Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния излизат от руското влияние и минават към Германия срещу САЩ?

0 коментара

България и Румъния се готвят да подпишат официално договорите за присъединяване към Европейския съюз на 25 април и да станат пълноправни членки през 2007 година. На пръв поглед, двете страни ще попаднат в проамериканския, антируски блок в ЕС. Последните политически развития обаче показват, че всяка от тях изглежда все по- податлива за патронаж, което вероятно ще провокира боричкане между САЩ и Германия за влияние върху двете страни.

Позицията на двете балкански страни в ЕС - като поддръжници на САЩ и антагонистично настроени спрямо Русия - по-рано изглеждаше сигурна, но събитията от началото на 2005 г. може да сигнализират промяна. През декември 2004 г. агенция Stratfor писа, че България и Румъния може да бъдат разпънати между САЩ и Русия, но с намаляването на руското влияние в Източна Европа и съживяването на германската външна политика, Вашингтон и Берлин ще премерят сили за влияние върху бъдещите две страни - членки на ЕС.

Самоотвержени съюзници на САЩ, присъединили се към "коалицията на желаещите" в Ирак, България и Румъния изпратиха общо 1000 военнослужещи там. Правителствата на двете страни също така се съгласиха да приемат американски тернировъчни бази, които са част от цялостния план на САЩ за предислоциране на силите по - близо до Близкия изток.

На 9 март американският президент Джордж Буш прие румънския си колега Траян Бъсеску, като нарече него и страната му "стабилен съюзник на свободата".

Откакто подкрепяния от Русия кандидат загуби президентските избори в Украйна през декември 2004, пометен от "Оранжевата революция", способността на Москва да доминира източната граница на ЕС драматично намалява. В резултат на това, зависимостта на София и Букурещ от Вашингтон - преди свързван със страховете на двете балкански страни от Руската мечка - вероятно ще спадне. И двете членки на НАТО, те вече няма да се осланят единствено на САЩ за сигурността си, макар че ще продължат да възприемат Америка като по-силен гарант за сигурност в сравнение с Франция или Германия.

Освен това, САЩ нямат силни икономически връзки с двете държави. Америка е пети търговски партньор на Румъния и е още по-назад по отношение на България. Когато те се присъденият към ЕС, ще започнат да получават европейска помощ, макар че ще получават малка помощ и от САЩ.

Като се има предвид, че Русия е неспособна да проектира каквото и да е влияние в България и Румъния, а САЩ могат да правят това в малка степен, тези страни ще станат цел на Германия, която се надява да разшири мощта си вътре в ЕС.

Берлин започна голямото си външнополитическо настъпление (независимо от това на останалите в Евросъюза) в края на 2004 г. От тогава тя демонстрира по-висок профил, опитвайки се да посредничи между ЕС и Русия и да се позиционира като контрапункт на САЩ в Европа.

Германия също така трябва да увеличи влиянието си в Европейския съвет, където се вземат ключови политически решения. Към момента блокът на Германия, Франция, Белгия и Люксембург има достатъчно гласове, за да може да наложи вето върху решения, които не харесва. Ако Берлин и Париж успеят да привлекат Испания в този алианс, техният блок ще има достатъчно гласове, за да балансира при разширяването на ЕС с България и Румъния. Но ако испанският премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро не им сътрудничи, те трябва да намерят други съюзници. Берлин се надяваше да постигне тази цел с присъединяването на Хърватия. Но тъй като началото на преговорите с Хърватия се отложи, сега Германия трябва да се оглежда за помощ от другаде.

България е най-силният кандидат за партньор на Германия в ЕС. Министър - председателят Симеон Сакскобургготски, бивш цар, е пряк наследник на германски и италиански кралски фамилии. България се би на страната на Германия в Първата и Втората световна война и беше частично окупирана от немски сили до съветската инвазия, когато беше принудена да обяви война на Германия.

София освен това реши да изтегли контингента си от Ирак след дипломатическия спор, възникнал около инцидента с "приятелския огън", при който загина български войник.

Въпросът чия страна ще вземат България и Румъния - към САЩ или към германския блок в ЕС - все още остава висящ. След като руското влияние вече не влиза в сметките, и Вашингтон, и Берлин ще се насочат към тези две стратегически страни, които представляват връзка между Европа, Русия и Близкия изток.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.