Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния пропиляха златна възможност за реформи

143 коментара

България и Румъния пропиляха златната възможност да използват изискванията за членство в Европейския съюз за провеждане на истински вътрешни реформи, пише авторитетният американски вестник Уолстрийт джърнъл, цитиран от ББС.

През последните седмици, се посочва в статията, България и Румъния правят всичко възможно да затвърдят стереотипите на Запада за балканската корупция и политическата незрялост, както и да подклаждат съмненията вътре в съюза относно техните проамерикански тежнения, главно по въпроса за Ирак, отбелязва вестникът.

В статията се посочва, че това, което липсва и на двете страни, са политици, които умеят да постигат социално съгласие в периода на провеждането на трудните реформи по пътя към ЕС.

Според изданието присъединяването на България и Румъния към ЕС, насрочено за 1 януари 2007 година едва ли ще предизвика особен ентусиазъм у досегашните 25 страни от съюза.

Ако това наистина стане, двете балкански държави ще извадят голям късмет, тъй като предварителните клаузи позволяват на съюза да отложи приемането им с една година в случай на недостатъчни реформи. Най-новите политически събития в Букурещ и София могат да предизвикат допълнителни отрицателни настроения срещу евентуалното членство.

Спирайки се на политическата ситуация в България, вестникът отбелязва, че сформирането на новия кабинет след безкрайни консултации почти съвпада с предстоящото пристигане на европейските наблюдатели в София, чиято цел е да направят оценка на реформата в съдебната система в страната.  Все още не е ясно, отбелязва вестникът, дали новото правителство ще получи подкрепата на мнозинството в периода на предстоящите мъчителни реформи, необходими за присъединяването към съюза, в т.ч. и приемането на нов наказателен кодекс.

На премиера Станишев, според Уолстрийт джърнъл, никак няма да е лесно да разчита докрай на политик от калибъра на Симеон Сакскобургготски в такъв критичен момент. И все пак това е за предпочитане, отколкото да има в негово лице свой противник.

Това, което липсва и на двете страни, заключава вестникът, са политици, които умеят да постигат социално съгласие в периода на провеждането на трудните реформи по пътя към ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

143 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ЕЕ
    #175

    Лелеее - таа американска газета (нюспапер) много знаелааааа. Ауууу - голема работа били тиа американци, разбираш ли. Тия един Ладен не могат да хванат, ама знаят България и Румъния какво са изпуснали ! Тцъ, тцъ, тцъ....

  2. -
    #174

    -

  3. кънчо
    #173

    .

  4. Ьз Мадритския
    #172

    на Сакскобурготски......

  5. Читател
    #171

    Защото за съжаление има прекалено много идиоти като ЕЕ по-горе. Простаци има навсякъде, но в БГ масата изглежда е по-зле от средното. Хем задника му гол, хем няма какво да каже за себе се, но когато му кажеш истината го избива шизофренията на приказки за ... бин Ладен (??!). Спасявайте се поединично, млади българи. Другият начин ще отнеме поколения.

  6. evrodollar
    #170

    хубаво място ама популацията е о-мос-ром-ком-баш- кир-квич-ена

  7. Златко
    #169

    В края намандата на правителството на Костов крайният срок за приемане на България в ЕСбеше 2006г.Не се предвиждаше обвързване на България с Румъния, напротив-ясно беше казано,чевсяка от двете ще върви по отделна "писта".Като знаете къде сме сега, направете си изводи за супер успешното управление на Сакскобургготски,за суперуспешната министърка на евроинтеграцията Кунева,за това,чеслед подобни "грандиозни" успехи таягоспожа за награда отново е министър.

  8. evrodollar
    #168

    По точно е да се каже "в края на мандата на СДС и външния ни министър Надейда Михайлова"

  9. Златко
    #167

    но -всеки народ си заслужава управлението!Презаприл 2001г. севдигнаха шестима министър председатели на европейски държави,начело с Аснар от Испания,да дойдат и да кажат набългарите, че пътят, по който ги води СДС е верен. Българите обачепредпочетоха да"верват" на глупавите и налудничавиобещания на бившия си цар,инаписанията на парцали като 24 часа и "труд".Явно и през 2001г.и сега българският народ не е дорасъл за европейски реформи и за европейска държава!

  10. Златко
    #166

    Вярное,министър навъншните работи тогава беше Надежда Михайлова.И си остана най-успешният външен министър в историята на България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.