Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния са лидери по растеж в Югоизточна Европа

5 коментара

България и Румъния ще бъдат най-привлекателните страни за чуждестранните инвеститори поради атрактивните приватизационни проекти

Югоизточна Европа (ЮИЕ) се превърна в най-бързо растящия развиващ се пазар след Азия от началото на 90-те години досега. Това показва анализ на банковата група “Банк Аустрия Кредитанщалт” (BA-CA), публикуван в понеделник.

Със среден ръст на реалния брутен вътрешен (БВП) от 5% годишно от 2000 г.  насам, регионът значително надминава растежа на новите страни-членки на Европейския съюз от Централна и Източна Европа (те имат  реален ръст на БВП от около 3.5% годишно).  

BA-CA очаква в региона ръст от по 5% през 2005 г. и 2006 г.

България и Румъния, които значително ще напреднат с присъединяването си към ЕС, ще бъдат лидери по растеж в региона. Прогнозите са за 5.3% реален икономически растеж на България през 2005 г. и 6% през 2006 г.

Според анализаторите BA-CA, която е представена в България от третата по големина банкова група HVB Bank Biochim и Хеброс Банк, този непропорционално висок икономически растеж се дължи от една страна на постигнатата политическа стабилност, но преди всичко на стриктно следваната антиинфлационна политика на правителствата в региона.

“Икономистите на BA-CA прогнозират инфлацията за региона на ЮИЕ тази година да бъде средно около 7% при повече от 30% инфлация през 2000 г.

През третото тримесечие на 2005 г. инфлацията в България остана сравнително висока – средно около 5%. Това е резултат от повишаването на цените на хранителните стоки, неочакваните сериозни наводнения в страната, високите цени на петрола. Поради тези причини инфлационният натиск вероятно ще продължи и през останалите месеци на 2005 г. Според BA-CA това означава, че в края на 2005 г. инфлацията ще бъде средногодишно 4.5%. Като се има предвид очакванията за хармонизацията на данъците и акцизите с европейските (на алкохола, цигарите и електроенергията), се очаква този темп на инфлация да се запази и през 2006 г

Друга причина за благоприятното развитие на региона е започналият процес на структурни реформи, който се засилва с наближаването на датата на новото разширяване на Европейския съюз.

“С привеждане на местното законодателството в съответствие с европейското, значително се подобрява бизнес климатът и от това регионът става по-атрактивен за чуждестранни инвестиции”, смята Мариане Кагер, главен икономист на BA-CA.

Очаква се през 2006 г. в региона да има над 10 млрд. евро нови преки чуждестранни инвестиции, като България и Румъния ще бъдат най-привлекателните страни поради атрактивните приватизационни проекти.

Потоците от чуждестранен капитал в региона ще бъдат около 5% от БВП, което е доста над нивото на новите страни-членки в ЦИЕ, които в голяма степен вече приключиха с приватизацията.

Европейският съюз е най-големия инвеститор в региона, а Словения, една от новите страни членки, се утвърждава като “врата” към Югоизточна Европа.

Чуждестранните инвестиции спомагат да се създават нови експортно ориентирани компании, от които в средносрочен план може да се очаква да допринесат за разрешаването на проблемите в икономиките като висока безработица и значителен дисбаланс в нетния износ. Дефицитът по текущата сметна през 2005 г. ще бъде средно около 9% от БВП за региона.  

Нетните преки чуждестранни инвестиции в България през първите шест месеца на 2005 г. достигнаха 700 млн. евро и покриваха около половината от дефицита по текущата сметка, който се очаква да достигне 11.2% в края на 2005 г.

Според наблюденията на BA-CA през втората половина на 2005 г. ще има по-големи потоци на преки чужди инвестиции. Причина за това са приватизационните процеси, увеличаването на рейтинга на страната от агенция Fitch от BBB- на BBB, продължаващият икономически растеж и приближаването на датата за присъединяване на България към ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. orm
    #6

    хората докато не сме влезли в Европа, щото после отиде ръста.Доколкото знам ще е с 1,6 % на година.Естония и Литва правят изключение, дай боже и ние, но като знам какви сме "калитковци" може и под 1,6 да слезем.

  2. SSS
    #5

    Ako se prodqlgava po toq na4in faidata ot vsi4ko 6te e piqnstvoto na tozi narod prez tezi godini.Mislete sega ako mogete ako li ne 6te go du-te kakto ste si go du-li VINAGI.

  3. растеж
    #4

    България и Румъния са лидери по растеж в североизточната част на балканския полуостров.

  4. растеж
    #2

    Кат сме толко добре, шо сме толко дле???

  5. Velizar
    #1

    Redaktorite na materiala dosta sa se potrudili da frizirat i manipulirat informacijata. Istinata, kojato se krie, e che Romanija e veche mnogo po-napred po ikonomicheski rastez i privlekatelnost za investicii. I tova vapreki nasledstvoto na Chaushesko. Sburkanite ikonomicheski proekti u nas svurshiha tova, koeto daze Chaushesko ne uspja v Romania!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.