Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България има шанс за НАТО, но трябва да сложи нещо на масата

0 коментара

В интервю пред българската редакция на ББС Джеймс Рубин - бивш помощник-държавен секретар на САЩ и говорител на Държавния департамент в администрацията на Клинтън - даде оценка, че сред кандидатите за НАТО България и Румъния имат шанс, но той не е толкова добър, колкото на други страни, сред които той изброи Словения, Словакия и "може би" балтийските държави.

Според Рубин НАТО е организация, която е базирана в Европа, поради което не винаги ще участва в глобални операции като тези срещу тероризма.

На въпрос дали България запазва своите шансове да получи покана за членство в НАТО през ноември, Рубин отговори, че все още се водят дискусии.

В тези дискусии страните кандидати са поставени в различна позиция. Сред фаворитите Рубин посочи Словения, Словакия и балтийските държави.

Той отдели България и Румъния като страни, които "имат шанс".

Според бившият говорител на Държавния департамент от администрацията на демократите, шансът им не е толкова добър и въпросът все още е отворен.

Сегашната администрация продължава консултациите с тези страни, отбеляза Рубин, за да се опита да реши дали те напредват.

"Защото членството в НАТО, както знаете, е задължения, и всяка страна трябва да сложи нещо на масата. Тя не може само да взема от масата."

Коментирайки слабото участие на НАТО в операциите срещу тероризма, Рубин изрази мнение, че по принцип в Хартата на НАТО или в дейността на НАТО в миналото няма презумпция, че Алиансът като организация трябва да има водеща роля извън Европа. "Ако войната срещу тероризма се водеше в Европа и НАТО не участваше, тогава може да се загрижите за бъдещето на Алианса. Не трябва да се приема за даденост, че НАТО непременно трябва да участва във всяка военна операция извън Европа. Фактически НАТО не беше част и от войната в Персийския залив през 1990-1991 г."

Джеймс Рубин изрази "известно разочарование" от начина, по който НАТО е водила войната в Косово. Според него администрацията на Буш си е направила изводите и "си е казала - сега ние действаме извън Европа, това е глобална операция, а НАТО е организация, базирана в Европа".

Основната работа на НАТО, според Рубин, е да се подобрява европейската сигурност. Той посочи и полето за подобряване на тази сигурност - Македония, Косово и Босна.

Рубин коментира още, че мненията в американския Конгрес, че НАТО не бива да се разширява, е само искане и "мърморене" към президента, за да не се взимат такива важни решения само от републиканската администрация.

Рубин изрази мнение, че след 11 септември Америка е преодоляла изолационистките си тенденции и че има много проблеми, които могат да се решат само във взаимодействие между САЩ и съюзниците му по света. Друг важен резултат от събитията на 11 септември, според Рубин, е промяната в позицията на САЩ по възможните военни операции. "През 90-те години се смяташе, че Америка няма желание да дава жертви и е готова да използва военна сила, само когато няма риск. Войната в Афганистан показа обаче, че при определени условия Америка е готова да дава жертви и е готова да изложи на риск не само технологията си, но и войниците си."

На въпрос как ще продължи войната срещу тероризма, Рубин отговори, че едва ли ще има операции срещу прегрупирани сили на Ал Кайда по света. Следващата фаза на войната срещу тероризма ще бъде "война срещу оръжията на терора ". Рубин отбеляза, че във "Вашингтон и в Европа се води усилен дебат дали на Ирак трябва да бъде позволено да има такива оръжия на терора и, ако не иска да ги предаде, дали режимът трябва да бъде принуден да го направи."

Рубин отдаде шумните критики на европейски лидери срещу САЩ, че водят едностранна политика, на факта, че в Европа има демокрация и там несъгласията се чуват много ясно. Освен това сега са се натрупали и други фактори като вносът на стомана, протоколът от Киото, контролът върху ядрените оръжия, които "ядосаха европейците".

Рубин отбеляза още, че Китай и особено Русия са критични към САЩ по отношение на Ирак и че тяхната принципна подкрепа за борбата срещу тероризма е продиктувана основно от вътрешнополитически съображения.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.