
Увеличаването на годишните разрешителни за автомобилни превози на товари до Грузия ще бъде договорено до няколко месеца. За това се разбраха министърът на транспорта Ивайло Московски и вицепремиерът и министър на икономиката на Грузия Димитри Кумсишвили по време на заседанието на Междуправителствената българо-грузинска комисия по търговско-икономическо и научно-техническо сътрудничество. Срещата се проведе на 2 и 3 февруари 2016 г. в Тбилиси, съобщиха от транспортното министерство.
Московски е поискал удвояване на годишните тир карнети. Основната причина за това е нарастващият стокообмен между двете държави. Това налага разрешителните за двустранни/транзитни превози да бъдат увеличени до 3000 броя, а разрешителните за превоз на товари за/от трети страни до 400, мотивирал се е Московски.
Двете страни са се разбрали увеличението да бъде официално договорено по време на заседанието на смесената българо-грузинска комисия по международен автомобилен транспорт, което ще бъде през април в София.
Двамата министри са обсъдили и развитието на транспортния коридор Европа – Кавказ – Азия. Московски предложил да бъдат проучени възможностите за организиране на редовна товарна железопътна линия по направлението Варна –Тбилиси – Баку. Така ще се създадат благоприятни условия за нарастване на българския износ не само за Грузия, но и за Армения, Азербайджан и централно-азиатските държави. Подобна жп връзка ще предостави възможности за ползване на транспортните коридори с Китай и с Иран, които ще преминават през Грузия и България с използване на пристанищните инфраструктури и фериботните връзки между двете страни.
За целта е подписан Меморандум за разбирателство между "БДЖ – Товарни превози" и "Трансказказки терминали", дъщерно дружество на Грузинските железници. Документът дава възможност за развитие на превозите през железопътно-фериботната връзка Варна – Иличовск – Поти/Батуми. Очакванията са за привличането на нови товари и възможното присъединяване на българският товарен железопътен превозвач към инициативата "Silk Train" – контейнерен влак свързващ грузинското пристанище Поти с Баку и превозващ товари от Китай за Европа по транс-каспийския маршрут.
Двамата министри са обсъдили още и възможностите за създаването на въздушна линия между България и Грузия. Те се споразумяха да обединят усилията си за създаването на добри условия за привличане на авиационни оператори, които да извършват директни полети. Това ще спомогне за развитието на туризма и търговско-икономическите отношения.
В областта на информационните технологии и съобщенията бяха обсъдени възможностите за сътрудничество в областта на инфраструктурата за широколентов достъп и предоставяне на широколентови услуги за слабо населените и икономически изостанали райони. Българската страна е представила проект на ново споразумение за сътрудничество в сферата на информационните технологии и съобщенията.
На заседанието са били разгледани актуални въпроси на българо-грузинските икономически отношения и възможности за разширяване на двустранното сътрудничество в множество области като търговия, транспорт и информационни технологии, туризъм, селско стопанство, енергетика, образование и наука и др.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент