Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България измества Турция в производството на синтетична дрога

0 коментара

България се превръща в главен канал за трафик на наркотици и в значителен производител, който започва да измества Турция в производството на синтетична дрога. Това се отбелязва в годишния отчет на Държавния департамент на САЩ за производството и трафика на наркотици в света през миналата година, цитиран от Дойче веле.

В доклада са отбелязани усилията на правителството да спре трафика на наркотици и да задържа производители и преносителите на дрога, но посочва, че от 75 арестувани и предадени на прокуратурата, няма нито един осъден. Отново се отбелязва корупцията в митниците и необходимостта от реформа в съдебната система.

Заради участие на българските полицаи в международни операции по пресичане на наркоканали, сред която най-успешна бе "Лунна светлина", главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов получи множество благодарности от Американската служба за борба с наркотрафика ДЕА и от западни партньори.

още

Новият доклад на Държавния департамент обхваща към 200 страни и териториални единици. Това е единствената американска държавна публикация, която описва свързаните с наркотиците дейности извън Съединените щати. Докладът е предназначен за Конгреса и играе важна роля при преценката на всяка от държавите, получили американска помощ през последните 2 години.

Тази година в доклада е отделено специално внимание на финансирането на тероризъм с пари, идващи от трафик на наркотици. Фокус на този 18-и по ред годишен доклад, който съдържа близо 1000 страници и е в два тома, е върху главните световни производители и разпространители на наркосубстанции в Латинска Америка и Близкия изток. Той включва обаче и детайлни анализи за Европейските държави.

На България, разположена стратегически на кръстопътя на няколко вида незаконен трафик, е отделено внимание и в двете части на доклада.

За нея се казва, че е една от главните транзитни държави, която също е и производител на непозволени субстанции с наркотичен ефект. Освен наркотици през България преминават и други видове контрабанда, мръсни пари и трафик на хора. Тя е канал за преминаването на хероин от Югозападна Азия, както и за химикали, използвани за производството на хероин, които идват от бивша Югославия и отиват в Турция.

Осемдесет процента от хероина, разпространяван в Европа, е бил транспортиран през България, се казва в доклада. През последната година обаче страната се е превърнала от главен канал за трафика на наркотици и в значителен производител. Тя е започнала да измества Турция като производител на синтетични наркотици и в нея се преместват все повече лаборатории. В самата страна употребата на синтетични наркотици е надминала употребата на хероин.

Домашното производство на естествени наркотици в България е слабо, отглеждат се главно малки количества опиумен мак и канабис, които не са достатъчни, за да се създаде значителен износ.

Отчитайки успехи в борбата с производството и трафика на наркотици, през февруари НСБОП регистрира тенденция на увеличаване на производството на синтетична дрога и трафика на продукцията към страните от Близкия изток, където пазарите за тях са традиционни. Само за миналата година у нас са разкрити 5 лаборатории за производство на синтетична дрога. Данните на българската служба сочат, че България остава транзитна държава по пътя на хероина към страните от Европейския съюз. Не са малко и случаите, при които български граждани са куриери на малки пратки кокаин.

Страната е на пътя на главния балкански канал Турция - Румъния, по който преминава главно хероин от Афганистан, както и марихуана и кокаин, се посочва в доклада на Държавния департамент. Този канал продължавал да бъде много активен въпреки всички усилия на балканските държави да препятстват търговията с наркотици. Според американския доклад в България се употребяват най-вече канабис, хероин, синтетични дроги и кокаин. По статистически данни месечната консумация на хероин в страната била 60 кг, от тях почти 25 кг се консумирали в София. Употребата на наркотици в страната обаче не е нараснала така драматично, както се е прогнозирало.

Докладът посочва, че България е една от европейските страни, заловила най-големи количества наркотици. От януари до септември 2003 година българските власти са заловили 1074 кг наркотици, това включва 451 кг хероин, 29 кг марихуана и 341 кг амфетамини. Освен тях 1500 кг химикали за производството на хероин са били заловени в операции между 10 юни и 10 юли.

Докато усилията на българското правителство да спре трафика и производството на наркотици през страната са оценени положително, в доклада се повтаря оценката от миналогодишния доклад, че корупцията представлява сериозен проблем, който вреди на борбата с незаконния трафик.

От януари до октомври полицията е арестувала 111 души, разпространяващи или произвеждащи наркотици. От тях 75 случая са били предадени на прокуратурата, но нито един от тях не е приключил с действителна присъда. Макар да нямало данни за корупция, свързана с наркотици на високо държавно ниво, митническите служби, казва се в доклада, се смятат за най-корумпираната държавна агенция.

Препоръките на Държавния департамент не се различават много от миналата година - да се извършат структурни реформи на съдебната система, да се направят промени в тромавия Наказателен кодекс, да се продължи реформирането на митническите власти, провеждането на антикорупционните програми, да се преследват лидерите на организираната престъпност, да се обучат все повече следователи, прокурори и съдии и да се въведат адекватни механизми за защита на свидетелите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.