Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България: Корупцията и недоверието превръщат обещанията в страдание

4 коментара
България: Корупцията и недоверието превръщат обещанията в страдание

Опашките от паникьосани вложители в София се изпариха с бързината, с която се появиха в това, което може да се нарече най-кратката банкова криза в историята – или в потенциална прелюдия към нещо още по - неуправляемо, пише американският в. "Ню Йорк таймс" във връзка с неотдавнашната паника, в която хиляди вложители изтеглиха депозитите си от две български банки.

В град, където конспиративните теории са толкова разпространени, колкото и дюнерджийниците, гражданите имат различни виждания какво е предизвикало това внезапно паническо теглене на пари от две от най-големите банки в България миналия месец.

Дали беше резултат на спор, в който са въвлечени двама бизнесмени с политически връзки? Заговор на чуждестранни агенти като отмъщение за това, че България спира строежа на газопровод, предназначен да пренася руски природен газ? Нещо друго? Или всичко, изброено по-горе?

Каквато и да е причината, масовите тегления от Корпоративна търговска банка и Първа инвестиционна банка привлякоха отново вниманието към крехката икономика и нефункциониращата политика, които спъват България.

Макар да изглеждаше, че България има големи перспективи при присъединяването си към ЕС през 2007 г., тя остава най-бедната страна в общността, с БВП на глава от населението 16 300 долара – който е по-малък от средния за Европа. Правителството е обвинявано в лошо управление на икономиката до степен ЕС да замрази милиарди евро помощ за страната.


Недоволството на Москва от решението на България, взето под натиск от ЕС, да спре работата по газопровода "Южен поток", засили тревогите за увеличаване на напрежението в регион, който вече е разклатен от украинската криза. Вчера руският външен министър Сергей Лавров бе в София, за да обсъди проекта за изграждане на газопровода, посочва вестникът.

Мнозина тук смятат, че проблемите на България произтичат от връзките между бизнесмени и все по- непопулярното правителство на Пламен Орешарски, което пое властта преди малко повече от година, но се съгласи да бъдат проведени предсрочни избори на 5 октомври. Очаква се правителството да подаде оставка до края на месеца и да бъде назначен служебен кабинет до избора на ново правителство, се пояснява в статията.

Изтеглянията на суми от банките задълбочиха разочарованието сред чуждестранните инвеститори и сред мултинационалната бизнес общност. Те разклатиха и доверието в способността на Българска народна банка да надзирава българската финансова система. Поставен бе и под въпрос нейният статут на една от малкото правителствени институции, които функционират сравнително добре.

И КТБ, и ПИБ имат български собственици, посочва "Ню Йорк таймс" и уточнява, че ПИБ е останала отворена след уверенията за подкрепа от страна на правителството, докато КТБ още не е отворила.

"Казват, че нашата банкова система е една от най-стабилните в Европа", коментира пред изданието 36-годишен инженер, след като миналата седмица напуска клон на ПИБ. "Добре, ако може да разклатите толкова стабилна система само за две седмици, какво да се каже за стабилността на всичко останало?", пита той.

С образована средна класа и атракции като черноморски плажове и старопланински върхове, България бе преди време магнит за чуждестранни компании. Но инвестициите отвън, които общо бяха над 9 милиарда през 2009 г., спаднаха до около 1.4 милиарда долара миналата година.

Корупцията и непостоянната правителствена политика, които са хронични проблеми за България от падането на комунизма насам, както и стотици милиони долари неизплатени дългове към американски и европейски производители на електроенергия, навредиха на бизнес климата, отбеляза "Ню Йорк таймс".

"Корупцията изяжда страната", казва Дейвид Варод, директор на филмовия център "Ню Бояна Флим Студиос", който е американска собственост. Тази фирма показва потенциала на България и рисковете да се прави бизнес тук. След приватизацията на киноцентъра през 2006 г., филмовият продуцент Варод, който е израелец, инвестира 50 млн. долара за ремонт на изоставените съоръжения, включително на находки от средновековни и съвременни оръжия, както и на огромен макет на древен римски град отвън.

Откакто "Ню Бояна" е американска собственост, заетите се увеличават от 100 до 2000 души, дори до 3000 в пикови моменти, твърди Варод. Миналата година “The Expendables 3", в който участват Силвестър Сталоун и Арнолд Шварценегер, е сниман основно тук.

В интервю за "Ню Йорк таймс", което е направено миналата седмица, Варод обаче се оплаква от правителството, включително от бюрокрацията, която, по думите затруднява изкарването на визи за пристигащи актьори и екипи при над тримесечен престой.


Компанията имаше няколко милиона долара депозити в КТБ и дълго работеше с тази банка, както и с други местни банки, казва Варод. "Нямаше причини да не им се доверим", допълва той.


Клоновете на КТБ останаха затворени миналата седмица, след като банката се опита да се справи с проблемите си под специалния надзор на БНБ.

Мистерия е как тръгна масовото теглене от КТБ, което после обхвана и ПИБ. Общоприетото обяснение е, че паниката пламва от спора между Делян Пеевски, медиен магнат и депутат, и неговия бивш бизнес партньор – финансисът Цветан Василев. Твърди се, че след като отношенията им се влошили, Пеевски е изтеглил парите си от КТБ, която е контролирана от Василев.

И двамата да отказали каквито и да е коментари пред "Ню Йорк таймс".

Подтикнати от материали в медиите, вложителите, сред които очевидно има голям брой корпоративни клиенти и държавни компании, станаха част от паниката. Около 950 милиона долара или една пета от активите ѝ бяха изтеглени от KTБ преди да мине под надзора на Централната банка на 20 юни.

Паниката обхвана и ПИБ. На 27 юни клиенти изтеглиха около 550 милиона долара от банката, след като се появиха слухове в социалните медии и SMS-и. Правителството арестува поне седем души по подозрения в разпространяването на съобщения, предупреждаващи, че банката ще фалира.

Ръководствата на БНБ и на двете търговски банки отказаха да коментират.

Чуждестранните инвеститори са притеснени. Алекс Нестор, вицепрезидент на Американската търговска камара в България, каза, че "инвестиционният климат в страната не е нещо, с което можем да се гордеем“.

Енергийната индустрия на страната е добър пример за това.

Повечето от електроенергията в България се произвежда от чужди фирми, които я продават на държавната електрическа компания. Корпорацията АЕС, базирана в Арлингтън, е инвестирала 2 милиарда долара в България.

Популистки партии, които дълго доминират в българската политика, обаче наложиха понижения на цените на тока до нива, които според енергийните компании са под разходите за производството. Освен това държавният енергиен доставчик дължи на производителите около 500 милиона долара неплатени такси, според източници от бранша.

Разочарованието не е ограничено до чуждестранните компании.

Атанас Киряков, директор на фирмата Ontotext, която има офиси в София и САЩ и произвежда софтуер за онлайн медии, сред които Би Би Си, се присъедини към протестите миналата година, избухнали след избора на Пеевски за ръководител на агенцията по национална сигурност.

"Все едно да назначите Рупърт Мардок за шеф на MI6", коментира Киряков.

Той, както и други българи обаче казват, че ще са изненадани, ако следващото правителство е много по-добро. Партия ГЕРБ, чийто лидер е бившият министър-председател Бойко Борисов, води в проучванията на общественото мнение. Докато управлява в периода 2009-2013 г., партията направи много малко за спиране на корупцията и за подобряване на икономическата среда.

"Ние сме млада демокрация“, казва Киряков.


Въпреки средната класа на страната, "има огромно количество хора, които не са образовани и е лесно да бъдат манипулирани", продължава той и допълва: "Във всеки подобен случай винаги ще има хора, които ще се опитват да експлоатират този феномен".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Valentin Dimitrov
    #4

    Ню Йорк Таймс пак заобикаля въпросът: "Къде е коренът на злото в България вече 70 години". Ми това е самоуправството, диктата, господството, насилието /особено духовното/, кражбата, лъжата, некадърността, безочието от страна на една единствена партия - БКП-БСП и т.н. КОГАТО ПРИЕМАШ ЦЯЛА ЕДНА ДЪРЖАВА ЗА ЗАДНИЯ СИ ДВОР, НЯМА ПРИНЦИПИ, ЗАКОНИ, ПРОГРЕС, ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА, ЗАТОВА ТАЗИ "ПАРТИЯ" ТРЯБВА ДА ЧАКА С НЕТЪРПЕНИЕ ДА БЪДЕ ИЗВАДЕНА ИЗВЪН ЗАКОНА СЪС ВСИЧКИТЕ СЪОТВЕТНИ КОНФИСКАЦИИ, СЪД, ЗАТВОР !!!!

  2. що бе? почивката във Вашингтон не е ли добра?

  3. SILENCE
    #2

    1,отиди на почивка в Сибир или Москва,за да си отпуснеш притеснената душица ...

  4. Zethron So
    #1

    Този текст трябва да се чете така:

    България независимо, че е страна на ЕУ и НАТО и прилага т.нар. пазарна икономика и демокрация все още не може да бъде използвана и владяна по нашия американски модел. Проблемите, които създава са от феодален характер. Необходимо е от време на време да се контролират феодалите с привикване във Вашингтон или ние да изпращаме представител в София, който в прав текст да им обяснява какво ние искаме от тях и съответно какво ще получат те
    ако правят каквото им казваме.
    Москва

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.