Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България не би трябвало да е безразлична към членството на Турция в ЕС

0 коментара

Турция се превръща в една от водещите новини преди срещата в Копенхаген. Продължават протоворечивите сигнали - дали на Анкара трябва да бъде дадена дата за начало на преговори.
Президентът на Европейската комиися Романо Проди заяви в интервю пред датското радио, че "европейците трябва да спрат и да помислят, не да затворят вратите завинаги пред Анкара, но да решат къде са границите на Европа."

Как дебатът за Турция ще се отрази на България и важен ли е той за страната?

Самото понятие Европа е доста неясно и ако започнем от географските граници на Европа - те са чисто условни - особено на изток - дали е Урал, дали е нещо друго. И това не е ново, така е от векове. В изказвания за това къде трябва да спре разширяването на Европейския съюз, се примесват много други мотиви и даже бих казал - вековни предразсъдъци.

Важен ли е този дебат за България?

Този дебат е много важен за България, защото чрез участие в един такъв дебат българският елит, българските интелектуалци, цялата българска общественост могат по-ясно да си изяснят мястото на България в европейските и евроатлантическите процеси.

Още повече като се има предвид, че България почти не е участвала в такъв дебат, по ред исторически причини, България не е била особено активна. Като се изключат голи декларации от типа на - ние сме в Европа от 13 века - просто сериозен дебат в България в това отношение няма.

Ако сравним за момент много сериозния дебат за средна Европа през 80-те и 90-те години на миналия век - просто в България няма нищо подобно.

България е страна, която не само граничи с Турция, тя има и свое турско малцинство. България тоест не само граничи с исляма, но тя живее с него вътре в собствената си страна. Как може европейският дебат за Турция, в който доста често се чува, че влизането на ислямска страна ще е краят на Европейския съюз, да повлияе на българския дебат за Европа? Какво отражение може да има това върху България?

Българската ситуация, екзистенциална и историческа, е такава, че тя много трудно може да вземе някаква печеливша страна в един такъв дебат. Това е така особено поради една по-обща причина- че ЕС или ако можем да говорим за европейска общественост в страните от ЕС, говорят с няколко гласа, доста противоречиво по подобни въпроси. От една страна - модната доктрина за мултикултурализма не е оставила възможност Европа да се дефинира по някакъв цивилизационен начин и още по-малко - чрез религиозен начин, или чрез религиозна традиция. Тоест - може да се каже, че ако се изходи от някаква мултикултурална позиция - Европа не би трябвало да изключва априорно ислям, Турция, България или която и да било друга страна.

От друга страна - поради стремежа за самосъхранение на достигнатото в Европейския съюз, а както и поради определени традиции в страни, които са ключови в Европейския съюз, такива гласове също ще се чуват. Така че това пак опира до въпроса -доколко дебатът за Европа може да се активизира в самата България и бих казал, че именно по този начин България би могла да допринесе нещо. Засега България и българското участие в един такъв дебат е било доста маргинално.

Що се отнася до членството на Турция , моето усещане е, че някак си в съзнанието на мнозинството български интелектуалци, ислямските страни някак си не фигурират в тяхното разбиране за Европа, така че в България има една инстинктивно про-жискарова позиция сред вероятно мнозинството интелектуалци. От друга страна, такава позиция е доста трудна за България. Защото от една страна Турция е съсед и ще остане съсед на България, а турската общественост много желае включване на България в ЕС. От друга страна в самата България съществува и турско малцинство, доста значително, и също - ислямско население.

Позицията на България е доста трудна по определение. Ако погледнем дебата около членството на България в НАТО , преди Прага, се промъкна едно любопитно твърдение по време на дебатите, че една от слабостите на България в сравнение с Румъния, е че тя има едно значително мюсюлманско население. Така че това за пореден път показва колко противоречиво е мисленето на самите западни страни относно мястото на исляма, мястото на мюсюлманското население и традиции в едни европейски, евроатлантически структури.

Каква е българската ниша в дебата за европейската идентичност, това, което България може да даде в този европейски дебат за границите, който вероятно тепърва ще се разгаря?

Аз виждам тази ниша в един по-различен аспект. Ако погледнем новите банкноти на еврото в момента, там евро е изписано с две азбуки - гръцката и латинската. Когато България стане страна-членка на Европейския съюз, тя ще е първата страна, която ще въведе друга азбука в ЕС. Всъщност наред с латиницата, кирилицата е втората голяма азбука в Европа, която обслужва доста народи - руснаци, украинци, българи, сърби, белоруси, да не ги изброявам.

Така че в това място България действително прави един пробив, защото въвежда едно различно измерение, една нова азбука, една култура, която е част от славянско-православната културна традиция, каквато досега фактически не присъства в ЕС. И тука, разбира се, веднага изниква въпросът за мястото на Русия и Украйна, Беларус също. Така че България е не само мост към исляма и Турция, в известен смисъл, но в още по-голяма степен, от гледна точка на културата и традициите на мнозинството българско население, тя е един мост към източно-православната християнска традиция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.