Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България не може да си позволи пасивна позиция за Македония

0 коментара

Г-н Абаджиев, какво провокира декларацията на СДС по повод българската позиция за Македония?

Тя е продиктувана от зачестилите в последно време изявления и действия на управляващото мнозинство - в него включвам и БСП - които постепенно ревизират досегашната политика на България по отношение на Македония. Тук имам предвид политика и като позиция, и като действия; политика, която беше изключително активна и беше свързана с много инициативи и идеи. Бяха приети няколко декларации на парламента, включително и последният консултативен съвет потвърди тази политика на България.

И без да е воден дебат, като че ли се променя и подходът, и позицията като цяло. В изявлението на г-н Георги Първанов най-много ни смути това, че на практика се признават позициите и оценките на антибългарските политически среди в Македония, което е нещо изключително опасно. Очевидно той се опитва да компенсира изключително пасивната позиция на БСП през последните 4 години. А когато позицията на БСП беше активна, тя беше в подкрепа на Слободан Милошевич . Всичко това ни кара да се замислим дали има тенденция за промяна на регионалната външна политика и аз, като заместник -председател на Комисията по външна политика, отбрана и сигурност, веднага след започване на сесията на Народното събрание ще поискам дебат в комисията, на който ясно да се отговори има ли промяна в политиката на България, и ако няма, от какво са продиктувани тези изявления.

Как би могла да бъде дефинирана политиката на ОДС и предишното парламентарно мнозинство и тази на сегашното правителство?

Регионалната външна политика на предишното мнозинство беше оценена изключително високо от НАТО, ЕС и международните наблюдатели. Това беше политика на активност, политика, която генерира идеи, които ставаха основа на решения на НАТО и ЕС, а те, от своя страна, водеха до стабилизиране на ситуацията в бивша Югославия като цяло. Това не беше политика на изчакване на действията на международните институции. Сегашната външна политика е "регистрационна" - регистрира нещо, което вече се е случило в международните организации; политика на изчакване без идея и инициатива, която даже е дистанцирана, от това, което се случва. Това е опасно, България не трябва да изчаква, защото това не е добре за националната ни сигурност.

Каква е оценката на СДС за сегашната ситуация в Македония, първият ден от операцията "Необходима жътва"?

Ситуацията продължава да бъде напрегната. Има противоречиви тенденции. Още е рано да се дават оценки доколко операцията ще бъде успешна, но се забелязва, че тези среди, които генерират антинатовска кампания в Македония са същите, които генерират антибългарска кампания.

Според някои оценки на западни наблюдатели премиерът Георгиевски, неговият вътрешен министър и среди, свързани с ВМРО- ДПНЕ са в основата на националистическо и антинатовско поведение.

Така е, имаше редица изявления, които бяха много антинатовски от страна на премиера. Оценките за ролята на НАТО трябва да бъдат много по-спокойни, защото иначе няма да има стабилност в перспектива. Така или иначе е факт, че политическите сили, включително и ВМРО, са притиснати от нарастващата изолация между тях и общественото мнение. Затова активността от наша страна трябва да бъде много по-голяма, а не само да се наблюдава отстрани.

На какво отдавате промяната в поведението на управляващото мнозинство - дали е съзнателно търсен подход на дистанциране и изчакване, или е просто липса на достатъчен опит и самочувствие?

Силно се надявам, че това не е промяна на външнополитическата ориентация. По-скоро се дължи на все по-налагащия се стил да не се предприемат активни действия в която и да е сфера, за да не се допуснат грешки - знаем, че активната политика носи повече рискове. Може би и страх от отговорност.

Запознавал ли сте г-н Илчев с идеята си за дебати в Комисията по външна политика, отбрана и сигурност?

Все още не . Тази идея се породи може би през последните два дни - особено след изявлението на Георги Първанов, но ще запозная г-н Илчев веднага след откриване на парламентарната сесия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.