Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България няма други искания към Северна Македония освен тези в договорите

След промените в конституцията процесът на присъединяване на Скопие към ЕС ще зависи от затварянето на преговорните глави, а не от двустранните проблеми, заяви американският пратеник

4 коментара
Заместник-помощник държавният секретар на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар се опитва да убеди опозицията в Северна Македония да подкрепи промените в Конституцията Сн.ЕПА/БГНЕС

В разговор със специалния пратеник на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар, министърът на външните работи на България Мария Габриел е уверила, че София няма да има повече искания към Скопие, освен предвиденото в настоящите договори. Това заяви американският представител в интервю пред скопската телевизия "360 степени“.

"Тя ме увери, че ако Северна Македония изпълни това, което е предвидено в сегашното споразумение, няма да има нови условия. Считам това за неин личен ангажимент и ангажимент от името на нейното правителство. И това е нашият план. Мисля, че след това, което ще определи вашия процес на присъединяване, няма да бъдат двустранни въпроси, а затварянето на глави и доближаването на икономиката ви до най-голямата икономика в света", заяви висшият американски дипломат.

Заместник-помощник държавният секретар на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар беше на двудневна визита в Скопие. Освен с президента и премиера той имаше среща и с председателя на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски.

Северна Македония и ЕС

Бих искал ВМРО-ДПМНЕ да обясни на обществеността дилемата опозиционната партия да твърди, че е за ЕС, но против промените в конституцията, които са условие за провеждането на втората междуправителствена конференция и отваряне на преговорните глави, казва Ескобар.

"Не дойдох тук (в Скопие), за да казвам на хората как да гласуват. Не съм дошъл, за да казвам на хората как да съставят правителство. Ние не правим това с нашите съюзници от НАТО. Това, което правим, е да задаваме очаквания. От една страна, предадох (на Мицкоски) същото ниво на ентусиазъм, което искам да предам на гражданите на Северна Македония, че бъдещето на Южна Европа е в Европейския съюз. Това е бъдеще, в което този регион ще допринесе значително за растежа на Европа, като по този начин ще допринесе и за нашата икономика. В този смисъл има огромни възможности Северна Македония да се присъедини към ЕС", казва дипломатът.

Той посочва, че ЕС е най-големият търговски блок в света и най-големият търговски партньор на Америка.

"Четири милиарда долара на ден пресичат Атлантическия океан и ние искаме вие да сте част от това. Именно този ентусиазъм за приноса, който Северна Македония може да направи за Европа, исках да предам на всички мои срещи", заяви Габриел Ескобар.

По отношение на лидера на опозицията, той добави, че не е дошъл в Македония, за да му казва какво да прави и да му диктува условия.

"Но исках да стане ясно, че САЩ избират за партньори на Балканите онези, които доближават региона до Европа, онези, които показват своя ангажимент към НАТО и които продължават борбата с корупцията. Това е нашето очакване. Това, което се случва в момента, с възможностите, които бяха предоставени за придвижване на кандидатския статут на Северна Македония към Европейския съюз, е част от този процес. Не казвам хората да подкрепят правителството. Моля хората - работете с нас, за да подкрепим европейския път на страната ви. Защото ще бъде от полза и за нас", казва в интервюто Ескобар.

САЩ настояват за промени в Конституцията

По думите му, като "близък приятел на Северна Македония" САЩ искат страната да преодолее "препятствието" с промените в Конституцията и "да започне да се самоопределя чрез отношенията си с трансатлантическата общност, чрез отношенията си с останалия свят и въз основа на своите ценности, а не да определя себе си през България".

Ескобар казва, че по време на форума в Дубровник лично е разговарял с министъра на външните работи на България Мария Габриел, която го е уверила, че "ако Северна Македония изпълни заложеното в сегашния договор, няма да има нови условия".

"Считам това за неин личен ангажимент и ангажимент от името на нейното правителство. И това е нашият план. Мисля, че после това, което ще определи вашия (на Северна Македония) процес на присъединяване, няма да бъдат двустранните проблеми, а затварянето на преговорните глави и доближаването на вашата икономика до най-голямата икономика в света", казва Ескобар.

Предсрочни избори

На въпрос как биха реагирали САЩ, ако страната няма напредък, предвид позицията на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, чийто председател Християн Мицкоски е категоричен, че нито един депутат няма да подкрепи промените в конституцията, и припомнянето на думите на американския сенатор Крис Мърфи, който по време на посещение в Скопие каза, че „това ще породи опасения във Вашингтон относно стратегическата ориентация на държава-членка на НАТО, която САЩ са обещали да защитават въз основа на споделени ценности”, Ескобар отговаря, че не би бил толкова директен, но "да, това създава известна непредсказуемост в стратегическата посока на Северна Македония".

"Не е работа на САЩ да определят дали предсрочните избори са решение на проблема. Това трябва да бъде решено от гражданите на Северна Македония. Надявам се те да разберат огромната възможност, която е пред тях и да се възползват от нея. Надявам се също, че те ще изпратят сигнал до лидерите на Северна Македония, че го искат и че го искат бързо, че го искат сега, за да можем да започнем да изграждаме тази структура, за да бъде Северна Македония изцяло и формално част от всяка евроатлантическа структура", казва Ескобар.

По думите му корупцията е огромен проблем за целия регион, а „всяка държава, влязла в ЕС, е по-стабилна, по-демократична и по-напреднала, в същото време и по-справедлива по отношение на правосъдието за своите граждани” и това е още една причина, поради която САЩ искат да видят Северна Македония на пътя към членство в ЕС.

"Позволете ми само да кажа, че тази администрация, администрацията на Байдън, е ангажирана в борбата с корупцията. Защото корупцията е толкова разяждаща за обществата. Не можем да обявим санкции, но бъдете сигурни, че ще ги има", подчерта Ескобар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Съдиев
    #4
    Отговор на коментар #2

    Гумена празна и тъпа глава. САЩ не се интересуват от никого и от нищо, ако НЯМАТ ПОЛЗА. ПРАВИЛНО е всичко, което е против Китай и Русия. Разбираш ли. Плюс и минус правят нула. Не може всички да са еднакво добре, защото икомомиката ще зацикли. САЩ използват стотиците си бази по света (885) за да го държат в шах и използват. Я ми кажи кратунке, чий го търсят в Косово, на 80 километра от София. Защо поддържат най-големия си сухопътен контингент там? Известно ли ти на колко километра от САЩ е Косово? 4000 километра. Глупави И тъпи ганьовски кратуни...

  2. ефрейтора
    #3

    Абе откъде се пръкват такива имбецилни недоразумения като " Габриел " ...

  3. Кольо
    #2
    Отговор на коментар #1

    Бизнесът е доминантна в Щатите. А бизнес се прави с богатите общества в правови държави. На бедните се дават подаяния. Американците живеят добре и искат и другите да живеят добре а това е неприемливо в близо 1/8 от Земното кълбо или в т.н. РФ, която още не е излязла от крепостния феодализъм. Сега станали ти по-ясно?!

  4. Milanova Magda
    #1

    Защо САЩ са толкова ангажирани дали СМ ще влезе в ЕС? Може и да не искат!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.