Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България осъдена в Страсбург за нарушения в правораздаването

0 коментара

Европейският съд по правата на човека в Страсбург осъди България по три дела, заведени по жалби на българските граждани, съобщи във вторник съдът в уебсайта си.

Два от случаите са за нарушения в българската правораздавателната система, третият е по жалба на българин, прекарал шест месеца в тясна килия без прозорци с още трима души

По първите два казуса съдът присъди на Е. М. К. от София и на Николай Петков Тодоров от Пловдив по 3000 евро обезщетение за неимуществени щети. Първият ще получи допълнително 1500, а вторият - 800 евро за съдебни разходи и такси, предаде БТА.

Роденият през 1973 г. Е. М. К. е бил обвинен задочно през 1995 г. за грабеж. На 8 май следващата година той се предава на властите и е вкаран в ареста, където стои до 6 февруари 1998 г. Впоследствие е оправдан с присъда, влязла в сила на 11 февруари 2002 г.

Вносителят на иска претендира, че не е получил бърз достъп до съд, следствието срещу него се е проточило, че не е присъствал на съдебното заседание, на което е било отклонено искането му за освобождаване под гаранция, не му е била осигурена възможност да иска преразглеждане на делото си по установения ред, както и че заповедта за задържането му е била подписана от следовател и прокурор, които никога на са виждали заподозрения.

В огласеното във вторник решение на съда в Страсбург по иска на Е.

М. К. се посочва, че българските съдебни власти са нарушили спрямо него текстовете на чл. 5, ал. 3; чл. 6, ал.1 и чл. 5, ал. 4 от Европейската конвенция за правата на човека.

Искът на родения през 1968 г. Николай Тодоров е по повод продължителността на съдебните процедури, започнати през 1993 г., след като колата му е била конфискувана и той е бил възпрепятстван да я използва в продължение на 11 месеца.

Продължаващите вече повече от 10 години процедури са в нарушение на чл. 6, ал. 1 на Конвенцията, установява съдът в Страсбург.

По иска на Тодоров Европейският съд по правата на човека намира също, че има нарушение и на член 13, защото в българското законодателство липсват текстове, според които гражданите имат право на обезщетения или други компенсации заради прекомерно продължителни съдебни процедури.

Третата присъда е по жалба на Иван Иванов Кехайов, роден през 1971 г. в Пловдив.

Съдът присъди да му бъдат изплатени 2000 евро за нанесени морални щети и 1500 евро за разноски по делото. Българската държава е осъдена за нарушаване на чл. 3 и чл. 5 от Европейската конвенция за правата на човека.

В решението на съда в Страсбург се казва, че Кехайов е бил принуден да живее почти 24 часа в денонощието между декември 1997 и юни 1998 г. в пренаселена килия, без достъп до естествена светлина и без да има възможност да прави физически упражнения.

На задържания е било позволено два пъти дневно да отива до тоалетна.

Присъдата е постановена от седемчленен съдебен състав, в който влиза и българската съдийка Снежана Ботушарова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.