Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България подкрепя САЩ за твърда линия срещу Ирак

0 коментара

В навечерието на очакваната с голям интерес реч на президента Джордж Буш пред ООН за Ирак, Съединените щати вчера спечелиха подкрепата на европейските страни Португалия и България за твърда линия към Багдад, предаде агенция Ройтерс.

"Мисля, че можем да постигнем ако не единодушие, то поне голямо мнозинство в Съвета за сигурност на ООН по резолюция за Ирак", ако Съединените щати поискат такава резолюция, каза българският външен министър Соломон Паси. България е ротационен председател на Съвета за сигурност за септември.

"Мисля, че Съединените щати бяха вече достатъчно убедителни, и те бяха убедителни за мнозина от европейските им съюзници", каза Паси в отговор на въпрос какво трябва да направи Буш, за да убеди България да го подкрепи за Ирак.

Португалският външен министър Антону Мартинш да Круш каза: "Според нас е грешка онова, което правят някои съюзници - да обвиняват Съединените щати. Ние трябва да обвиняваме Ирак. Ирак не изпълнява резолюциите на ООН".

Днес президентът Буш ще направи обръщение пред Общото събрание на ООН в опит да убеди международната общност, че срещу Ирак трябва да бъдат предприети военни действия, съобщи ББС. Очаква се Буш да докаже, че Ирак е страна, подкрепяща тероризма, че постоянно нарушава резолюциите на ООН и че трябва да се откаже от всичките си оръжия за масово поразяване. Американски служители съобщиха, че Буш ще поиска от световните лидери да се справят с този проблем веднъж и завинаги. В обръщение към нацията по случай първата годишнина от атаките срещу САЩ вчера президентът отново повтори решимостта си да преследва всеки, който дръзне да заплашва Съединените щати.

Досега почти всички страни в света, с изключение на Великобритания, изразиха сериозни опасения от превантивно нападение срещу Ирак. Много страни искат предварително одобрение от 15-членния Съвет за сигурност на ООН за военни действия.

Все още обаче не е ясно дали призивите за резолюция на ООН ще разубедят САЩ да предприемат военни действия или да търсят политическа подкрепа за американска военна намеса.

Мартинш да Круш каза, че е време международната общност да окаже дипломатически натиск над Багдад да приеме оръжейните инспектори на ООН. Те се изтеглиха от Ирак през 1998 г., преди американско-британските въздушни удари, с които Ирак беше наказан заради отказа да сътрудничи с оръжейните инспектори.

Засега "ние смятаме, че не можем да изключим каквито и да било варианти. За Португалия е съвсем ясно, че всички варианти са възможни", каза външният министър, вероятно имайки предвид и военно решение.

В предишни резолюции Съветът за сигурност изиска от Багдад да унищожи всички притежавани от него химически, биологични и ядрени оръжия под контрола на оръжейните инспектори на ООН.

Премахването на оръжията е ключ към отменяне на санкциите на ООН, наложени на Ирак след нахлуването му в Кувейт през 1990 г.

Българският президент Георги Първанов каза пред журналисти, че Съветът за сигурност при председателството на България е "решен да се ангажира" с действия за оказване на по-силен натиск над Саддам Хюсеин да изпълни резолюциите на Съвета. "Разбира се, обаче, аз не мога да предвидя степента на твърдост, която ще прояви Съветът за сигурност. Това ще зависи от преценката на всяка отделна страна", каза Първанов, след като председателства специалното заседание на Съвета за сигурност по повод на годишнината от атентатите на 11 септември в Съединените щати.

Президентът Първанов посочи още: “България ясно декларира своята готовност да бъде на страната на антитерористичната коалиция. Страната ясно декларира необходимостта Съветът за сигурност да принуди Саддам Хюсеин да изпълнява неговите резолюции".

"Ние смятаме, че международната общност трябва да прояви още известно време търпение, чакахме 12 години с надеждата положението в Ирак да се подобри. Можем да почакаме още 12 часа или 12 седмици, но не и още 12 години", каза Соломон Паси. По думите му българската страна ще бъде доволна, ако Съветът за сигурност към ООН покаже, че е готов да приеме повече отговорности по случая с Ирак”. Българският външен министър изрази очаквания, че Съветът ще приеме резолюция за Ирак през следващите седмици.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.