Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България, Румъния, Гърция и Турция да пледират заедно във Вашингтон за НАТО

0 коментара

Американският сенатор-републиканец и председател на Комитета на САЩ за разширяване на НАТО Брус Джаксън заявява пред румънския в. Зиуа, че ако премиерите на България, Румъния, Гърция и Турция отидат във Вашингтон заедно да защитават разширяването на НАТО, това ще имат много силен ефект. Според Джаксън тясното сътрудничество по връзката България-Румъния-Турция-Гърция, към която да се присъединят и Италия и Испания, ще тежи още повече.

На въпрос как стоят в сравнителен план българската и румънската кандидатура, Джаксън отбелязва, че миналата година България е имала предимство, но сега положението е обратно.

Бурс Джаскън е включен в състава на делегация от експерти на НАТО, водена от помощник-генералния секретар по политиката и планирането на отбраната Едгар Бъкли. Делегацията трябва да изготви оценъчен доклад за постигнатия напредък по изпълнение на националната програма на Румъния за подготовка за присъединяване към НАТО. Докладът ще бъде представен на срещата на високо равнище на НАТО в Брюксел на 16 април.

На въпрос на в. Зуиа, на какъв стадий в момента са обсъжданията за срещата в Прага през ноември, Брус Джаксън посочва, че обсъжданията са започнали от желанието да се покани само една страна, след това - две страни, после - три, след това - пет, след което - пет или седем.

Сега сме някъде между "идеята за седем" и "реалността, че ще бъдат седем", казва Джаксън.

По думите му въпросът в момента е: какво да се направи, за да може седемте страни кандидатки - Словения, Словакия, Естония, Латвия, Литва, България и Румъния, да бъдат доведени със сигурност на пътя за интегриране в НАТО.
Председателят на комитета на САЩ за разширяване на НАТО отбелязва, че вероятно Съединените щати ще кажат НЕ на Словакия в случай, че Мечиар бъде избран за президент.

Досега Франция, демократите и републиканците в САЩ, Владимир Путин, германският парламент, Вишеградската група, Турция - всички подкрепят варианта да бъдат поканени за членство седем нови държави, казва Брус Джаксън. Според него пактът е готов да започне този процес в тези размери. Що се отнася до Македония и Албания, Джаксън смята, че двете страни имат нужда от сериозна подкрепа.

Сред проблемите, чието разрешаване Румъния трябва да има предвид през следващите осем месеца, Брус Джаксън изрежда: корупцията на правителствено равнище, евентуални антисемитски прояви и проблемите със собствеността.

Запитан дали излазът на Румъния на Черно море е важен аргумент в полза на членството, Джаксън отговаря, че след 11 септември всичко се е променило из основи. "Когато погледнеш картата - става очевидно, че важността на Турция например е станала много по-голяма", казва Джаксън. По думите му същото може да се каже за Румъния и България. Аргументът за стратегическата важност ще тежи много, смята американският представител.

По въпроса за сътрудничеството между Гърция, Турция, България и Румъния Брус Джаксън отбелязва, че подобно сътрудничество е знак за зрялост. Според него формула 2+2 /Гърция и Турция плюс България и Румъния/ е много важна. Ако Италия и Испания се добавят към това усилие, тогава ще имаме 4+2, което ще тежи още повече, посочва Джаксън. Според него, ако се действа заедно за една концепция за сигурност, по формулата 2+2 или 4+2, това ще бъде голяма политическа промяна.

Ако премиерите на Турция, Гърция, България и Румъния дойдат заедно във Вашингтон за разговори с президента на САЩ или с шефа на Държавния департамент, с една единствена идея - успехът ще бъде съществен, съветва Брус Джаксън. По думите му такова нещо не се е случвало през последните 50 години и би имало изключителна важност.

Запитан дали Румъния има отделен път към НАТО или е третирана заедно с България, Брус Джаксън отговаря, че този аспект е много противоречив. "Винаги сме насърчавали съвместната работа. Миналата година имаше момент, в който България имаше предимство спрямо Румъния. Те /българите/ имаха идея да вървят сами към НАТО, защото Румъния ги теглеше назад. Не стана така. И ето че тази година ситуацията изглежда обърната. Това ни показва, че всяка от тези страни може да тръгне нагоре или надолу", казва Брус Джаксън.

В интервюто той подчертава, че тясното сътрудничество е много важно и дава за пример трите балтийски държави. "Ако подобно нещо се постигне по връзката Румъния-България-Турция-Гърция, ще бъде голямо нещо. Борбата срещу организираната престъпност, подкрепата за международните сили в Афганистан, всичко ще придобие други размери", преценява председателят на комитета на САЩ за разширяване на НАТО.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.