Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България с две позиции за АЕЦ, Брюксел в смут

0 коментара

От днес следобед България се оказа с две позиции за 3 и 4 блок на АЕЦ “Козлодуй”. Това стана два часа, преди президентът Първанов да се срещне в Брюксел с председателя на Европейската комисия Романо Проди и комисарят по евроразширяването Гюнтер Ферхойген, и предизвика смут сред европейските ни партньори.

Първата позиция бе приета миналата седмица от правителството. Според обясненията, тя ангажира страната да затвори двата реактора през 2006 г. срещу партньорска ЕС-проверка на безопасността им догодина, с опция след нея срокът да се предоговори. Решението на правителството бе представено официално вчера в Брюксел от министъра на външните работи Соломон Паси, по време на поредната министерска среща България - ЕС.

Втората бе приета единодушно от парламента в ранния следобед днес, след 5-часови дискусии и консултации. Според нея България няма да затвори двата реактора преди пълноправното си членство в ЕС. За тази позиция шефовете на еврокомисията научиха от президента Първанов по време на днешната им среща.

След срещата председателят на Европейската комисия официално поздрави България за първата позиция, “за трудното решение да затвори 3 и 4 блок до 2006”. По отношение на втората той отказа коментар с думите: “Дайте ни време да разберем за какво става дума”.

На базата на правителствената позиция Романо Проди определи следващата 2007 г. като възможна дата за пълноправното членство на България в ЕС - последователност, която е в пълно противоречие с днешното решение на парламента.

Президентът пък разкритикува и двете позиции. Първанов определи като погрешно обвързването на двата реактора с членството ни в ЕС. В същото време заяви, че е останал не по-малко изненадан от поздравленията на Проди, че сме приели да затворим 3 и 4 блок през 2006 г. Не пожелавам на никого да изпадне в ситуацията, в която аз изпаднах днес, каза късно вечерта пред журналистите държавния глава.

Правителството няма да променя позицията си

Заради разминаването между днешното решение на парламента и това на правителството от миналата седмица, след парламентарния вот от БСП заявиха, че ако Министерски съвет не промени своето решение, левицата ще го атакува пред Върховния административен съд като незаконно.

След заседанието на парламента нито премиерът Сакскобургготски, нито министърът на енергетиката се ангажираха дали правителството ще промени позицията си. Симеон препоръча на медиите да се съсредоточат върху постигнатия консенсус в парламента, според Ковачев противоречия няма. На въпрос кога с решението ще бъде запознат Брюксел, министърът отговори: "Когато му дойде времето".

Привечер новият говорител на кабинета Димитър Цонев заяви за mediapool.bg, че МС няма да променя решението си, защото нямало разминавания.

Според Цонев условният ангажимент да затворим двата блока през 2006 г. не противоречал на изискването на парламента те да не спират работа преди приемането ни в ЕС. Аргументът на говорителя за тази теза бе, че България неколкократно е декларира желанието си да влезе в Евросъюза преди 2007 година и в Брюксел знаели за това.

В официалното изявление на говорителя, разпространено до всички медии, се казва, че правителството приветства днешното решение на Народното събрание, с което депутатите подкрепили кабинета в преговорите с Европейския съюз. Решението на депутатите потвърждавало формулата на правителството, според която предстояща техническа мисия на ЕС ще бъде допълнителен аргумент за определяне срока на експлоатация на двата реактора, се казва още в изявлението.

Шашнахме ЕС, Първанов бесен

Днес на президента Първанов се наложи да получи поздравления от ЕС за българската позиция за АЕЦ “Козлодуй”, след което да им обясни, че тя вече не е същата.

Малко след като председателят на Европейската комисия Романо Проди поздрави България “за трудното решение да затвори трети и четвърти блок на АЕЦ “Козлодуй” до 2006 година”, той научи от Първанов за днешното решение на парламента, което е в обратния смисъл.

Срещата на двамата в Брюксел, с участието и на еврокомисаря Ферхойген, бе по време на официалното откриване на фестивала “България - Европалия 2002”.

И Проди, и Ферхойген отказаха да коментират днешното решение на парламента, защото още не са се запознали с него. Романо Проди само изтъкна отново въпроса за ядрената безопасност като много важен за ЕС и за общественото мнение в страните-членки.

На журналистически въпрос откъде имат информация, че българската позиция е за затваряне на 3 и 4 блок през 2006 г., Романо Проди отговори: “Във всеки случай не от ЦРУ”.

Видимо раздразнен от това питане, Ферхойген каза, че официалната българска позиция е била заявена вчера в Брюксел. Това е станало на министерската среща България -ЕС, където България е представлявана от външния министър Соломон Паси.

Малко по-късно, пред българските журналисти Георги Първанов нарече погрешно обвързването на затварянето на 3 и 4 блок на АЕЦ Козлодуй с преговорния процес за присъединяването ни към ЕС. Според него днешното решение на парламента ще затрудни работата на институциите отсега нататък. Задачата на дипломацията стана доста трудна оттук нататък, каза той.

Президентът обаче призова да не се драматизира и всеки да работи с вече взетото решение на НС.

След като де факто го разкритикува, Първанов го нарече процес на консолидация на българската позиция за АЕЦ, макар и с известно закъснение.

Президентът не остана длъжен и на правителството.

Държавният глава призна, че все още не разполага с официалната правителствена позиция за АЕЦ “Козлодуй” от миналия четвъртък, макар че е поискана от “Дондуков”2. Той не скри, че е останал не по-малко изненадан от българските журналисти при произнасянето днес от Романо Проди на годината 2006 като крайна дата, назована на вчерашното заседание на конференцията по преговорите. Не пожелавам на никого да е в ситуацията, в която аз изпаднах днес, каза държавният глава.

Първанов призна и че е скептик за изпращането от ЕС на експертна група по безопасността на двата реактора, защото предложението е закъсняло и заради чувствителността и скептицизма на европейското обществено мнение по въпроса за ядрената безопасност.

*Този репортаж е осъществен със съдействието на Фондация “Отворено общество”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.