Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се предложи за домакин на Срещата на ООН за климатичните промени през 2024 г.

0 коментара
Румен Радев на форума в Шарм ел Шейх, сн. БТА

В днешното си изявление на 27-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата президентът Румен Радев обяви, че България е изразила готовност да бъде домакин на КОП29.

В изказването си пред участниците на форума в Египет, цитирано от неговия прессекретариат, Румен Радев посочва, че настоящият форум КОП27 се провежда в драматично време, белязано от влошена среда за сигурност и засилени геополитически предизвикателства, предизвикани от войната в Украйна, тежки енергийни, икономически и социални кризи.

Не бива обаче да позволяваме всички тези кризи да провалят общата ни решимост да се борим с изменението на климата, особено като се имат предвид многото скорошни безпрецедентни климатични бедствия.

Най-надеждните научни източници ясно показват, че устойчивото на климатичните промени развитие е изложено на риск при сегашните нива на глобално затопляне.

Трябва да обединим усилията си и да използваме времето, с което все още разполагаме, за да предотвратим най-лошите последствия от изменението на климата. Изменението на климата е глобална заплаха и може да бъде преодоляно само чрез глобален отговор.

Президентът подчертава, че България е твърдо ангажирана с целите на Парижкото споразумение. Моята страна ще постигне съвместно с останалите държави членки на ЕС, целта за климатична неутралност до 2050 г., каза държавният глава.

Радев изтъква, че емисиите на парникови газове в България през 2020 г. са намалели с 57% в сравнение с базовата година. Преизпълнихме националната си цел за дял на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на енергия със 7%, като през 2020 г. този дял ще бъде 23%, каза още българският президент.

Диверсификацията на енергийните доставки е от решаващо значение и моята страна вече засили усилията си за осигуряване на по-добра междусистемна свързаност със съседните държави, посочи президентът на форума КОП27. Междусистемната газова връзка Гърция-България (ICGB), открита на 1 октомври тази година, значително засилва сигурността на доставките на газ не само за България, но и за целия регион на Югоизточна Европа и извън него.

Засилената глобална амбиция за смекчаване на последиците от изменението на климата не е достатъчна, каза Радев. Работната програма за смекчаване на последиците от изменението на климата е инструмент за преодоляване както на недостига на амбиции, така и на недостига на изпълнение чрез засилени действия от страна на всички заинтересовани страни, преразглеждане и преминаване към цели за цялата икономика.

Необходимо е да разширим и укрепим програмата за адаптация, а работната програма от Глазгоу -Шарм ел Шейх по глобалната цел за адаптация ще ни позволи да направим това, посочи в изявлението си на КОП27 президентът Румен Радев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.