Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се прости с патриарх Неофит (видео и снимки)

Вселенският патриарх Вартоломей отслужи опелото. Без руския патриарх Кирил, но с украинския митрополит Епифаний

35 коментара
Литийното шествие, сн. БГНЕС

България се прости с патриарх Неофит, който почина в сряда на 78-годишна възраст, а в събота бе погребан в храм "Света Неделя". Тялото му бе положено зад гроба на Екзарх Йосиф, от южната страна на храма.

Хиляди миряни изпратиха патриарх Неофит в последния му земен път.

Опелото бе водено от вселенския патриарх Вартоломей.

Церемониите по прощаването с него минаха със символното отсъствие на руския патриарх Кирил и присъствието в София на украинския митрополит Епифаний. 

Траурната церемония започнa от Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", където заупокойната литургия бе водена от Варненско - Преславския митрополит Йоан, който е наместник - председател на Светия Синод.

Вселенският патриарх Вартоломей

"Дойдохме да скърбим за последен път за нашия обичан брат. Молим се на Господ да упокои душата му и за избирането на наследник, който ще бъде духовен баща на всички българи“, каза Вселенският патриарх Вартоломей пред журналисти.  

След опелото с литийно шествие тялото на българския патриарх бе проводено до митрополитската катедрала "Света Неделя", за да бъде положено за вечни времена, каквато е била неговата воля.

Той бе пренесен до своя последен дом - митрополитския храм "Света Неделя" със същия лафет, който е използван през 1943 г. за погребението на цар Борис Трети Обединител. 

Процесията представляваше един последен път между двата храма, по които шествието направи няколко спирания и изчаквания.

Тя се движеше бавно, съпроводена от много хора. Край храма "Света Неделя" има знакови сгради като Богословския факултет, в който патриарх Неофит е преподавал и е върнал Духовната катедра в рамките на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Бил е негов декан. 

По-късно бе погребан зад гроба на Екзарх Йосиф, от южната страна на храм "Свeта Неделя".

Днес е вторият Ден на национален траур в памет на патриарх Неофит. Много вярващи и днес пристигаха, и се редиха на опашка, за да се поклонят пред Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит.

Президентът Румен Радев, председателят на Народното събрание Росен Желязков, вицепрезидентът Илияна Йотова, министър-председателят в оставка Николай Денков, вицепремиерът и министър на външните работи в оставка Мария Габриел, както и кметът на Столична община Васил Терзиев също присъстваха на литургията.

Сигнал към Русия 

Всички глави на православни църкви са били уведомени за смъртта на патриарх Неофит.


Руският патриарх единствен не е получил реда за опелото, което е било деликатната разлика с другите. Патриархът на Русия и цяла Москва Кирил не присъства на погребението на Патриарх Неофит.

“Първо, никой не е поканил патриарх Кирил. В момента той се среща със сръбския патриарх и там има общи мероприятия. Присъства представител на патриарха – митрополит Западноевропейски Нестор“, каза руската посланичка Елеонора Митрофанова. Тя видя украинска провокация в присъствието на украинския митрополит Епифаний на опелото на патриарха.

Митрополит Антоний от своя страна каза, че няма нищо притеснително в присъствието на представител на Украинската православна църква на опелото.

Той присъства молитвено, но няма да вземе участие в церемонията, тъй като Българската православна църква все още не е признала автокефалията на Украинската православна църква.

"Самият факт, че Вселенският патриарх ще присъства има голямо значение, носи послания, но тук е важно, че поканите до другите православни църкви са изпратени снощи късно след обяд след извънредното заседание на Синода", заяви доц. Костадин Нушев, преподавател в Богословския факултет в Софийския университет, цитиран от БНТ.

По думите на митрополит Йоан руският патриарх единствен не е получил реда за опелото, което било деликатната разлика с другите.

Богословът проф. Иван Желев смята, че това е сигнал за едно по-въздържано отношение към Русия, включително и към Руската православна църква.

"Това за пръв път го забелязвам, защото в комунистическо време никога нямаше такъв филтър да се канят църкви от страни, които тогава бяха определяни като капиталистически, а винаги е имало еднакво отношение", коментира проф. Иван Желев, богослов.

Професор Желев допуска, че има конкретен повод за това решение на Синода.

"Това, че няма специална покана може би е свързано с факта, че преди около два месеца руският патриарх изпрати писмо, адресирано не до Неофит, а до Светия синод, все едно че нямаме патриарх, тоест нещо се пропука в тези отношения", добави проф. Иван Желев.

Въпреки тази въздържаност на българската църква, няма пречка руската да изпрати свой представител, обясни проф. Желев.

На сайта на Патриаршията руският патриарх изрази съболезнования, а в Руската църква в столицата е отслужена панихида.

Специални мерки за сигурност

Опелото на патриарх Неофит премина при специални мерки за сигурността и ограничаване на движението в центъра на София.

За да бъдат допуснати до опелото и литургията в храма "Св. Александър Невски", гражданите трябваше да преминават през пунктове за проверка, разположени при северния и южния вход на храма.

Те бяха проверявани за опасни предмети и не се допускаха граждани с обемист багаж .

До приключването на траурната церемония в следобедните часове бе в сила забрана за престой и паркиране по улиците около "Александър Невски".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dabedabe
    #35

    Дрангов, много разочаровате напоследък. Па и на Господа се месите в работата. Човек трябва да внимава какви ги дрънка.

  2. полк. Дрангов
    #34

    Лафет - правилно! ...Все пак полковник от ДС!...Да се готви Мадридския крадец!...той си е от КГБ и за него лафет!

  3. dabedabe
    #33

    Понеже често се обсъжда колко много сме дали в миналото на Русия, реших да отделя внимание на руската история. Захванах Карамзин. Той споменава често за българските държави, но не както у нас се представят нещата. А не би трябвало да са му липсвали източници. Първият том е доста мъгляв, интересен е подходът и малкото цитирани източници. А дванайсеттомното издание се има за сериозен труд. За времето.

  4. Гьорче Петров Н
    #32

    Не го познавах Неофит, лека му пръст, но ми направи Впечатление как Спряха пред "Руски Ресторант АРБАТ", може би да има време да ментне Една Водка със каквото там Сельодка, За Последно....... П.п. Мнозина "попове" и "попчета" ми направиха Много ЛОШО Впечатление.... А и друго, Кой "мирянин" ходи с Червено на Погребение, и то Попско!?......

  5. Гьорче Петров Н
    #31

    Айдеее Симеончо.....следващия...., Как Гледа завалията, а!....

  6. Deus Vult
    #30
    Отговор на коментар #29

    "Тpуднo e, щoтo пoлoвин вek бeшe упpaвлявaнa oт бoлшeвишkи пpocтaци" Още управляват.

  7. Филка Русофилка
    #29

    Пpeдпoлaгaм, чe koмунoиднитe бeзбoжници нaй-пocлe ca paзбpaли koлko мнoгo xopa учaт Бoгocлoвиe. Kakтo и, чe Вepoучeниeтo нa вcяka цeнa щe бъдe въвeдeнo в училищe, въпpekи яpocтнaтa cъпpoтивa нa „няkoи“ koмуниcтичeckи и дpуги вepoизпoвeдaния.

    Възcтaнoвявaнeтo нa opъдeйния лaфeт пpи дъpжaвни пoгpeбeния e пoxвaлнo. Пpи pecтaвpaциятa му oбaчe ca пpeмaxнaли дулoтo нa opъдиeтo и „oт ckpoмнocт“ ca cмъpлили лaфeтa нa виcoчинa, зa дa нe ce виждa oтдaлeчe. Paзбиpa ce, нямa нуждa дa e виcok kaтo eгипeтcka

  8. rusonefil
    #28
    Отговор на коментар #12

    И умнокрасива и невежа. Май са синоними. На теб кой ти каза че галерията както я наричаш е за по-нискостоящи? Да беше се поинтересувала чий гроб е в съседство. И къде си видяла църква в България с гробове вътре, извън манастирските църкви? Но иначе акъл да даваш си първа.

  9. rusonefil
    #27
    Отговор на коментар #3

    Описал си основната умнокрасива маса, писачи и посетители та тоя сайт

  10. rusonefil
    #26
    Отговор на коментар #2

    И най-вече умнокрасиви.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.