Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се рекламира като инвестиционна дестинация с “Файненшъл Таймс”

Изданието за стараната ни: "По криволичещия път към стабилността"

82 коментара
България се рекламира като инвестиционна дестинация с “Файненшъл Таймс”

България се рекламира като инвестиционна дестинация с пари от европейските фондове и помощта на “Файненшъл Таймс”, съобщи Министерството на икономиката. Влиятелният бизнес вестник ще получи 1.3 млн. лв. за организираните заедно с Българската агенция за инвестиции (БАИ) 3 конференции и 9 кръгли маси в Европа, САЩ и Източна Азия.

Първият форум беше във вторник в Мюнхен. На него министърът на икономиката представи България като стратегическа бизнес дестинация в Централна и Източна Европа. В четвъртък предстои нова среща с инвеститори в Лондон, на която освен министър Добрев ще участва и транспортният Ивайло Московски.

Ниските данъци, добре квалифицираната работна ръка и конкурентните разходи за труд, както и устойчивите макроикономически показатели са сред главните предимства на станата ни са предимствата на България е посочил министър Добрев пред германския бизнес.

Той е припомнил приетите наскоро промени в законодателството, според които за нови големи проекти инвеститорите ще могат да получат обратно платените за техните работници социални осигуровки за период от 2 години. Това спестява повече от 17% от разходите за труд на работодателя, уверил министърът.

Високото равнище на чуждоезиково обучение в страната, както и възможността за квалификация на персонала да се ползват средства от европейските фондове, пък били изтъкнати като предимство за бизнеса от изпълнителния директор на БАИ Борислав Стефанов.

Конференциите са съпътствани с няколко публикации във “Файненшъл Таймс” за страната ни.

Във вторник британският икономически вестник публикува обзорна статия за България под заглавие "По криволичещия път към стабилността", както и поредица статии, посветени на управлението, инвестициите, автомобилостроенето, премиера Бойко Борисов, енергетиката, икономиката като цяло, винарството, книгоиздаването и инфраструктурата.

Обзорната статия с автор Нийл Бъкли започва с думи на президента Росен Плевнелиев. Сравнете ставащото в България със ситуацията в нейните съседки - икономическа криза в Гърция, растяща безработица в части от бивша Югославия, политически смут в Румъния - и ще изплува едно изречение: "Ние сме абсолютен остров настабилността", казва Плевнелиев пред репортера на вестника.

Това твърдение се изказва от мнозина високопоставени български представители и в него има истина, пише по-нататък авторът. Макар и икономиката да се сви с 5,5 процента в световната рецесия от 2009 г., за разлика от съседните Сърбия, Румъния и Гърция, България нямаше нужда от международен финансов спасителен план. Оттогава тя е имала 13 поредни тримесечия на икономически растеж, макар и слаб. С един от най-ниските бюджетни дефицити и държавни дългове в ЕС, България е една от само три страни заедно с Финландия и Дания, които покриват изцяло Маастрихтските критерии за членство в еврозоната, пише "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

В страната не е имало масови улични демонстрации срещу строгите бюджетни икономии, макар и да са се организирали отделни протести по конкретни проблеми. Подкрепата за правителството на премиера Бойко Борисов е спаднала от идването му на власт през 2009 г. с предизборна програма за борба с корупцията. Допитванията обаче сочат, че на парламентарните избори, които ще се произведат през юни или юли догодина, това може да се окаже първото правителство в посткомунистическата история на България, което да е преизбрано за втори мандат, пише Нийл Бъкли.

"Не може да подценявате харизмата му. Рейтингът му е висок. Хората му имат доверие", казва за бившия полицейски началник и носител на черен пояс по карате Борисов Огнян Шентов от Центъра за изследване на демокрацията.

Под повърхността на стабилност обаче дебне недоволство за състоянието на демокрацията, за това колко още трябва да се направи в борбата срещу корупцията и организираната престъпност и за нуждата от значителни реформи за укрепване на перспективите за растеж. България остава най-бедната страна в ЕС с най-ниска средна заплата. С помощта на фондовете на ЕС, които страната управлява по-умело, правителството запази усещането за напредък въпреки бавния растеж след кризата и необходимостта от ограничаване на държавните разходи. То построи метро в София и започна изграждането на автомагистрали и модернизирането на железопътни линии. При управлението на известния скулптор Вежди Рашидов, когото Борисов направи министър на културата, страната за пръв път от 80-те години модернизира театри и отвори нови музеи, отбелязва "Файненшъл таймс".

Който и да спечели изборите догодина ще се изправи пред големи предизвикателства, за да гарантира, че България ще се възползва в пълна степен от по-значително подобряване на икономиката на ЕС и за да осигури нужния растеж за стопяване на изоставането от по-богатите членки на ЕС, пише "Файненшъл таймс" в обзорния си текст за България.

В материала "Управление - политиците водят борба за излизане от сянката на Европа" вестникът извежда на челно място разочарованието у българите, че шест години след влизането им в ЕС има разминаване между очакваните изгоди от членството и конкретните придобивки. Разбира се и на Запад може да се чуе, че на София твърде рано е било предоставено членство, и че доближаването ѝ до европейските стандарти на управление е колебливо. В материала се посочва, че България охотно подкрепя по-нататъшното разширяване на ЕС на Балканите, но се отбелязва, че отношението между София и Скопие са по-хладни поради отношението на македонските власти към българското малцинство.

"Файненшъл таймс" припомня доклада на Европейската комисия от юли, в който се посочва, че в България е имало присъди по някои важни наказателни дела, но е имало и няколко оправдателни присъди по други знакови дела, за които "в публичното пространство е имало очаквания за осъдителни присъди".

В специалния материал за инвестиции се констатира, че след временния бум от 2005 до 2009 г. преките чуждестранни инвестиции в България са спаднали до нива, които "не са толкова неестествени за икономика с такъв относително малък размер". Случи се и нещо по-обещаващо, продължава финансовият всекидневник, инвестициите се прехвърлиха от недвижимите имоти и строителството към по-плодотворни дейности, които с времето ще тласнат напред конкурентоспособността на страната и ще модернизират нейната промишленост.

В статия за разположението на силите на вътрешнополитическата сцена в България вестникът констатира, че шест месеца преди следващите парламентарни избори управляващата партия ГЕРБ е водеща сила, а премиерът Бойко Борисов "запазва популярността си на фона на скептицизма в обществото". Борисов черпи силата си от успеха на България в борбата ѝ с обхваналата Европа рецесия и дългова криза, като страната му не е изпитала на гърба си турбуленциите, засегнали съседните Гърция и Сърбия.

В статията за състоянието на българската икономика като цяло коментаторът от "Файненшъл таймс" изтъква, че някои западноевропейски страни - и то отдавнашни членки на ЕС – биха били щастливи да имат макроикономически показатели като тези на България. Но икономистите все още си задават въпроса как България ще се възстанови, когато европейската икономика започне да расте, пише вестникът и привежда мнението на експерт, че динамиката на възстановяване на българската икономика е далеч по-малка от статистически очакваната.

Обзорът за инфраструктурата отбелязва, че България има амбицията да стане транзитен възел в трафика между Европа и Близкия изток, но появата на високоскоростни влакове до Турция и възстановяването на превоза на товари през занемарените български пристанища по река Дунав са далечна перспектива.

"Файнешъл таймс" отбелязва, че понастоящем България много по-добре усвоява еврофонодовете за изграждане на шосейна и ж.п. инфраструктура, отколкото е правила това в миналото. Посочва се и построяването на ново трасе на метрополитена в София, отчасти с пари от ЕС.

БАИ обяви, че ще похарчи общо 15.6 млн. лева от европрогарамата “Конкурентноспособност“ за организиране конференции и публикуване реклами с цел привличане на чужди инвеститори.

Отделно през тази година българското правителство би трябвало да е изхарчило около един милион лева за утвърждаването на положителния образ на страната в чужбина. Това беше залегнало в Комуникационната стратегия на България за Европейския съюз.

Отделно и други оперативни програми дават средства за публикации в чужди медии за популяризиране добрите практики на страната ни. Оперативна програма “Регионално развитие” например също предвиждаше публикации в “Файненшъл таймс” и “Икономист”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

82 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #82

    Х 0000 2012

    По повод безбожно анти демократично, анти християнско, анти българско изопачаване на исторически факти от страна на
    форумния мошеник "другара цар" Киряк болшевишки,
    уточняваме.

    България е най-старата Европейска народност И държавност,
    която от 165 година след Христа, ако не и от по-рано,
    се развива неотделимо от световната Християнска цивилизация,
    която включвала Български империи или по-малки държави редом с Константинополската римска империя и други.
    Същевременно Българската държавност

  2. emma
    #81

    София е последна в класацията на американска консултантска компания MERSER,по качество на живот в ЕС -113 място.Преди нас е Букурещ 107 място.Какво повече да говорим,др.Т.Ж.Или да не не им ВЕРВАМЕ на американците?

  3. Анонимен
    #80

    Файненшъл Таймс заложи на куц кон за 1.3 млн.лв.

  4. Анонимен
    #79

    До другара Тодар Ж. Другаро Тодаре, Това дека си го написал е така, обаче пропусна нещо много важно - другарите Тренчев и Никифоров. Ако не знаш кои са тиа момци питай, осбено чуждустраннио инвеститор, он че ти рече.

  5. Анонимен
    #78

    Инвестиционна дестинация за мафиоти, наркотрафиканти и сводници. Жалко но факт.

  6. Анонимен
    #77

    другaрa Тoдaр Живкoв дo em. 54
    Зa пo-яснo, шa ти oтгoвoрa нa aнглийски, дeмeк в 3-тo л. eд. ч. Изглeждa, зa рaзликa oт дивaнeтaтa, нeщo си прoчeлa, нo aбсoлютнo нищo нe си рaзбрaлa. В твa нeмa нищo срaмнo, щoтo никoй сa нe e нaучил пo рoждeниe и пo всички въпрoси. Вaжнoтo e бръзo дa сa учи. Oт всeкa инфoрмaция, трeбвa нaй-нaпрeд дa oтсeeш нaй-вaжнoтo, a нe дa сa oмoтaш в пoдрoбнoститe кaт пaткa в кълчищa. Кaквo нaй-нaпрeд ти кaзвa "Фaйнeншъл тaймс" в стaтиятa зa бългaрскoтo aвтoмoбилoстрoeнe? Кaзвa

  7. Анонимен
    #76

    помните ли, че навремето Борисов изтърси същото и за Меркел, че докато, наред с другите европейски премиери, тя се ръкувала и с нашия, била казала, че застава зад него и ГЕРБ и би гласувала за тях. Тук разпространиха това по всички медии, но от канцеларията на Меркел опровергаха казаното, като неприемливо да бъде казано за който и да е премиер, партия, или държава. Никога не сме имали по-лъжлив премиер. И по света няма да се намери чак такъв манипулатор.

  8. Анонимен
    #75

    72-ри не сте добре и ви разбирам но държавата България дори доста бедна още върви по правилния път и то доста бързо , само тия две неща имаме право да искаме от правителството, нищо друго в икономически план... вкличително и колко е моментнатa зaплата е функция на много правителства преди настоящето та не може така на едро да се обвинява само днешното за всичко ... не разбирам защо в отбора на оплаквачите смятате за мъжество да се оплаквате от някои друг и да клинчите от вината за неуспехите в живота си... никакво мъжество няма в това по скоро трябва да ви е срам, само от сбърканата ни народосихология идва това дъднене тук ...

  9. Анонимен
    #74

    #72, това непрестанно жалене, оплакване и вайкане е прицелено в лумпените, но тон задават опитни пропагандисти. В товая нямай съмнение, предизборната кампания вече е в пълен разгар, и за рубладжиите ще бъде на живот и смърт. Статистиката, за която говорим, не се харесва на лумпените. За тях тя е напомняне за личния им неуспех. Затова реагират истерично, подобно на #73. Радвам се, че цитираш толкова данни, те съзнателно се замълчават от рубладжийските медии. Статистиката е най-добрата противоотрова срещу токсичната пропаганда. Поздрави,

  10. Анонимен
    #73

    70,72. Досаднико,цяла вечер ни навиваш колко сме добре,ама ние си знаем,че не сме.За това се скрии и занемей!Утре отивай при Боко Тиквата и му ги разправяй на него тези,дето плати за чартъра си с тигрите за 30 минути 30 000 лева.Аре сега у лево.Млъквай!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.