Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще получи експертна помощ от ЕС за съдебната реформа

Представителят на ЕК у нас предупреди, че еврофондовете няма да са вечни

6 коментара
България ще получи експертна помощ от ЕС за съдебната реформа

България ще получи експертна помощ от Европейския съюз за  съдебната реформа, но препоръките няма да се налагат от Брюксел и водещата позиция остава на българските магистрати. Това каза ръководителят на представителството на Европейската комисия (ЕК) у нас Огнян Златев пред радио "Дарик".

Според него нуждата от подобряване на съдебната система не може да се оспорва.

Огнян Златев предупреди, че еврофондовете, на които през последните години разчита българската икономика, няма да са вечни. Той припомни, че те са допълнително средство, което има за цел да подпомогне икономиката на страната.

Ръководителят на мисията на ЕК у нас заяви, че Брюксел няма План Б за споразумението с Турция за мигрантите, което не може да влезе в сила заради отказа на президента Реджеп Ердоган по няколко от поставените 72 изисквания. Според Златев никой от европейските лидери не разсъждава върху такъв план.

ЕК дава препоръки за съдебната реформа, но водещата роля е на българските магистрати

По въпросаза продължаващото наблюдение на България и Румъния,дипломатът отнесе към тези, които са преговаряли и които са подписали присъединителния договор с ЕС. Нуждата от подобряване на съдебната система обаче не може да се оспорва, подчерта той.

До края на месеца България ще получи експертна помощ от ЕК за осъществяване на съдебната реформа, каза Златев. Експертите ще оказват съдействие на място и помощта няма да е еднократна.

"Това са експерти, които идват тук, да работят заедно с представителите на прокуратурата, на Министерството на правосъдието. Ще идват няколко пъти на такива мисии, катотопродължителността на мисиите ще е различна - между пет дни и месец. Идеята е да се види и използва опитът на страни, които са били със сходни проблеми, да видим как те са се справили с тях и доколко техният опит може да се пренесе в наши условия", обясни представителят на ЕК.

"Важно е да се отбележи, че тези препоръки няма да са просто ей така да се налагат отгоре, понеже са дошли от Брюксел", посочи Златев. Той обясни, че "експертите ще казват как определен тип дела се решават в Германия и Великобритания например и ще се гледа какво от практиката на другите европейски страни съобразно родните условия може да се сглоби, така, че хем да е почерпен чуждият опит, за да се оптимизира практиката у нас, хем по никакъв начин никой да не отнема водещата позиция на българските магистрати и другите представители от съдебната ни система".

Еврофондовете няма да продължат вечно

Еврофондовете, които България получава от ЕС, са 5% от бюджета на страната и се инвестират основно в публичния сектор, каза Златев. "Но нека не забравяме, че целта на тези фондове е да бъдат допълнително средство, което да раздвижи икономиката, а не да бъде само това, върху което трябва да се основава икономическата дейност в страната", добави той.

"Тези фондове няма да продължат вечно. Всички искаме да стигнем до момента, в който нашата страна от нетен бенефициент на еврофондове да не бъде такъв, а икономиката ни да е достатъчно силна, за да можем да си правим всякакви инвестиции - сами или с привличане на външни фактори", коментира Златев.

ЕК не мисли за План Б замигрантите в Турция

ЕК няма План Б за споразумението с Турция за мигрантите, което не може да влезе в сила заради отказа на президента Реджеп Ердоган по няколко от поставените 72 изисквания, каза Огнян Златев.

Според него никой от европейските лидери не разсъждава върху такъв план. Споразумението е най-доброто, което в момента може да бъде постигнато с оглед на ситуацията, заяви представителятна ЕК у нас.

Златев отхвърли тълкуванието, че се прилагат двойни стандарти с допускането на гъвкавост към Турция по отношение на окупацията в Кипър и твърдата позиция към Москва заради присъединяването на Кримския полуостров.

"Ние сме съюз на правила", каза дипломатът. Той изрази надежда, че ще бъде намерено разрешениена въпроса, включително и за икономическите последствия от санкциите, защото у европейските лидери има стремеж към диалог с Русия.

"Не сме в ХІХ век, когато несъгласията са водели до конфликти. ЕК продължава да смята, че санкциите ще бъдат прекратени, защото ще се намери решение", каза Златев.

Има заселване на евроскептичното говорене, отбеляза той по повод на резултатите от изборите в Австрия. За предстоящия референдум във Великобритания обаче очакванията му са, че няма да настъпи промяна.

"Британците са доста прагматична нация и няма да излязат от Евросъюза, защото цената ще бъде тежка и по-висока от компромисите в техните очи от оставането", смята Огнян Златев. При успешен "Брекзит" обаче процедурата ще трае минимум две години, защото трябва да се предоговорят всички подписани споразумения с други страни, посочи той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #6

    "Еврофондовете няма да са вечни" И това го знаят много добре "управляващите" ни разбойници. Затова са се хванали за властта като удавник за сламка. Харчат ли, харчат европейските, пък и НАШИТЕ ПАРИ. Не им стига това, ами взимат все нови и нови заеми. А когато софрата свърши, ще се скрият в миша дупка. С НАГРАБЕНОТО, ЕСТЕСТВЕНО.

  2. Доналд Дък
    #5
  3. Доналд Дък
    #3
  4. анита хегерланд
    #2

    Когато парите по европейските програми свършат, какво ще остане в България? Какво е заложило правителството като дългосрочна програма?

  5. Еврофондовете няма да са вечени? А Гърция колко години ги получава? И продължава да получава от 1980г, до сега! И получава ПОНЕ 3 пъти повече пари, от колкото България! В такъв случай, България не трябва да се съгласява на приемането на други държави в ЕС, за да не изсмукват фондовете.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.