Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще ползва ирландския опит в присъединяването към ЕС

0 коментара

България би могла да приложи опита на Ирландия в процеса на присъединяване към ЕС, каза премиерът Симеон Сакскобургготски след срещата му с министър-председателя на Ирландия Бърти Ахърн, който е на двудневно работно посещение в България. От 1 януари 2004 г. Ирландия поема председателството на ЕС, като периода съвпада с целта на България да приключи преговорите по присъединяване. Бърти Ахърн се срещна и с президента Георги Първанов и председателя на парламента Огнян Герджиков.

Пред журналистите Сакскобургготски акцентира върху изключително положителния ефект, който е оказал общественият договор, сключен в Ирландия по времето на присъединителния процес на страната. "С този консенсусен поглед към приоритетите на държавата те са ускорили сложната процедура по присъединяването. Този договор, наречен "За просперитета" е нещо, което ние бихме могли да приложим, за да улесним интеграцията", каза българският министър-председател.

Преди няколко месеца вицепремиерът Лидия Шулева първа лансира идеята България да ползва опита на Ирландия, която за няколко години в началото на 90-те успя да се регистрира впечатляващ икономически растеж, превръщайки се от една от най-изостаналите в ЕС държави в "келтски тигър". В обясненията си Шулева също акцентира върху сключения обществен договор между всички политически партии, работодатели и синдикати в Ирландия, осигурил твърди параметри за развитието на страната. Този обществен договор в Ирландия обаче се сключва около 15 години след присъединяването на страната в ЕС, когато става ясно, че самото членство в съюза не води до автоматично повишаване на икономическия ръст и жизненото равнище.

Ирландският премиер Бърти Ахърн поздрави своя български колега за извършената работа по преговорния процес за присъединяването към ЕС. Той определи като отличен последния годишен доклад на Европейската комисия за България и обеща максимално съдействие от страна на ирландското председателство догодина за преговорния процес на страната ни с ЕС. Пред Герджиков ирландският премиер е заявил, че се надява до декември т.г. ЕС да даде на България определени насоки за бъдещата работа по приключване на преговорите. Президентът Георги Първанов пък е уверил Ахърн, че България е положила много усилия и има готовност да приключи преговорите по оставащите глави през 2004 година.

По време на всичките си срещи ирландският министър председател е уверил, че традицията на пакетното присъединяване към ЕС не отменя правилото за индивидуалната оценка за всяка отделна страна, на базата на нейните постижения и достойнства. Това е държавната политика, която Ирландия ще следва по време на председателството на ЕС, увери Бърти Ахърн.

В отговор на въпрос за пакетното придвижване на България и Румъния, Симеон Сакскобургготски също подчерта принципът на групирането при изграждането и разширяването на ЕС, давайки примери със скандинавските страни, Португалия и Испания и други. Румъния и България са двете страни от следващата вълна на петото разширяване и вярвам, че това, което трябва да направи правителството и администрацията, е да си напишем домашното, допълни премиерът.

В отговор на въпрос министър-председателят на Ирландия каза, че борбата с престъпността е общоевропейски въпрос. По думите му, по време на ирландското председателство ще се работи по многогодишна програма за сътрудничество в борбата срещу организираната престъпност, рекетьорството и международните банди. Ние имаме един колективен проблем и трябва колективно да се справим с него, каза ирландският премиер.

Той представи и част от приоритетите на ЕС по време на бъдещото председателство на Ирландия. Един от тях е Европа да стане динамичен център на дейности за привличане на инвестиции. Ще представим проектодокумент как виждаме това, включително и пълното изграждане на общия вътрешен пазар с помощта на преки чуждестранни инвестиции, развитието на науката и техниката, каза Бърти Ахърн.

Като основен външнополитически акцент на ирландското председателство Ахърн посочи подобряването на трансатлантическите отношения и на работните отношения между САЩ и ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.