Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще внася работна ръка от Индия

21 коментара
Сн. БГНЕС, архив
България ще внася работници от Индия след подписване на Споразумение за партньорство за миграция и мобилност. Това съобщиха от Българската търговско-промишлена палата. Документът трябва да регламентира улеснен достъп до българския трудов пазар. Посланикът на Индия Санджай Рана е внесъл в Министерството на външните работи на България позицията на правителството на Индия за готовността за подписване на такова споразумение с България в областта на трудовата миграция и е поискал от представители на изпълнителната власт ускоряване на процеса.
 
България не може да пребори проблема с недостига на квалифицирана работна сила от години, особено в сектори като строителството, туризма, фармацевтичната промишленост, транспорта и логистиката, казват от Търговско-промишлената палата и затова гледат на партньорството с Индия като на добра възможност, която ще бъде осигурена с подписването на споразумение за партньорство за миграция и мобилност.

Заместник-министърът на икономиката и индустрията Давид Сукалински съобщи по време на форум в София, че в областта на трудовата миграция България има подписани спогодби с четири държави - Израел, Молдова, Армения и Грузия.
 
Той посочи, че по последни данни на Агенцията по заетостта броят на регистрираните безработни в страната в края на април е общо 161 049, като се отчита понижение спрямо предходния месец с 2 586 души. Увеличава се броят на заявените в бюрата по труда свободни работни места на първичния пазар, като през април те са 15 636, а през предходния месец са били 14 706. В реалната икономика най-много са свободните работни места в сферата на преработващата промишленост - 19,2 на сто, търговията 18,7 на сто, хотелиерството и ресторантьорството - 15,1 на сто, каза още Сукалински, но посочи, че в въпреки тези тенденции, които се наблюдават и през 2023 година, национално представените работодателски организации все по-често сигнализират, че изпитват остър недостиг на квалифицирана работна ръка.
 
Председателят на Индийско-българската бизнес камара д-р Петър Велев изтъкна, че при 14 000 официално регистрирани в бюрата по труда дефицитът на кадри в страната е над 280 000 души – двадесет пъти повече, а през следващите три до пет години техният брой ще нарасне до 800 000. Въпросът, който аз бих задал, е не в коя индустрия има най-голям недостиг на работна ръка, не само квалифицирана, а има ли такава, в която да няма остър недостиг, каза Петър Велев и посочи, че това означава, че темата е не просто важна, а че тя е остра и даде пример само с липсата на 4000 медицински сестри у нас.
По думите на Сукалински за решаване на кадровия дефицит съществуват различни възможности, например чрез дуално обучение, професионално образование, курсове за квалификация и преквалификация и други подобни способи. Всички те към момента се използват, но наблюдаваният недостиг на квалифицирана работна ръка за бизнеса показва, че следва да се проучи и приложи възможността за привличане на квалифицирани кадри от трети страни, които в краткосрочен период да отговорят на нуждите на бизнеса, каза заместник-министърът.
 
Той напомни, че на 1 април 2024 година правителството прие реда за въвеждането в експлоатация и използване на автоматизирана информационна система, а именно платформа за производство по издаване на разрешения за пребиваване и работа – така наречената "синя карта". Разработената информационна система ще осигури дигитализиране на процесите, свързани с издаване на разрешителни за пребиваване и работа на чужденци в страната и ще намали административно тежестта за всички участници, заяви Сукалински. Той допълни, че чрез нея ще създадат условия за електронен обмен, проследимост, прозрачност и ще се съкрати времето за обработка на документи. Целта на "синята карта" на ЕС е създаване на по-привлекателна и ефективна общоевропейска схема за привличане на висококвалифицирани работници от трети държави. Тя ще бъде основен инструмент, включваш по-бързи процедури, по-гъвкави критерии за прием, даващ по-широки права и улеснена мобилност в рамките на европейската общност, посочи Сукалински.

 
Председателят на БТПП Цветан Симеонов заяви, че бизнесът има необходимост от внос на работници и са нужни по-решителни мерки в областта на законодателството. Особено в работата на външно министерство, по-специално в консулския отдел, който по думите на Симеонов не може да удовлетвори нарасналите нужди да България от работна ръка. По думите му по тази причина добра възможност е разширяването на сътрудничеството в областта на осигуряване на работна ръка с Индия, която е с огромен опит в предоставянето на кадри.
 
Председателят на Търговско-промишлената палата в Стара Загора Олег Стоилов съобщи, че от три месеца се организира внос на работници от Непал. За една седмица направихме професионален подбор, по всички съвременни механизми на комуникация всичко е уточнено и накрая ни казаха от посолството ни в Индия, че до ноември нямат час за визи, каза Стоилов и заяви, че това означава липса на човешки ресурси. Ние сме готови като Търговска палата в Стара Загора, а и много работодателски организации, да командироваме представители и да помогнем, допълни Стоилов.
 
Председателят на Управителния съвет на Камарата на строителите в България инж. Илиян Терзиев посочи, че секторът има необходимост от около 150-200 хиляди работници. Той също се оплака от забавения процес на работа в консулските ни служби. Ние искаме, когато човек получи виза за дадено предприятие, той да може да работи само там, каза Терзиев и допълни, че подобна е практиката в редица други държави, сред които Германия, Франция, САЩ. Освен това е важен и подборът на хората. Ние имаме страхотна нужда от кадри, но първо трябва да си оправим нашия двор и чак тогава да се възползваме от това, което предлага индийското правителство, коментира председателят на строителната камара. Той съобщи, че в сектора вече има около 10 000 работници от Казахстан. Трябва да ви кажа, че сме страхотно доволни, заяви Терзиев.
 
До 2025 година Индия ще разполага с една пета от световното население в трудоспособна възраст. Това ще превърне страната в най-големия доставчик на квалифицирана работна сила в света.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кр2132
    #21

    Много правилно :) Така ще заздравим гена на "ромите",че през последните години много ги "избелихме".По-добре да им върнем индиската култура,отколкото да възприемат турска.

  2. Коментарът е изтрит в 09:25 на 7 юни 2024 от автора.
    #20
  3. Коментарът е изтрит в 09:25 на 7 юни 2024 от автора.
    #19
  4. Козин Човков
    #18

    Ние индобългарска работна ръка и сега си имаме, само дето ръката не е работна. Каква ще е разликата сега?

  5. Kaktus
    #17
    Отговор на коментар #5

    "Мангустите" вършат дребни престъпления. Схема ли е, не може да са те, ще трябва да са "великите" "българи".

  6. Kaktus
    #16
    Отговор на коментар #4

    Кой хрантутиш ти с твоите 5лв.?

  7. Kaktus
    #15
    Отговор на коментар #2

    Защото си ги държим в лагери, за да ги тормозим и да се оправдаваме с тях.

  8. Kaktus
    #14
    Отговор на коментар #11

    Заплатите трябва да се вдигнат, но измислицата "средна заплата" не е критерий. Тя е критерий само за заплатите на депутатите, кметове и останалите комунистически галеници, без лекарите. Иначе, критерият е минимална заплата. не знаем дали и ти не си домашен "индиец", или пък печенег.

  9. Защо трябва да внасяме от Индия,след като България пращи от "индийско"население,че и изнася за Европа,от Скандинавия,чак до Гибралтар. Прочухме се!

  10. variomatic
    #12

    „В реалната икономика най-много са свободните работни места в сферата на преработващата промишленост - 19,2 на сто, търговията 18,7 на сто, хотелиерството и ресторантьорството - 15,1 на сто“ - точно в сферите, където им плащат колко да не у̀мрат работещите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.