Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България в челото на ЕС по специалисти във високите технологии

6 коментара

Повече от 73 милиона души в ЕС са били заети в научно-технологични професии през 2012 г., което прави почти една трета от активното население на Евросъюза, сочат данни на Евростат за дела на специалистите и техниците, наети в сферата на научните и технологични професии.

Анализът отчита две нива на хората, работещи в сферата на високите технологии: "специалисти" и "техници", както и "учени" и "инженери".

България стои на високо ниво по отношение на наличието на специалисти и техници, като е след Румъния (68 на сто), Литва (67.7 на сто) и е заедно с Ирландия на трета позиция с 66.5 на сто. Зад нас са страни като Великобритания – 66.2 на сто и Люксембург - 65 на сто.

Анализът на Евростат отчита и дела на заетостта на жените в сферата на науката и технологиите и тук отново сме на челна позиция, като най-висок дял на жени, заети в науката и технологиите, е отбелязан в Литва (68. 3 на сто).

Следват Естония (63.9 на сто), България (63.8 на сто) и Латвия (63. 2 на сто). Като цяло дамите доминират в сферата на науката и технологиите в сектора на услугите. България, Латвия и Литва обаче са единствените три страни, в които се съобщава за дял от над 50 на сто на жените, заети и в производствения сектор, съобщи БТА.

В абсолютни числа най-голям брой учени и инженери обаче се намират в Германия - около 3 милиона души. Следват Великобритания, Испания, Франция, Полша и Италия, като в тези шест държави са заети около 70 на сто от всички учени и инженери в ЕС. Делът на учените и инженерите, заети в науката и технологията, е най-висок в Ирландия (31.6 на сто) и в Румъния (29.3 на сто).

Що се отнася до класацията на заети в хай-тек сектора на 1000 души - най-много такива специалисти отново работят в Германия - 961 на 1000. Във Франция съотношението е 684 на 1000, във Великобритания - 533 на 1000, в Италия 517 на 1000 и в Полша 200 на 1000.

Най-значителен дял от високо квалифицирани кадри се отчитат в някои европейски столици и в регионите около тях с ключови университети и изследователски институции. Най-висока концентрация на постоянен високотехнологичен персонал

е отчетена в Лондон - близо 40 на сто. Следват Люксембург – 35.6 на сто, Осло – 43.5 на сто, Копенхаген - 33 на сто и др. В челните 25 райони на ЕС с най-висока концентрация на хай-тек специалисти няма български град или регион.

Анализът на Евростат открива и друга интересна закономерност във връзка със застаряването на населението на Стария континент - от 70-те милиона европейци, които се занимават в сферата на науката и технологиите - около 42 милиона са на възраст 45-64 г., тоест застаряващи специалисти. Останалите около 25 милиона души от бранша са на възраст 25-45 години, което означава, че в този сектор се задава криза на специалисти, отчита европейската статистика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Високите технологии по пасенето на патки

  2. Анонимен
    #5

    Q&A Защото сте социалисти. Станишков ви обясни в специалната си монография. Хората са трудещи се, професионалисти, инженери, учени и така нататък, а вие сте... цоциалисти 4 А някой може ли да обясни защо като сме такива големи специалисти, защо не можем една свястна държава да си построим а живеем в кочина?

  3. Анонимен
    #4

    А някой може ли да обясни защо като сме такива големи специалисти, защо не можем една свястна държава да си построим а живеем в кочина?

  4. Анонимен
    #3

    Компютри, компоти....

  5. Анонимен
    #2

    Абсурд е в ЕС да сме в положителна класация в горната част, а не на дъното. Още имало да ни взимат, а ние да даваме

  6. Анонимен
    #1

    И на ПОСЛЕДНО по ЖИЗНЕН СТАНДАРТ!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.