Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България в центъра на предизборната кампания в Северна Македония. Ще се върне ли времето на Груевски?

12 коментара
Кадър от протест на ВМРО-ДПМНЕ в Скопие, сн. БГНЕС/архив

България очаквано ще бъде в центъра на кампанията за ключовите парламентарни избори в началото на май, чийто залог ще бъде евроинтеграцията на страната.

Проруската партия ВМРО-ДПМНЕ, която блокира конституционните промени, които трябваше да отворят пътя на Скопие към ЕС, няма да се откаже от антибългарските послания и опорките за диктат, лоши европейски условия, референдуми и други, част от които са добре познати и от арсенала на проруските партии в България.

Депутатът от ВМРО-ДПМНЕ и бивш министър на външните работи на Северна Македония Антонио Милошоски отново повтори тезата на партията му, че може да предоговори преговорната рамка на страната му за членство в ЕС, въпреки че това неколкократно бе отречено от Брюксел и европейските партньори.

ВМРО-ДПМНЕ не се обявява срещу членство в ЕС, но успешно го саботира. Вкарването на българите в конституцията бе вкарана в преговорната рамка на Северна Македония и така София прехвърли този въпрос на европейско ниво.

Опорките на ВМРО-ДПМНЕ

"Ако има общ интерес и членството на Северна Македония в ЕС е важно и за Северна Македония, и за България, и за ЕС, с подкрепата на САЩ може да бъде постигнат по-прагматичен подход членството на страната в ЕС да се случи и всяка от страните да се почувства победител", каза Милошески, цитиран от БТА.

"ВМРО-ДПМНЕ ще предложи европейски модел за решаване на спора с България - моделът на Словения и Хърватия, между които също съществуваше проблем, доста по-сериозен от ирационалния спор между България и Северна Македония, но с помощта на Брюксел се договориха Хърватия да се присъедини към ЕС и тогава решението на спора им влезе в сила. Но да се направят промени в конституцията (на Северна Македония) и след това да получим още 5-10 блокади от България е наивно и безотговорно поведение", каза Милошоски.

Посланията на Милошоски са показателни за посоката, в която ще се движи кампанията на ВМРО-ДПМНЕ.

Той за пореден път коментира, че с подписване на Договора за приятелство и добросъседство с България, управляващата партия СДСМ е поставила Северна Македония в подчинено положение.

Договорът от 2017 година всъщност не постигна много, но ВМРО-ДПМНЕ не спира да го атакува и неколкократно се закани да организира референдум срещу него.

Изборите ще предопределят пътя на Скопие

В края на миналия месец помощник държавният секретар по европейските и евразийските въпроси на САЩ Джеймс О'Брайън предупреди, че предстоящите избори са важни.

"Ако хората продължат по пътя, по който вървят, аз съм убеден, че процесът ще продължи напред през следващите няколко години. Ако се прекарат години в търсене на друг път, мисля, че това ще забави напредъка на страната към ЕС”, каза О'Брайън.

Очаква се темата за конституционните промени много бързо да бъде вкарана в дневния ред и на новия парламент, където ще се търсят ново мнозинство.

Какво ще стане при победа на ВМРО-ДПМНЕ?

Президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски коментира, че този въпрос ще остане на дневен ред и след изборите, като призова за повече прагматизъм.

Пендаровски каза, че не вижда как промените в конституцията ще бъдат гласувани, ако опозицията спечели предстоящите избори, след като всички техни изявления по темата са много радикални - че няма да гласуват за това предложение и ще се опитат да предоговарят преговорната рамка.

"Можеш да излъжеш македонския гражданин, който има други грижи, но не можеш да излъжеш международните представители. Много точно те посочиха, че да се ​​каже "имаме план, който ще ви кажем след изборите“, е несериозно”, казва Пендаровски, според когото при заявената невъзможност за предоговаряне на преговорната рамка на Северна Македония с ЕС след изборите страната ще бъде там, където е била по времето на на правителството на Груевски.

Бившият премиер на Северна Македония Никола Груевски избяга в Унгария, след като в Скопие срещу него бяха заведени няколко дела

"(Тогава) Всеки ден ВМРО-ДПМНЕ говореше за НАТО и ЕС, но не направи нищо, за да влезем (в тях). Междувременно изграждахме антични сгради на площада и давахме милиони евро, за да покажем, че сме по-стара нация, отколкото сме, и практически бяхме изолирани на европейския континент”, казва Пендаровски.

"Със сигурност преговорната рамка можеше да е по-добра, ако от 2019 г. България не беше започнала да използва радикална националистическа реторика към нас. Мнозина, както чужденци, така и в България, останаха втрещени от завоя на 180 градуса, който направи правителството на Борисов. Когато от другата страна има хора, които говорят на езика на 19-ти век и искат от вас нещо нечувано за присъединяване към ЕС за която и да е държава от 1957 г. до днес, е ясно, че трябва да направите възможното, за да доведете този диалог, който на моменти беше само монолог от страна на България, в разумни граници. Успяхме да го направим с помощта на Европа, защото там малко хора разбират тези радикални националистически български искания".

"И накрая стигнахме само до това да впишем българите в конституцията. Това можеше да не се случи, ако в България имаше европейски политици, които вместо да изострят реториката с македонския народ и с нас, като държава, бяха показали европейско поведение", каза той.

Според него преговорната рамка трябва да бъде добре обяснена на гражданите на страната, но по политически причини някои партии са изопачили съдържанието ѝ.

"Моята оценка е, че ВМРО-ДПМНЕ направи собствена партийна сметка, че само с антибългарска и по същество антиевропейска реторика, а доста често през изминалата година и антиалбанска реторика, ще спечели следващите избори. Не ги интересува фактът, че нанесоха непоправими щети на мнението на гражданите в страната за Европа и междуетническите отношения", каза Пендаровски.

Ветото и скачените съдове

България наложи вето върху началото на преговорите на Северна Македония за членство в ЕС по време на последното правителство на Бойко Борисов, когато той предостави темата на тогавашните си коалиционни партньори от ВМРО.

По време на правителството на Кирил Петков се намери изход от задънената улица благодарение на т.нар. френско предложение.

Двете ВМРО-та обаче традиционно действат като скачени съдове и македонската партия блокира евроинтеграцията на страната.

Антибългарските ѝ послания редовно се подхранват и от президента Румен Радев, който през последните години взе основната роля на "крепител на българщината в Северна Македония". 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  2. Александър Борисов
    #11

    Сърбия, яко е изпрала, че и изгладила с гореща ютия, мозъците на макетата.Излиза,че тези,с българско самосъзнание,са достатъчен брой за изписването им като великомъченици, по стените на само една черква !

  3. Александър Борисов
    #10

    Как да не съм спокоен по въпроса,след като нашият пРезидент Румен Радев е "крепител на българщината в Северна Македония". Предлагам да го изпратиме там ,да я крепи на място.

  4. Александър Борисов
    #9
    Отговор на коментар #2

    Явно,всички разумни българи мразят България и обичат до смърт Русия!

  5. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #8
  6. ПyтлЭр Xyйло
    #7

    Ще се върне ли времето на Груевски?-че то кога си е тръгвало от Вардарский Вошкаристан?

  7. Kruger
    #6

    Хайде няма нужда от нов руски троянски кон в ЕС. Първо да си изритат руските мелези ВМРО и тогава, а не обратното като при нас. Мъка голяма.

  8. dev
    #5

    Нелепо е да се прави анализ на ситуацията в Македония без да се спомене Сърбия. Просто е безмислено. Само преди дни ръководството на ДПМНЕ празнува деня на Свети Сава в Скопие в присъствието на Вучич. Това е централното им предизборно събитие и пряка подкрепа от Белград, който контролира огромна част от медиите, бизнеса, службите и политическия елит на Македония от няколко поколения. Св Сава е директно свръзан с идеала за Велика Сърбия, а Вучич е далеч напред по популярност в Македония поред местните

  9. Rolo Tomassi
    #4

    Не се сърдете на македонците - по време на предизборна кампания всеки има нужда от опорна точка.

  10. Коментарът е изтрит в 15:21 на 2 февруари 2024 от автора.
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.