Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България върви по опънато въже между ЕС и АЕЦ

0 коментара

България върви по опънато въже, като се пазари с Европейския съюз за съдбата на два остаряващи ядрени реактора и в същото време води кампания за скорошно влизане в блока, се казва в коментар н агенция Ройтерс от София.

Брюксел иска България да затвори старите си реактори, които според него не могат да станат безопасни на разумна цена. България отвръща, че има нужда от електричеството, което произвежда централата и все още не може да си позволи да покрие разходите по затварянето на реакторите.

Агенцията цитира мнение на правителствени служители и дипломати, че евентуален отказ да бъдат спрени до 2006 г. трети и четвърти реактор, може да стане причина за дерайлиране на преговорите за присъединяване към ЕС. "Ако забуксуваме в разговорите по енергийните въпроси, няма да можем да постигнем целта си - да приключим присъединителните си преговори до края на 2003 г. ", казва пред агенцията високопоставен правителствен служител.

С по-ранното затваряне на реакторите ще бъде сложен край на ролята на България като водещ износител на електроенергия в района. Това ще доведе и до увеличаване на сметките за електричество, които бедните в страната и без това трудно плащат, пише Ройтерс.

По-нататък агенцията отбелязва, че българите бурно протестират срещу затварянето на блоковете, наричайки действията на правителството национално предателство. "Българите са необяснимо сантиментални по отношение на Козлодуй. Много странно е, че никой не казва, че централата може да е опасна", цитира Ройтерс мнението на работещ в София дипломат от ЕС.

За да задоволи и критиците си в страната, и ЕС, миналата седмица българското правителство се съгласи да затвори до края на 2006 два реактора, ако догодина Брюксел изпрати свои експерти да проверят тяхната безопасност. София се надява, че инспекциите ще докажат, че реакторите са безопасни и ще ѝ позволят да преговаря те да бъдат затворени в по-далечно бъдеще.

Ако София не успее да удължи живота на реакторите, тя ще поиска компенсации от ЕС по примера на Литва, отбелязва Ройтерс, позовавайки се на министъра по евроинтеграцията Меглена Кунева. Цитирано е обаче и мнението на друг представител на правителството, че шансовете София да спечели симпатиите на ЕС са малки, защото много страни искат затварянето на Козлодуй.

"Нямаме време и трябва да действаме бързо, защото през януари председателството на ЕС се поема от Гърция, най-неотстъпчивия опонент на Козлодуй", добавя цитираният от Ройтерс представител на кабинета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.