Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България все още с "частична" свобода на медиите

51 коментара
България все още с "частична" свобода на медиите

В новия си годишен доклад авторитетната неправителствена организация "Фрийдъм хаус" определя медиите в България като "частично свободни" и поставя страната на 76 място в света от общо 196 държави.

България и Румъния са единствените страни членки на ЕС, където свободата на словото е "частична", заедно със съседни балкански държави като Сърбия, Македония, Черна гора, Албания и Босна.

Нивото на свободата на словото в България е равно на това в държави като Тонга, Индия, Гаяна, Ботсвана и Хърватия.

По-голяма свобода от България имат медиите в Хонг Конг, Мали, Южна Африка, Гана и всички страни от ЕС, които са "напълно свободни"

Икономически, политически и криминални интереси

В доклада се отбелязва, че медиите в България отразяват различни обществени и политически виждания, в повечето случаи без правителствена намеса. Независимо от това журналистите все още са подложени на натиск и заплахи, целящи защита на икономически, политически и криминални интереси. "Поръчителите" обикновено действат безнаказано, което е причина за автоцензура.

В отговор на репортажи за корупция на високопоставени служители се завеждат много дела за клевета и набедяване и макар съдилищата обикновено да не налагат високи глоби, заплахата от съдебно преследване също води до автоцензура. В някои случаи властите отказват да предоставят исканата от журналисти информация, независимо от съдебни решения в тяхна полза.

Повод за тревога през 2007 г. станаха промени в българското законодателство, които ограничават достъпа до информация и завишават таксите и времето за предоставянето ѝ.

В доклада се отбелязва, че през април м.г. стартира работа новата комисия за разсекретяване на досиетата на бившата ДС. Преди това министърът на вътрешните работи, в чието ведомство се съхраняват архиви, оповести селективно данни за сътрудничество на ДС на политици и публични фигури, включително журналисти. През септември 2007 г. комисията оповести имената на десетки политици, сътрудничили на ДС, включително президентът и членове на парламента.

В доклада са споменати няколко случая със заплахи спрямо медии от миналата година. Единият е с нахлуването на двама мъже в редакцията на седмичника "Политика" и отправени заплахи към журналистика, която пише за евентуални корупционни схеми, свързани със строителството в природния парк Странджа. Вестникът публикува материала, но неидентифицирано лице е изкупило целия тираж, предвиден за дистрибуция в Бургас. Местният кореспондент на вестника, който работи съвместно по разследването на софийската журналистка, по-късно беше нападнат и бит от група мъже в Бургас.

Отбелязано е и нахлуването на лидера на "Атака" Волен Сидеров и група негови привърженици в редакцията на "24 часа" и "168 часа" през февруари м.г., когато националистите се опитаха да се саморазправят с журналисти за публикация, според която "Атака" е получила финансиране от ДПС.

Цитиран е и случаят от май 2007 г. , когато полицаи нанесох побой над фоторепортер от столичния вестник "Експрес" по време на безпрецедентните мерки за сигурност и охрана в Съдебната палата, предназначени да опазят топ-свидетеля Младен Михалев – Маджо. Въпреки че няколко медии съобщиха за инцидента, ръководството на МВР отрече да е имало такъв и нямаше наказани полицаи.

В доклада се отбелязва нарастващата роля на Интернет медиите, които не са подложени на рестиркиции от правителството и се ползват от близо 30 на сто от населението.

Медиите най-свободни във Финландия, Исландия и Дания

На първите три места по свобода на словото в света са Финландия, Исландия и Дания. Сред бившите социалистически държави в Европа най-напред в класацията са Естония и Чешката република.

За шеста поредна година на свободата на печата в света се налагат все повече ограничения, сочи публикуваният доклад на "Фрийдъм хаус", който изтъква обезпокоителното положение на журналистите в Русия и Мексико.

Базираната във Вашингтон правозащитна организация е разтревожена главно от равнището на насилието и физическия тормоз спрямо представителите на печата в много страни.

Ирак и Сомалия си остават най-опасни за журналистите, но "Фрийдъм хаус" е загрижена вече и от насилието над медиите в Мексико и Русия, а също във Филипините, Шри Ланка и Пакистан.

Едва 18 процента от световното население живее в страни, в които има свобода на печата, констатира докладът.

През 2007 г. значително се влошава ситуацията в Русия, където стотици журналисти са подложени на съдебно преследване. Русия остава една от най-опасните за медиите страни в света, твърди докладът, напомняйки и за двама "самоубили" се репортери през миналата година.

Макар в Китай да има известен напредък в разследващата журналистика, 2007 г. е белязана от засилване на контрола над печата и на ограниченията върху Интернет, както и от задържането на блогъри.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

51 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. лингвист
    #54

    който е груб, хашлашки, обиден, тенденциозен, противен, нецивилизован - всичко това, другари и господа е в графата "несвободен". Само един пример - след убийството на Версаче часовата "медия" се изцепи типично - "Очистиха Версаче"... Нали само това стига ?

  2. slu4aen
    #53

    Българските медии сами си налагат цензура сред хората, които искат да избягат от журналистическата чалга. Езикът е отвратителен, нямащ нищо общо с литературния български език. Коментариите са хашлашки, улични. Всичко това кара нормалния читател да се чувства някак в просташка среда. Това е валидно за всички вестници - часови, трудови, телеграфни, дневникови, т.е. тези, които имат претенциите за сериозна преса. Господа главни редактори, продължавайте така и ще изпаднете в ситуацията на българския казан в ада. Без дяволи защото няма нужда от тях. Без цензура защото вие сами си я налагате - заради страха ви и заради гадния ви език.

  3. Pitasht
    #52

    .

  4. поп Грую
    #51

    на простолюдието ,такава си я имат и купуват.Вие какво ще възразите на това ,след като жълтите вестници са най-търсените. Аз не съм им фен но вестниците, които редовно купувам от самото начало на издаването им, в-к "Дневник" и в-к "Капитал" съвсем не са популярни като трудовашко-часовишките или хълтите такива. Впрочем и последните два ,също са жълтуркоооовци.

  5. Rossi
    #50

    Какво очаквате от вестник като "24 часа" - абсолютна халтура на вестникарския занаят. Само да ви припомня случая с президентския самолет и делегацията му на път за Мексико - тогава т.нар. зам. главен редактор на "24 часа" писа: "...вицепрезидентът Марин не можа да се уреди за президент..." (цитирам по памет). Бихте ли го коментирали този световно неизвестен нещастник, който си позволява така да пише и да се нарича редактор......

  6. peicho /c/
    #49

    "Очистиха Версаче" e zapazena marka na lektora ot FJ v SU, chesto sochen za naj-dobrija v Bg!!

  7. Тюфлек
    #47

    !

  8. Sim
    #46

    Когато правосъдния министър на Иван Костов бутна камерата на журналиста каво стана.

  9. peicho /c/
    #45

    Imat si i Eskadron da ja prilaga na praktika.....

  10. slushatel
    #44

    на шефове на БНР и БНТ. За тези президентски назначения /легализирани от СЕМ по най-арогантен и безпардонен начин дори не е имало кой да уведоми Фр. хаус. Голяма работа, ама те били по закон независими... Какъв закон в България, страната на самозатриващото се племе

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.