Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България желае да участва във формирането на европейската външна политика

0 коментара

Еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген заяви след среща с външния министър Соломон Паси, че ще е добре, ако страните - кандидатки дадат силен сигнал, че са готови да участват в по-интензивен диалог по ключовите въпроси на европейската външна политика. Министър Паси изрази пълното си съгласие с тази идея и в потвърждение е връчил на еврокомисаря нон пейпър с българската гледна точка за необходимостта от задълбочаването на политическия диалог.

Имайки очевидно предвид разделението в ЕС по иракската криза, Ферхойген заяви пред медиите, че уроците от последните събития вече са научени.

Министър Паси е в Брюксел, където в сряда ще подпише протокола за присъединяване на България към НАТО.

Еврокомисарят не изключи възможността и страните кандидатки за членство да участват в следвоенното възстановяване на Ирак, както и в различните хуманитарни дейности. Според него те трябва да бъдат осъществявани изцяло под ръководството на ООН. На срещата на върха на ЕС миналата седмица по настояване на френския президент Жак Ширак ЕС не обсъди въпроса с възстановяването на следвоенен Ирак. Въпросът беше повдигнат от британския премиер Тони Блеър.

За преговорният процес еврокомисарят отново заяви, че България ще бъде оценявана според собствените си достижения. Не очакваме забавяне на процеса на разширяване, движим се по график, каза Ферхойген. Запитан все още ли смята, че 2007 г. е реалистична дата за присъединяване на страната ни към Евросъюза, Ферхойген отговори : "Ние никога не сме твърдели това. Ние само казваме, че подкрепяме тази амбиция на България, но все още е твърде рано да се каже дали тя е реалистична". Така той не се отклони от официалната формулировка, записана в документа на ЕС за България и Румъния - че Съюзът ще подкрепя целта, които двете страни си поставят, да влязат в ЕС през 2007 г.

Първата среща на министър Паси беше в Европейския парламент - с г-н Хосе Мария Хил Роблес, съпредседател на Съвместния парламентарен комитет България - Европейски съюз (СПК) и бивш председател на Европейския парламент (ЕП). В разговорите е било посочено, че страната ни напредва с добро темпо и според графика ѝ ще бъде готова за пълноправно членство в ЕС не по-късно от 1 януари 2007 г. , съобщи информационната дирекция на МВнР.

Хосе Мария Хил Роблес уверил българския министър, че Европейският парламент ще настоява към България да бъде проявяван индивидуален подход и напредъкът ѝ да бъде оценяван по достойнство. Според него иракската криза отново показва, че ЕС трябва да изгради истинска обща външна политика и политика за сигурност - въпрос, обсъждан в Европейския конвент, в който България взема пълноправно участие, се казва в съобщението на МВнР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.