Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш е изправен пред кошмарен сценарий

0 коментара

Кошмарният сценарий от ерата след Студената война - тероризъм у дома, насочен към невинни цивилни, удари с ужасна бързина и ужасяваща сила, каквато и експертите не бяха си представяли, и е ясно, че 11 септември се превърна в един жалонен ден за президентството на Буш.

Буш в момента е изправен пред тест за своето лидерство, който малко президенти са имали. Дори Рузвелт след Пъл Харбър имаше пред себе си ясно чертан противник и можеше да следва един ясно определен курс. Огромният мащаб на това, пред което е изправен Буш, трудно може да бъде преувеличен и той изисквайки умения, които биха били предизвикателство за всеки президент, да не говорим за такъв, който е от само 8 месеца на власт и само от седем години в обществения живот.

Почти симултанно Буш трябва да направи оценка на заплахата и да подсигури страната срещу бъдещо нападение, да събере доверието на нацията, обхваната от чувство на несигурност и уязвимост, да идентифицира извършителите и да реагира бързо, ефикасно и адекватно, да поведе страната през период на траур и възстановяване, да коригира това, което изглежда като масивен пробив в разузнаването и да развие дългосрочен план за борба с тероризма.

Това започна миналата нощ с кратка реч от Овалния кабинет, в която мрачният Буш предупреди, че САЩ са готови да отговорят както на виновниците за тероризма, така и на тези, които ги подпомагат. В послание, отправено към страната и терористите, Буш заяви, че силата на американската решимост не може да бъде разбита от трагичните събития в Ню Йорк и Вашингтон.

Онова, което прави момента уникален, е комбинацията от размера на разрушенията - атаките може би ще оставят повече мъртви американци от японските бомбардировки на Пърл Харбър, от коварната природа на международния тероризъм и изискванията към модерното президентство, поставени от съвременните комуникации.

До своята реч миналата нощ Буш бе почти незабележим за нервната публика, прелитайки от Флорида до базите на Еърфорс в Луизиана и Небраска преди да се завърне във Вашингтон към 19 часа снощи. Служители от Белия дом заявиха, че пътят му към Вашингтон е бил продиктуван от съображения за сигурност, но определено поведението му през голямата част от деня подразни дори голяма част от съюзниците му и постави въпроса дали той не трябваше да направи повече, за да окуражи страната.

Най-близките му съюзници казваха често, че в моменти на криза Буш е най-спокойният човек, решителен и не предприемащ действия, за които по-късно ще съжалява. Това са качества, които са важни в моменти като настоящият, но те представят една рядкозастъпена страна на Буш. В предстоящите дни американският народ ще иска да види повече именно от този Буш. Той трябва да изрази съчувствие към тези, чиито близки загинаха, но Америка и светът трябва да видят и един много силен лидер, заяви сенаторът Чък Хагел, републиканец от Небраска.

Буш получи високи оценки, когато събра екипа си за национална сигурност. Малко новоназначени президенти са били обкръжени от този вид опит, който Буш може да извлече от вицепрезидента Чейни, държавния секретар Колин Пауъл, министъра на отбраната Доналд Ръмсфелд и съветника по национална сигурност Кондълиза Райс.

Вчерашните събития ще изискат цялостна преоценка на приоритетите му в политиката и бързи промени. Фокусът му ще трябва да се промени и то не за няколко дни или седмици, но и за месеци наред. Атаките ще се окажат тест за капацитета му да се адаптира и променя.

Съветникът на Клинтън по националната сигурност Самюел Бъргър описа това, което се случи вчера, като не само терористична атака, но и "широкомащабно нападение срещу САЩ, качествено по-различно от всичко, което сме виждали досега". Вместо да атакуват американски посолства в чужбина, отговорните за нападението насочиха своя терор върху американска земя. Предишни президенти отговаряха на терористичните атаки с ответни удари. Бъргър заяви, че сега ще е необходимо нещо повече.

Тук не може да има бърз, прост отговор, каза той. Това трябва да бъде твърд, траен ответ. Той ще изисква ниво на продължителни координирани усилия - военни, икономически и политически с нашите съюзници, ако натам води пътят, заяви Бъргър.

Буш ще трябва също да се справи с фундаментални въпроси на свободното общество, докато балансира между мерките за допълнителна сигурност и засягането на индивидуалните свободи. Много хора заявиха вчера, че САЩ вече няма да бъдат същата страна заради нападенията. Решенията на Буш в предстоящите месеци ще определят природата на тези промени.

Всичко това е много повече, отколкото болшинството президенти очакват, когато се стремят към Овалния кабинет, но именно Джордж Буш ще бъде този, към който американският народ ще гледа с надежда за успокоение, отговори и действия. Като историк Робърт Далек заяви вчера: "За това не можеш да се подготвиш, но несъмнено това е жалонният момент за неговото президентство".

Със съкращения, по БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.