Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш е под натиск от няколко страни, докато иракският проблем продължава

0 коментара

На фона на намаляващата вътрешна подкрепа за него и нарастващите американски загуби в Ирак, президентът Буш е притиснат между противоположни сили, докато осъществява следвоенните си планове за Ирак.

И републиканците, и демократите в Конгреса са нетърпеливи да облекчат бремето на иракското стабилизиране и възстановяване, което понасят американците, докато европейските сили искат САЩ да отстъпят част от властта си върху определянето на политическото бъдеще на Ирак.

Само два часа след речта на Буш в Общото събрание на ООН, която показа продължаващите разногласия с французите и германците за скоростта на предаването на властта в Ирак, американският администратор в Ирак Пол Бремър се срещна неофициално с републикански сенатори, настояващи да бъдат върнати на данъкоплатците 20-те милиарда долара, които правителството иска за възстановяването на Ирак.

"Бих искал американският народ да получи гаранции, че парите ще му бъдат възстановени", обясни пред репортери след срещата сенатор Кей Бейли Хътчисън. Става дума за безвъзмездна помощ, която правителството иска законодателите да одобрят в рамките на програмата за възстановяване, сравнена от Бремър с плана Маршал в Европа след Втората световна война.

Под една или друга форма, Конгресът вероятно ще одобри по-голямата част от общата сума от 87 милиарда долара, които Буш иска за разходите за военната операция и възстановяването в Ирак.

Френският президент Жак Ширак вчера каза, че няма да пречи на приемането в ООН на резолюция, с която Буш се надява да убеди останалите страни да предоставят пари и войски.

Но засега Буш е изправен пред нов рунд на конфликта със световните лидери, които миналата есен, зима и пролет бяха против на решението му да поведе война с Ирак, и пред предизвикателствата на републиканците, обезпокоени от признаци на нарастващо нетърпение сред избирателите си, и на демократите, отколешни противници на войната.

Дори и най-убедените привърженици на военната политика на Буш са принудени, макар и неохотно, да признаят, че има известни съмнения сред републиканските редици.

"Трябва да се признае, че някои членове на Камарата на представителите изпаднаха в шок от сумата от 87 милиарда долара.

Те се опитват да го преодолеят", заяви Том Делей, лидер на мнозинството в Камарата.

Има изобилни доказателства, че обществената подкрепа за Буш намалява през последните месеци. Социологическо проучване неотдавна показа, че 36 процента от анкетираните американци подкрепят похарчването на 87 милиарда долара за възстановяването на Ирак, а 57 на сто са против. Освен това 51 процента заявиха, че САЩ трябва да отстъпят на ООН част от контрола над военните решения в Ирак, за да склонят останалите страни да предоставят повече войници. Според 58 на сто Буш няма ясен план как да доведе до успешен завършек ситуацията в Ирак, а според 63 на сто президентът не е обяснил ясно плановете си за уреждане на ситуацията.

Пентагонът е докладвал за смъртта на общо 168 американски войници в Ирак, откакто президентът обяви края на големите военни действия на 1 май.

Резултатите от сондажите и продължаващите загуби в Ирак съвпадат с все по-смелите критики на демократите срещу политиката на Буш.

Сенатор Едуард Кенеди заяви миналата седмица, че започването на война в Ирак е измама, замислена в Тексас с цел да направи политическа реклама на републиканците, а парите за военните разходи се използват за подкупването на чуждестранни лидери да изпратят войски.

Буш нарече думите му нелюбезни, а според Делей те са също толкова отвратителни, колкото и лъжливи. Няколко сенатори-републиканци се нахвърлиха вкупом върху колегата си от Масачузетс в Сената вчера.

Неособено стреснат, Кенеди се защити, като пропусна обвиненията в измама и подкупи, но наблегна: "Не можем вечно да налагаме само нашето мнение".

Това бе и гледната точка на Ширак в Общото събрание.

"В един отворен свят", каза френският президент вчера, "никой не може да живее в изолация, никой не може да действа сам от името на всички и никой не може да приеме анархията на общество без правила".

По същото време Бремър каза на сенаторите-републиканци, че правителството продължава да е против преструктурирането на помощта за Ирак в заем от САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.