Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш и Блеър са критикувани заради забавянето на войната в Ирак

0 коментара

Британската и американската преса подлагат на критики администрацията на президента Джордж Буш и премиера Тони Блеър заради твърде оптимистичните виждания, заложени в планирането на военната операция за свалянето от власт на режима на Саддам Хюсеин. Военната стратегия на съюзниците е оспорвана, заради очакването си, че иракската армия ще се разпадне само при навлизането на британските и американските части в Ирак. Въпреки тези мнения на журналисти и наблюдатели обществената подкрепа за Буш и Блеър остава висока. Обществеността обаче не готова да приеме значителни жертви сред американските и британските части, констатират проучванията на общественото мнение.

Военната кампания е планирана при твърде оптимистични очаквания

Американският журналист Питър Арнет, който стана известен с репортажите си за Войната в Залива през 1991 г. за Си Ен Ен, заяви вчера, че първият военен план на съюзниците в Ирак се е провалил заради иракската съпротива.

Арнет, който е носител на наградата Пулицър, посочи в интервю за иракската телевизия, че американските военни стратези са подценили решителността на иракските сили. По думите му сега те се опитват да разработят нов план за военната кампания в Ирак.

Арнет изтъкна, че според негови иракски приятели патриотизмът и желанието за съпротива на иракското население срещу съюзническите сили нарастват. По думите на Арнет, който сега предава от Багдад за Ен Би Си, в Съединените щати опозицията срещу войната също се увеличава.

Заради репортажите от предишната война в Персийския залив Арнет често бе подлаган на остри критики от американските власти, които го обвиняваха, че се е превърнал рупор на иракската пропаганда.

Мнението на Арнет, макар и крайно, не е изолирано и всички наблюдатели констатират промяна на военната стратегия на съюзниците, която е предизвикана от съпротивата на иракчаните, оказала се по-силна от очакваното.

Британският в. Таймс излиза със заглавие "Генералите се окопават за дълга война" и коментира, че операцията по превземане на Багдад е отложена с няколко седмици.

Плановете за атака срещу иракската столица бяха отложени до идването на нови американски подкрепления и докато бомбардировките на съюзническите сили сломят съпротивата на елитните части на Републиканската гвардия на Саддам Хюсеин. Вашингтон се опита промяната в тактиката да не се възприеме като временен неуспех, се посочва в статията на Таймс.

Американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд, както и командващият американските части в Персийския залив ген. Томи Франкс заявиха, че няма планове за прекратяване на огъня за известно време. Но коментарите им се отнасяха повече до цялостната военна операция отколкото до нападението срещу Багдад. Решението да се отложи атаката срещу иракската столица е победа на военните над цивилните им господари, които отстояваха политическото решение за бърз край на войната, отбелязва консервативното британско издание.

В друг коментар на Таймс се изтъква, че отправеното от Доналд Ръмсфелд предупреждение към Сирия и Иран повдигна предположенията, че войната в Ирак може да обхване и други страни. Никой не следи конфликта с по-голяма загриженост от съседните страни като Сирия, Йордания, Турция, Иран, Саудитска Арабия и Кувейт, като иранската страна е тази, която има най-голямо значение за изхода на войната и следвоенното устройство в района, коментира вестникът.

Архитектите на войната са подложени на критика, посочва и в. Индипендънт. Вестникът припомня, че Тони Блеър бе остро критикуван заради военните действия в Ирак от бившия външен министър Робин Кук, който неотдавна подаде оставка като член на кабинета в зранк на протест срещу тях.

Бившият министър предупреди Блеър, че сегашният конфликт може да се превърне в нов Виетнам. Растящото политическо напрежение се отрази на архитектите на войната от двете страни на Атлантическия океан. Администрацията на Буш бе принудена да отхвърля обвиненията, че стратегията ѝ е в безпорядък, посочва Индипендънт.

В обширен анализ Вашингтон Пост коментира кризата, възникнала в средите на съветниците на Буш с развитието на военните събития в Ирак. Първите 11 дни на войната показаха дълбоките различия, които отдавна съществуват в американската администрация и Републиканската партия за политиката спрямо Ирак, се посочва в него.

Коментаторът на в.Ню Йорк Таймс Боб Хърбърт обръща внимание на един друг аспект на войната в Ирак. В статия"Кой ще спаси иракските цивилни?" той посочва, че това, което остава невидимо зад телевизионните кадри за по-голямата част от света е ужасната действителност на всекидневието - животът на онези иракски граждани, които не участват като бойци във войната. Въпреки че все още не е настъпила тотална хуманитарна криза, условията в страната са изключително опасни. Постъпват и съобщения, че в Южен Ирак се разболяват деца поради липсата на годна за пиене вода, на санитарни съоръжения и лекарства, изтъква Боб Хърбърт.

Обществеността не е готова да приеме значителни жертви

Въпреки промяната на тона на пресата, американците продължават да имат доверие в успешното приключване на кампанията в Ирак, макар изследванията на общественото мнение да показват слаба готовност за приемане на американски загуби.

Повече от половината американци - 55 на сто, смятат, че правителството на САЩ е било прекалено оптимистично в преценката си за вероятния ход на войната в Ирак, а всеки трети няма да подкрепя войната, ако загинат повече от 500 американски войници, показа социологическо поручване на Тайм/Си Ен Ен вчера.

Американците са се примирили с продължителен конфликт, като 46 на сто от тях очакват войната да продължи между четири месеца и повече от година. 32 процента очакват войната да тра етри месеца, и само 13 на сто смятат, че тя ще свърши след две до четири седмици.

Проучването показа, че колективната способност на обществото да преглътне нарастващия брой на американските жертви е ограничена, отбелязва Ройтерс.

Докато 59 процента отговарят, че ще продължат да подкрепят войната, ако загинат 500 американски войници, само 47 на сто бипа я подкрепяли, ако броят на жертвите надхвърли хиляда, и само 34 на сто - ако загинат над 5 000 американци. Във Виетнамската война загинаха 50 000 американски войници, припомня Ройтерс.

Популярността на президента Джордж Буш остава висока - 67 процента имат благоприятно мнение за президента, срещу 30 процента с неблагопирятно впечатление. Популярността на Буш нараства стабилно от началото на войната в Ирак насам, констатира и Нюзуик в последния си брой.

Според анкета на списанието 70 процента от американците одобряват начина на действие на Буш спрямо Ирак - най-високият резултат от септември, когато Нюзуик започна да проучва общественото мнение по този въпрос. 53 процента одобряват икономическата политика на президента, което е най-високият му резултат от май 2001 година.

И накрая, според допитването на Тайм/Си Ен Ен, американците са почти единодушни в дефиницията си за победа в Ирак - според 62 процента от тях това означава Саддам Хюсеин не просто да бъде свален от власт, а и да бъде заловен или убит.

Британците, подкрепящи войната в Ирак, остават мнозинство, но техният брой спада за първи път от началото на американско-британската офанзива на 20 март, сочи проучване, публикувано във в. Дейли Телеграф и цитирано от Франс прес.

Според резултатите от анкетата, проведена в неделя, 54 на сто от запитаните смятат, че САЩ и Великобритания са били прави да нападнат Ирак. В четвъртък 59 на сто от британците подкрепяха войната в Ирак.

Според 56 на сто ще бъдат необходими месеци, за да се победи основната част от иракската армия, докато в началото на войната само 18 на сто смятаха, че конфликтът ще трае дълго. Едва 7 на сто очакват иракската армия да бъде разгромена до седмица-две. Малък е и броят на британците, според които войната ще се окаже провал - само 5 на сто.

Мнозинството британци /57 на сто/ продължават да смятат, че военните действия се развиват добре за американските и британските войски. Техният брой обаче е спаднал със 7 на сто от началото на конфликта, когато на това мнение бяха 64 на сто.

Войната се развива "доста зле" за съюзническата коалиция, смятат 30 на сто. Повечето от анкетираните /66 на сто/ обаче не са съгласни с искането на бившия британски външен министър Робин Кук, който в неделя призова на изтегляне на британските части от Ирак.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.