Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш и Шрьодер обявиха, че са загърбили различията

0 коментара

Президентът на САЩ Джордж У. Буш и германският канцлер Герхард Шрьодер заявиха днес, че са обърнали гръб на различията си за Ирак и са се споразумели да работят заедно за установяване на стабилност в тази страна, предаде Ройтерс.

Двамата лидери, седнали един до друг, направиха изявления пред журналисти в Ню Йорк, като Буш цитира това, което е казал днес на германския канцлер: "Да, имахме различия, но с тях е приключено."

Шрьодер заяви: "Наистина, ние смятаме, че различията остават в миналото."

Днес бе първата значима среща между двамата лидери от близо година и половина насам, когато възникна техния конфликт за войната в Ирак, на която Шрьодер твърдо се противопостави.

Буш е прие "лично" антивоенната позиция на германския канцлер, който използва активно темата Ирак в кампанията за изборите през 2002 г., с което раздразни Белия дом.

Сега президентът на САЩ търси подкрепата на Германия за създаването на многонационални сили в Ирак с цел да бъде облекчен натискът върху американските войски, които всекидневно са подложени на партизански нападения.

Германия ще обучава иракски полицаи и военни

Шрьодер заяви, че е предложил известна помощ на Буш. "Казах на президента колко много бихме искали да се притечем на помощ с ресурсите, които имаме. Смятаме, че бихме могли да помогнем и да осигурим обучение за силите за сигурност и полицията или за някакъв вид военна дейност", посочи канцлерът. Той не уточни какво има предвид с думите "военна дейност".

В речта си пред Общото събрание на ООН, която ДПА разпространи предварително, канцлерът изтъкна, че единствено ООН може да осигури "необходимата легитимност на едно самостоятелно и представително правителство, под чието ръководство иракчаните да възстановят бързо страната си". Той посочи, че Германия е готова да подкрепи възстановителния процес в Ирак било с хуманитарна, техническа и икономическа помощ, или като поеме обучението на кадри за иракските сили за сигурност.

Шрьодер обърна внимание, че с договора за обединението си Германия изрично се е задължила нейните въоръжени сили да се използват само в рамките на Устава на ООН. Той посочи, че в момента в миротворчески мисии по света участват над 9000 германски войници и полицаи."На първо място е ангажиментът ни за мира в Афганистан. Германия е готова да се ангажира продължително там, включително извън досегашния мащаб", каза канцлерът.

Проблемите у дома подтикнаха Шрьодер и Буш да търсят сближаване

Разговорите Буш - Шрьодер се състояха извън програмата на сесията на Общото събрание на ООН. Изглежда, те са преминали в по-топла атмосфера отколкото срещата, която Буш проведе вчера с най-големия критик на иракската война, френския президент Жак Ширак.

Вярвам, че когато Германия и Америка работят заедно, ще можем да осъществим голям брой положителни неща, заяви президентът Буш и добави: "Казах на Герхард, че правителството на САЩ придава много голямо значение на американско-германските отношения."

Преди да произнесе речта си пред Общото събрание на ООН Шрьодер изрази надежда, че "през следващите няколко седмици" ще бъде постигнато съгласие по американската резолюция за Ирак.

В речта си пред ООН вчера Буш защити като правилно решението за война в Ирак и поиска страните - членки на ООН да подпомогнат възстановяването.

Канцлерът Шрьодер заяви пред германската обществена телевизия, че споделя позицията на Франция за възможно най-бързо възстановяване на иракския суверенитет. Той обаче добави, че в своята реч президентът Буш е говорил "много позитивно за ролята на ООН" и изрази готовност различията между двете страни да бъдат загърбени.

Шрьодер се опитва да оправи отношенията с Америка, тъй като е изправен пред проблеми у дома. Неговата социалдемократическа партия претърпя на изборите в Бавария преди няколко дни най-сериозното си поражение от Втората световна война насам. Той също така среща съпротива на плановете си реформи в социалната и осигурителната сфера.

В същото време Буш е под огромен вътрешен натиск поради нарастващия брой на американските жертви в Ирак и цената, която трябва да се плати за възстановяването на страната.

Опонентите на войната няма да спрат американската резолюция

Русия, която заедно с Германия и Франция беше против военната намеса, също даде сигнал, че може да бъде постигнато съгласие по резолюцията. Представители от екипа на президента Владимир Путин са казали, че Русия има желание да бъде гъвкава, предаде кореспондентът на Би Би Си.

Въпреки критиките си към едностранните действия на САЩ, френският президент Ширак вече обяви, страната му няма да наложи вето на американската проекторезолюция.

Тя предвижда създаването на многонационални сили в Ирак, но не и прехвърляне на военния контрол, което беше поискано от Франция и Германия.

Шрьодер, който беше демонстративно неглижиран от Вашингтон заради позицията си по войната в Ирак, сега предлага Германия да обучава иракски полицейски части и да помогне за възстановяването на инфраструктурата на страната.

Днес той каза, че Германия няма да е в състояние да предложи по-голямо участие в следвоенните усилия от онова, което дава в момента - около 57 милиона долара в хуманитарна помощ и предложение за обучение на иракски полицаи и военни.

След срещата си с Буш канцлерът има разговори с президентите на Франция и Русия.

Кореспондентът на Би Би Си в Берлин посочва, че сега Германия желае да възстанови своите отношения с Вашингтон и да очертае нов външнополитически курс.

В същото време, докато Германия и Франция са заедно, ролята на Америка като безспорен световен лидер на западния съюз е поставена на карта както може би никога досега.

Шрьодер призова за "световен ред на правото"

В речта пред Общото събрание на ООН германският канцлер поиска да се дадат по-големи права на ООН да предотвратява геноциди и опустошителни граждански войни по света.

Монополът на Обединените нации върху употребата на сила и задачите на Международния наказателен съд трябва да се разширят по посока към изграждане на "световен ред на правото", каза Шрьодер пред представителите на 191 държави, събрали се в Ню Йорк за тазгодишната сесия на Общото събрание на световната организация.

Шрьодер, който е вторият германски канцлер след Вили Брандт, говорил пред Общото събрание на ООН през последните тридесет години, настоя да се засилят ролята и ангажимента на ООН в Ирак.

Без да споменава поименно САЩ, Шрьодер завоалирано се обяви против бъдещи едностранни военни акции като тази в Ирак."Новите заплахи, с които никоя държава в света не може да се справи сама, изискват повече от всякога международно сътрудничество. Неразпространението на ядрените оръжия и окончателното разгромяване на тероризма, например, са постижими само с общи усилия", подчерта германският канцлер. "Новите заплахи обаче изискват и нови стратегии. Затова ние трябва да преразгледаме инструментите на ООН с оглед на новите предизвикателства", добави той.

Говорейки за необходимостта от институционална реформа на ООН, Шрьодер отново изрази в дипломатична форма желанието на Германия да получи постоянно място в Съвета за сигурност."Споделям схващането на генералния секретар на ООН, че легитимността на Съвета за сигурност зависи от това, доколко той е представителен за всички народи и региони. Реформа и разширяване, включително и особено с представители на развиващите се страни, са необходими. Що се отнася до Германия, повтарям, ние също сме готови да поемем повече отговорност в рамките на такава реформа, изтъкна германският канцлер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.