Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш обеща да спечели войната срещу тероризма

0 коментара

а на войната в Ирак, да окажат помощ с войски и финансови средства. Той подчерта също, че предишните разногласия с ООН не трябва да блокират разполагането на допълнителни сили от други държави,

предадоха осведомителните агенции.

В първото си обръщение към нацията откакто през май обяви края на мащабните военни действия в Ирак, Буш съобщи, че ще поиска от конгреса 87 милиарда долара за продължаване на окупацията и за възстановяването на Ирак и Афганистан.

Конгресмените са били стреснати от размера на поисканата от президента сума, съобщи в. Вашингтон пост. Отпускането на 87 милиарда долара ще увеличи дефицита на американския федерален бюджет с около 20 % през следващата година, предаде Би Би Си.

ООН има отговорността да поеме по- мащабна роля в Ирак

ООН сега има възможността и отговорността да поеме по-мащабна роля за превръщане на Ирак в свободна и демократична държава, заяви Буш. "Признавам, че не всички наши приятели бяха съгласни с решението ни да свалим Саддам Хюсеин от власт. Не можем обаче да оставим предишните разногласия да пречат на сегашните ни задължения", каза американският президент.

"Преди две години заявих пред Конгреса, че борбата срещу тероризма ще бъде дълга и трудна, ще бъде война от различен характер, с много фронтове и на много места. Ирак сега е централният фронт", подчерта Джордж Буш.

Той отбеляза, че американската стратегия в Ирак има три цели - да бъдат унищожени терористите, да бъде получена подкрепата на други страни за изграждане на свободен Ирак и да се помогне на иракчаните да поемат отговорността за отбраната и бъдещето си.

Проекторезолюцията, която САЩ внесоха в Съвета за сигурност на ООН ще насърчи Преходния управляващ съвет на Ирак да изготви план и график за приемане на нова конституция и за организиране на свободни избори, посочи Буш. Той напомни, че от самото начало е изразил доверието си в способността на иракския народ да поеме сам управлението си. "Сега той трябва да се прояви на висотата на отговорностите си", каза американският президент.

Буш обясни, че е взел решение за внасяне на проекторезолюцията, тъй като някои страни, които той не назова, са поискали изричното разрешение на Съвета за сигурност на ООН за изпращане на войски в Ирак.

За непрекъснатите нападения, на които са подложени американските сили в Ирак, Буш заяви, че те са проява на "сляпа ярост". Според него терористите имат една стратегическа цел - да принудят Съединените щати да изтеглят силите си от Ирак, преди да са си свършили работата.

В обръщението си американският президент заяви също, че Близкият изток трябва да се превърне в място на мир и напредък, в противен случай ще изнася насилие и терор, който ще отнеме живота на още хора в Америка и в другите свободни страни.

"Тържеството на демокрацията и толерантността в Ирак, в Афганистан и другаде ще бъде сериозна загуба за международния тероризъм", отбеляза Джордж Буш.

Той уточни, че допълнителните 87 милиарда долара, които ще поиска от Конгреса, са за финансиране на военните операции и за събиране на разузнавателни сведения в Ирак, Афганистан и в други страни.

Буш не посочи как ще бъдат разпределени средствата, но според някои твърдения в печата по-голямата част от тях ще отидат за възстановяване на Ирак и за финансиране на разположените там американски сили. За военните операции в Афганистан вероятно ще бъде отделен само 1 милиард долара, отбелязва АФП.

Според Буш сигурността в Ирак изисква там да бъде изпратена още една дивизия - тоест от 10 000 до 15 000 души, и тя не бива да е американска, а многонационална.

Демократите подкрепят с уговорки искането на Буш

Демократите в САЩ подкрепиха намерението на президента да поиска допълнителни финансови средства и неамерикански войски за окупацията на Ирак, но с уговорката, че това не е достатъчно, предаде Ройтерс.

"Не можем да си позволим да загубим мира в Ирак", заяви демократическият претендент за президентския пост Хауард Дийн.

Той обаче добави, че САЩ са "затънали в непрекъснато влошаваща се ситуация, с която правителството не успява да се справи". Той уточни, че би подкрепил искането на президента, само ако Съветът за сигурност на ООН приеме резолюция, позволяваща включване на значителни чужди войски. "Това означава правителството да започне да сътрудничи с другите страни, вместо да се конфронтира с тях", изтъкна бившият губернатор на Върмонт за Ройтерс.

Джоузеф Байдън от Комисията по външните работи в Сената заяви по Си Ен Ен, че Конгресът няма друг избор, освен да откликне на молбата на президента за допълнително финансиране.

САЩ трябва да продължат ангажимента си в Ирак, но ще бъде трудно, заяви сенаторът от Делауер и напомни за огромния бюджетен дефицит.

Конгресменът от Мисури Ричард Гепхардт приветства решението на Буш да потърси международна помощ, което според него е трябвало да стане отдавна. "След като президентът призна, че върви по грешен път, правителството трябва да се постарае да ангажира пълноценно съюзниците ни, за да споделят тежестта на възстановяването на стабилна демокрация в Ирак", каза той за Ройтерс.

Според сенатора от Масачузетс Едуард Кенеди Буш не е скъсал с предишната си политика. "Надявах да чуя признание от президента за нашия провал в Ирак и във войната с тероризма, както и конкретните планове на правителството да ги реши заедно с нашите съюзници и чрез ООН", подчерта той. "Не е достатъчно да се внесе проекторезолюция в ООН, тя трябва да е правилната резолюция, а не е ясно дали правителството е готово да преглътне гордостта си, за да го направи", уточни той.

Сенатор Джоузеф Либърман от Кънектикът, също претендент за кандидатурата на демократите за президент, заяви, че Буш е очертал цел, а не план. "Нужни са конкретни планове за изграждане на международна коалиция, назначаване на международен администратор и запазване на иракския петрол за иракчаните", подчерта той.

Анан: САЩ може и да не се отказват от военното командване в Ирак

Не е задължително Вашингтон да се откаже от военното командване в Ирак, за да прокара проекторезолюцията, която внесе в Съвета за сигурност на ООН, смята генералният секретар на организацията Кофи Анан.

В интервю за новия брой на списание Тайм Анан отбелязва, че нормализирането на обстановката в Ирак се е оказало по трудно от предвиденото и само една страна не може да се справи с положението, предаде АФП.

Запитан дали САЩ трябва да се откажат от военното командване в Ирак, Анан заяви: "Не е задължително, имали сме и други ситуации, при които международните сили са били поставени под американско командване.

На въпрос не трябва ли Вашингтон да прехвърли на ООН гражданската администрация в Ирак, генералният секретар на организацията само посочи, че това е моделът прилаган в Афганистан, Косово и преди това в Източен Тимор.

Страните членки смятат,че действията в Ирак трябва наистина да бъдат международни - и в гражданската и във военната област, отбеляза Анан. По думите му Съединените щати трябва да анализират подхода си и да решат до каква степен са готови да го коригират, за да могат да привлекат и други страни към процеса на възстановяване на Ирак.

Анан допълни, че не смята да се кандидатира за трети мандат начело на ООН през 2006 г.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.