Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш оцени напредъка на Афганистан и обеща Бин Ладен да бъде заловен

4 коментара
Буш оцени напредъка на Афганистан и обеща Бин Ладен да бъде заловен

Американският президент Джордж Буш направи в сряда изненадващо  посещение в Афганистан – неговото първо посещение там откакто талибаните бяха отстранени от власт след терористичните атентати от 11 септември 2001 г.

Той се срещна с президента на страната Хамид Карзай по време на петчасовия си престой в столицата Кабул и въздушната база Баграм, която е главен център на американските войски в страната, предаде СиЕнЕн.

Поради съображения за сигурност визитата не бе обявявана докато президентският самолет Air Force One не се приземи в Баграм.

Това е второ посещение на Буш на военния фронт. През 2003 г. той се появи внезапно в Деня на благодарността при американските военнослужещи в Ирак и обядва с тях.

Буш и съпругата му Лора бяха посрещнати при засилени мерки за сигурност в Афганистан. Самолетът бе заобиколен от агенти на Сикрет сървиз с автоматично оръжие. Група нисколетящи хеликоптери транспортираха Буш и антуража му до столицата Кабул, където се проведе срещата с президента Карзай.

Американският президент кацна в Афганистан на път за Индия и Пакистан.

“Ние сме постигнали напредък в опитите си да разрушим Ал Каида. Бавно, но сигурно ние даваме справедливост на хората и правим света по-добър с тези си усилия”, заяви Буш след срещата си с Карзай.

От своя страна афганистанският президент приветства Буш като “нашия голям приятел, нашия голям застъпник, човекът, който ни помогна да получим свободата си”.

Буш заяви, че Осама бин Ладен ще бъде заловен.

“Въпросът не е дали той ще бъде заловен и предаден на съда, а кога ще бъде заловен и предаден на съда”, каза Буш.

В края на посещението си той преряза лентата на новото посолство на САЩ в Афганистан и говори с щатски войници в Баграм.

Прессекретарят на Белия дом Скот Маклелън коментира посещението като възможност да се покаже подкрепа за “добър приятел и съюзник и за зараждащата се демокрация”.

“Ние подкрепяме твърдо народа на Афганистан, който променя собственото си бъдеще”, добави той.

Директорът на американското военно разузнаване каза във вторник, че докато в Афганистан са проведени успешно национални и местни избори през 2005 година, талибаните остават жилави и са засилили атаките с 20%. Това обясни ген. лейт. Майкъл Мейпълс пред сенатската комисия по въоръжените сили.

Прогнозите са таблибаните и други бунтовнически групи да са активни и тази пролет, окуражени от тактическия си успех. 

Буш готви ключово ядрено споразумение с Индия

СиЕнЕн съобщава, че хиляди индийци – главно мюсюлмани – скандираха антиамерикански лозунги и гориха американското знаме на протест в Ню Делхи срещу първото посещение на американския президент в страната.

Буш се надява да подпише с Индия ядрено споразумение.

“Това е труден въпрос за индийското правителство. Това е труден въпрос и за американското правителство. Ние продължаваме диалога. Надяваме се да подпишем споразумение и ако не успеем, ще продължим да работим докато успеем”, коментира американският президент.

Съгласно обсъжданото ядреното споразумение, САЩ ще снабдяват Индия с ядрена технология и гориво, от които страната отчаяно се нуждае, за да покрива недостига на електроенергия за бързо развиващата се икономика.

Преди да отпътува от Вашингтон Буш заяви в интервю за индийска телевизия, че тези договорености нямат нищо общо с военните ядрени програми.

В замяна на американската помощ Индия трябва да раздели гражданската от военната си ядрена програма и да отвори гражданските си обекти за международни инспекции.

Някои членове на американския Конгрес, който трябва да одобри споразумението, обаче смятат, че то ще подкопае Споразумението на неразпространение на ядреното оръжие, което Индия отказа да подпише.

От друга страна, някои индийски учени и поддръжници на ядрената индустрия в страната смятат, че сътрудничеството със САЩ ще отслаби военните амбиции на Индия.

Индийският министър-председател успокои тези страхове и каза, че не може да бъде подкопана ядрената доктрина на страната му, нито настоящите или бъдещите ѝ способности.

Анализатори смятат, че независимо от политическите проблеми, и двете страни печелят от подобна сделка.

Същността на това стратегическо партньорство е, че то предлага уравновесяващо влияние спрямо Китай и може да играе роля на задържащ фактор по отношение на китайската мощ, заяви пред СиЕнЕн Брахма Челани, анализатор по въпросите на сигурността.

Засилването на сътрудничеството има значение за Вашингтон, тъй като буйното развитие на индийската икономика, подпомагано от американска гражданска ядрена технология, е добра новина за американските производители,  които искат да засилят присъствието си на процъфтяващия индийски пазар.

След проведените срещи в Индия, държавният секретар на САЩ Кондълиза Райс заяви, че са останали няколко точки, по които трябва да се постигне съгласие, преди да се подпише ядрения договор между двете страни.

“Едно от нещата, които е абсолютно необходимо е щом веднъж Индия е положила ангажимент неин реактор да отговаря на определени стандарти за сигурност, то той постоянно трябва да отговаря на тези стандарти”, каза Райс

По време на визитата си Буш се опита да смекчи напрежението между Индия и съседен Пакистан, който също разполага с ядрени възможности.

Пакистан е ключов съюзник на САЩ във войната срещу тероризма, но Вашингтон все още не е удовлетворен от усилията на Исламабад да премахне терористичните тренировъчни лагери на своя територия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лорд оф да рингс
    #4

    ..че тогава ще стане мазало

  2. NIMROD
    #3

    Най добрия начин е да подкокороса чадата на израиля да намачкат кофите на иранците - така и вълка сит и ягнето цяло.Бах маа му и Буш!

  3. Миролюбец
    #2

    Бушлето се крие като канален плъх от световната любов към американските бомбардировъчни ценности!

  4. BLUEBIRD
    #1

    Пускайте стратегическата авиация - дългата тояга на мира!!!Пускайте Томахавките базирани под и на вода!!!Да се разрушат ядрените инсталации и ракетните хангари на ракетите със среден радиус на действие с бункер-бъстърите от по 11 тона!!На добрия ирански народ му трябва демокрация,мир и просперитет, а не ядрени оръжия!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.