Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш удари джакпота със смъртта на синовете на Саддам

0 коментара

Смъртта на синовете на Саддам Хюсеин може да се окаже двойна печалба за администрацията Буш, ако едновременно отслаби съпротивата в Ирак и отклони вниманието от аферата с урана Ирак-Нигер.

Но най-напред ще трябва да се докаже на света, особено на иракчаните и останалите араби, че Удай и Кусай наистина са мъртви.

Американски представители заявиха, че двамата - обекти на омраза и страх в Ирак също като баща си - са убити в шестчасова битка с 200 американски войници вчера в северния град Мосул.

Макар че президентът Джордж Буш обяви края на големите военни действия в Ирак на 1 май, Саддам, синовете му и други ключови фигури от режима останаха на свобода като кошмарен символ на недовършената работа.

През месеците оттогава, 39 американски войници бяха убити при почти ежедневните атаки, които все повече напомнят за партизанска война, и то неочаквано жестока.

Помощник -президентският съветник за националната сигурност Стивън Хадли, запитан дали смъртта на синовете на Саддам може да доведе до намаляване на нападенията срещу американски войници, отговори:

"Очевидно е значението от политическа гледна точка, като послание до иракския народ, че режимът няма да се върне. Но може да има и оперативен ефект, просто не знаем".

Смъртта на двамата е "важен сигнал, че САЩ действително контролират ситуацията в Ирак", каза Джонатан Олтърман, директор на програмата за Близкия изток в Центъра за стратегически и международни проучвания. "Тя демонстрира, че САЩ могат и ще заловят Саддам и останалите водещи фигури на режима", добави той.

Близкоизточният експерт Гари Сик от Колумбийския университет изтъкна, че Саддам, синовете му и техните приближени, поддържани от един милиарда долара откраднати иракски средства, са голяма сила зад продължаващата съпротива срещу американските войски.

"Докато те са на свобода, съществува възможността иракчаните да си кажат "тази група ще спечели" и да преминат на тяхна страна. Ако ги няма, съпротивата ще бъде по-слабо организирана и финансирана и психологическата привлекателност на предишния режим все повече ще отслабва", обясни той.

Но Кенет Кацман от изследователската служба на библиотеката на Конгреса е скептичен.

"Партизанските водачи се борят за самите себе си, не непременно за да върнат на власт Саддам. Те се борят да сложат край на американската окупация и възстановяване на арабския сунитски националистичен режим. Всъщност някои партизански лидери може още повече да се активизират, ако Саддам и синовете му ги няма", смята Кацман.

Важна задача е да се представят доказателства, че Удай и Кусай наистина са мъртви, заяви професор Ричард Ръсел от Националния университет по отбраната.

Американците са склонни да вярват на думата на администрацията, но в арабския свят и в Ирак, където властват слуховете, доказването ще бъде трудно", каза той.

Въпреки всичко смъртта на синовете на Саддам вероятно ще повдигне духа на американските войници, смутени от нарастващите загуби и от явната липса на американски план за следвоенен Ирак, изтъкна бившият помощник-министър на отбраната Лари Корб.

Смайващите събития в Мосул бързо засенчиха спора, който преследваше Буш през последните седмици - дали умишлено е преувеличил сведенията на американското разузнаване за иракските оръжия, за да оправдае войната.

Той бе особено остро критикуван заради твърдението в речта "За състоянието на съюза", признато впоследствие за фалшиво, че Ирак се опитал да купи уран от Нигер.

На брифинга в Белия дом вчера темата бе претупана набързо. Хадли, който съзнаваше, че смъртта на Удай и Кусай е голямата новина на деня, се възползва от възможността да обяви между другото, че ще сподели вината с ЦРУ за грешката с урана.

Въпреки всичко Саддам остава на свобода и убийството на синовете му няма да промени нищо особено, докато не бъде заловен, заяви Иво Даалдер, бивш служител от администрацията Клинтън, който сега е в института Брукингс.

Според него смъртта на двамата няма да сложи край на проблема с разузнавателните данни.

"Не мисля, че това променя нещо по отношение на упреците защо започнахме войната и защо нямахме план за следвоенния период и за истинските проблеми, пред които е изправен Ирак днес", каза той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.