Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бюджетът на София от 2.6 млрд. лева беше приет въпреки критиките

1 коментар
Бюджетът на София за 2024 г. беше приет с 45 гласа "за" при гласуването в Столичния общински съвет. Сн. БГНЕС, архив

Въпреки критиките бюджетът на Столичната община за 2024 г. беше приет от общинския съвет в четвъртък. Това стана с 45 гласа "за" - на съветниците от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и "Спаси София", на тези от ГЕРБ, "Синя София" и отцепниците от "Възраждане".

Против бяха 15 души - групата на БСП, които още преди заседанието обявиха, че няма да подкрепят предложението на администрацията на кмета Васил Терзиев, на "Има такъв народ" (ИТН), както и Карлос Контрера от ВМРО.

След корекциите, предложени от общината, както и в зала от ГЕРБ, бюджетът на общината за 2024 г. е над 2.6 млрд. лева при около 2.55 млрд. лева за 2023 г. Първоначалният финансов план беше за 2.58 млрд. лева, но зам.-кметът по финансите Иван Василев предложи промени, които отразяват частично предложенията на част от общинските съветници от опозицията.

Предложени бяха повече пари за транспорт, проектиране, отчуждаване, видеонаблюдение, аварийни и текущи ремонти, опазване на културното наследство.

Около 1.1 млрд. лева от парите на София за годината се предоставят от държавата и на практика са предварително разпределени. Основната част от тях са заплати на учителите в детските градини и училищата, както и за издръжка на тези институции. Традиционно разходите за образование са и най-голямото перо в бюджета на общината. Именно от държавата се очакват допълнителни средства за 35% увеличение на заплатите на сестрите в яслите, детските градини и училищата.

Близо 612 млн. лева за инвестиции

Инвестиционната програма на общината в окончателния вариант на бюджета е близо 612 млн. лева. Дори и след корекцията на първоначалния проектобюджет тя остава по-ниска в сравнение със сумата за 2023 г. Това се дължи основно на по-малкото средства от еврофондовете заради изтичането на предишния програмен период за европейските програми.

"В капиталовата програма са включени важни инфраструктурни обекти, които ще подобрят условията във всички райони на София. Строим над 40 детски градини и 2 нови многоетажни паркинга. Увеличихме и средствата за проектиране на нови важни за града обекти. 10% повече за по-зелена София. Залагаме увеличение заплатите в администрацията, в транспорта, в културата, в здравеопазването", коментира кметът Васил Терзиев.

Към програмата беше одобрен и резервен списък с проекти, предложени от опозицията в Столичния общински съвет, които ще се осъществяват при освобождаване на пари по основните проекти.

"Направихме корекции на стойност над 59 млн. лв. за допълнителни инвестиции в града на база на предложенията на всяка една от групите в общинския съвет. За нас не е водещо от коя политическа сила идват предложенията, стига те да са в обществен интерес и да могат да бъдат обезпечени в приходната част на бюджета", добави Васил Терзиев преди гласуването на бюджета.

Рециклиран бюджет "Фандъкова 2023"

В сряда вечерта представителите на ГЕРБ гласуваха против бюджета на София за 2024 г. при обсъждането му в комисията по финанси. Причината беше, че предложенията им за промени не бяха приети. Няколко часа по-късно, в четвъртък, основно гласовете на ГЕРБ помогнаха на ПП-ДБ и "Спаси София" за приемането на бюджета. Преди това някои от предложенията на партията на Бойко Борисов все пак получиха подкрепа от групата, издигнала Васил Терзиев за кмет.

"Нямаше как да не подкрепим бюджета, който е рециклиран бюджет Фандъкова от 2023 г.", коментира Георги Георгиев от ГЕРБ. Според колегата му Димитър Вучев подкрепата била с особено мнение и през годината ще се наложат актуализации.

"Голяма част от идеите ни бяха удовлетворени. Доволни сме, че се завишават средствата за спорт и култура", коментира Вили Лилков от "Синя София". Според него голямата задача пред администрацията е предложение на реформи, "с които да реализира и допълнителните приходи".

От БСП обявиха, че не могат да подкрепят бюджета, защото не се различава от този на предходния кмет Йорданка Фандъкова от последната година. И тогава социалистите бяха против. Основната слабост на бюджета според тях е липсата на жилищна политика, за която от БСП настояват всяка година.

От ИТН обявиха, че са гласували против заради липсата на управленска програма.

Без програма за изкупуване на имоти

По-късно общинските съветници отхвърлиха годишната програма за управление на общинското имущество. В нея се включва списък с имотите, които общината смята да купува, продава, отдава под наем или да извършва каквито и да е други сделки с тях. Програмата по закон се приема до приемането на бюджета. Така тази година общината остава без този документ. Така или иначе сделките минават през санкция на общинския съвет.

Причината за отхвърлянето на програмата беше спор между ГЕРБ и ПП-ДБ и "Спаси София" за включването в програмата на частни имоти в няколко парка в София, които трябва да бъдат изкупени. Сред тях бяха 18 терена в Южния парк. ГЕРБ твърдят, че в пет от тях собственост има и частна фирма, което противоречало на неписаното правило да се изкупуват терени само на физически лица. От ПП-ДБ и "Спаси София" предложиха тези 5 терена да бъдат заменени с други 5, но идеята така и не получи подкрепа. Оказа се, че в документа има и други проблемни терени.

В крайна сметка цялата програма беше отхвърлена.

Общинските съветници обаче приеха друг финансов документ, предизвикал доста дебати - икономическата рамка на градския транспорт. В нея се определят цените, по които се плаща на транспортните оператори за километър пробег по линиите от обществения транспорт. Освен общинските транспортни фирми рамката на транспорта засяга и частната "МТК Гроуп", която обслужва няколко линии от градския транспорт. В крайна сметка беше прието предложението на ПП-ДБ, "Спаси София" и администрацията на кмета Васил Терзиев за леко увеличение на парите, на които возят транспортните оператори и към момента. Това щяло да обезпечи и плащането на по-високите заплати на заетите в транспорта.

Отхвърлено беше предложението на Карлос Контрера за по-сериозен ръст. Според него това обрича сектора на недофинансиране. От ПП-ДБ и "Спаси София" обаче заявиха, че предложението му обслужва частната фирма "МТК Гроуп", която би получила 1.7 млн. лева повече за годината от увеличението на цените.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #1

    Да има някой изненадан?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.