Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Частната газова борса: Некоректни са сметките за щети от сделките на "Булгаргаз" при нас

3 коментара
Частната газова борса: Некоректни са сметките за щети от сделките на "Булгаргаз" при нас

Частната газова борса коригира изнесените преди два дни данни от новото ръководство на "Булгаргаз" за търговията при предишното управление на нейната платформа и обяви, че са несъстоятелни твърденията за пропуснати ползи от сключените там сделки от държавния газов доставчик през декември 2021 г. Според изявление на "Българската енергийна търговска платформа", разпратено до медиите като право на отговор на твърденията на "Булгаргаз", се посочва, че не са верни обявените количества, няма такива драстични разлики в купените от тримата търговци обеми и не може да се сравняват средни цени на частната и държавната борса, за да се коментират щети.

Новият борд на "Булгаргаз" обяви, че проверка установила, че през декември 2021 г. на частната "Българска енергийна търговска платформа" (БЕТП) са продадени 254 хил. МВтч, докато на държавната, управлявана от "Газов хъб Балкан" – 237 хил. МВтч. Освен това "Булгаргаз" на частната борса търгувал приоритетно с трима търговци от регистрираните там 14, единият от които получавал близо 97 на сто от всички количества, а останалите двама вземали по около 1.5 процента. Според изнесените данни предишните в управлението на "Булгаргаз" са предпочитали частната пред държавната борса, независимо че на нея цените на газа са били по-ниски и така само от търговията през декември пропуснатите ползи да държавната фирма са близо 1.7 млн. лв.

От частната газова борса обаче казват, че през декември "Булгаргаз" е сключил 113 сделки за 257 370 MВтч. Това е с около 3 хил. МВтч повече от обявеното от новата управа на газовия доставчик. Според данните на БЕТП сделките с тримата търговци са в различни пропорции - 26.6%, 31.96% и 41.78 на сто за всеки от тях. Самият брой борсови членове и тяхната активност не е нещо, което се определя от платформата, посочва се в съобщението и се отбелязва, че 75% от количествата по краткосрочни стандартизирани продукти през 2021 г. са изтъргувани на държавната борса на "Газов хъб Балкан" (ГХБ).

"Несъстоятелно е да се прави предположение на каква цена същите количества биха били реализирани на пазара на ГХБ, сравнявайки средно месечна цена, защото всяка сделка се сключва в конкретни газови дни, в конкретен час, със съответна цена в момента на сключване. Ако се следва тази логика, то трябва да се посочат месеците, в които същата цена е била по-ниска на ГХБ и би било еднакво некоректно", заявяват от частната газова борса.

Динамиката на свободния пазар се обуславя от конкретното търсене и предлагане, и е основателно да се предположи чувствителна промяна на цените при промяна в предлаганите количества за конкретните газови дни, допълва се в изявлението.

В него се обяснява, че дружеството има лиценз за организиране на борсов пазар на природен газ, издаден от Комисията за енергийно и водно регулиране, отпреди такъв да има "Газов хъб Балкан, който над година работи без такъв лиценз. БЕТП има и вила за борсова търговия, също одобрени от регулатора, каквото задължение по принцип няма в Закона за енергетиката и Наредбата за лицензиране на дейностите в енергетиката.

Припомня се също така, че е двете газови борси работят с един и същ софтуер за електронна платформа – този на Trayport Exchange Trading System (ETS) и търговския екран Trayport Joule. Те са с еднакви функционалност и надеждност за организиране и провеждане на електронна търговия. "С оглед посоченото не може да се обосноват внушенията, че на едната борса търговията е прозрачна и регулирана, а на другата не е", заявяват още от дружеството, което е на трима акционери. Мажоритарен собственик с 40 на сто е Искър Искров, който е съакционер в "Агрополихим" – един от големите консуматори на природен газ у нас, и в дългогодишния търговец на газ "Дексиа България". 35 процента държи Георги Найденов, който е познат като бивш член на съвета на директорите на "Българска стокова борса" и "Софийска стокова борса". В момента той притежава търговеца на горива "Скорпион Брокерс". Останалите 25 на сто са собственост на адвокатското дружество "Киров и Братулева", което е вписано в Софийската адвокатска колегия през март 2018 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #3
    Отговор на коментар #1

    И затова вдигни цената на основния снабдител на газ до тази на конкурентите! Чакат ви протести! Ще си отидете както Тиквоний I-ви! Лудите грантоеди, овладели еко министерството обещават намаляване употребата на въглища! И как, при дефицит от 2000 мегавата в региона, които се запълват с нашите въглища!

  2. т€еритория на Мики Маус
    #2

    По хлъзгаво от борса, политик, банка и финансов посредник НЯМА! Както и одитор!

  3. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    Не може да сме зависими от един източник на природен газ. Трябва да са повече. За една година не може да се направи чудо, но да се започне ключова промяна. чехия има по-висок резултат от Испания по покупателна сила. За една година чудеса не стават. Това каза по БТВ депутатът Мартин Димитров.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.