Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изслушването в НС за борсовите сделки на "Булгаргаз" бе засекретено

Новият шеф призна обаче, че бившата му фирма е сред купувачите

5 коментара
Изслушването в НС за борсовите сделки на "Булгаргаз" бе засекретено

Управляващото мнозинство в парламентарната енергийна комисия реши да засекрети насроченото за вторник извънредно изслушване за борсовите сделки на държавния газов доставчик "Булгаргаз" миналия петък на държавната газова борса, при които са продадени 37 400 МВтч природен газ. Все пак преди него новият изпълнителен директор на "Булгаргаз" Людмил Йоцов призна пред журналисти, че сред купувачите е фирмата търговец "МЕТ Енерджи трейдинг България", за която той работеше преди назначението на държавна служба, но не даде повече подробности.

След закриването на заседанието се оказа, че част от поканените за изслушването нямат допуск до класифицирана информация и наложи да го напуснат, а депутатите да получат данни от шефа на ДАНС, но да не могат да ги споделят, заради засекретяването на комисията. Това бе наречено абсурд и пародия от депутат от ГЕРБ Делян Добрев след приключването на заседанието.

Депутатът от "Демократична България" Иво Мирчев пък след закритото изслушване написа във Фейсбук, че "казусът с уж скандалните продадени количества природен газ от "Булгаргаз се оказа фалшив". По думите му "споменаваната уж свързана фирма е купила несъществено количество газ за сума по-малка от сумата, която данъкоплатците платиха за извънредното заседание на комисията".

На него бяха поканени зам.-министърът на енергетиката Пламен Данаилов, тъй като министър Александър Николов е в чужбина, Иван Иванов, председател на енергийния регулатор, който вече започна разследване дали са били извършени манипулации в въпросните сделки, председателят на ДАНС Пламен Тончев, както и шефовете на "Българския енергиен холдинг" Иван Андреев, на "Булгаргаз" Людмил Йоцов, на "Газов хъб Балкан", където е ставала свободната търговия - Кирил Равначки, и на газовия оператор "Булгартрансгаз" Владимир Малинов.

Председателят на комисията Радослав Рибарски от "Има такъв народ" предложи заседанието да бъде закрито за журналисти и да не се излъчва онлайн от сайта на парламента, тъй като се очаква да има чувствителна и конфиденциална информация, на което протестира заместникът му Делян Добрев от ГЕРБ.

"Не разбирам каква държавна тайна има в това на кой търговец "Булгаргаз" е продала газ. В пазара на ел.енергия и сделките на "Българската независима енергийна борса" знаем кой е продавачът и купувачът. Информацията е прозрачна – знаем кой продава и кои са участвалите в търга. Не виждам защо информацията за тока да не е държавна тайна, а за газа - да е. Освен ако не се притеснявате да излязат имената на фирмите, които са купили, и свързаните с тях лица", коментира Добрев.

"Ако закриете това заседание, не си правите добра услуга", посочи и съпартиецът му Александър Ненков. "По-големият процент от информацията вече излезе в публичното пространство и не виждам причина да се закрие заседанието, освен ако не искате да скриете нещо. Ако искате хората да чуят истината и да защитите своята позиция, моля да оставите заседанието открито за всички граждани и медии", призова той.

Според Росица Кирова, също от ГЕРБ, в информацията, която ще се даде, няма нищо класифицирано, а трябва да се отговори вярно ли е че човек, който довчера е бил директор на газов търговец вече като шеф на "Булгаргаз" е продал на бившото си дружество.

Става въпрос за това, че Людмил Йоцов, преди да оглави държавния газов доставчик, беше директор стратегическо планиране в търговеца "МЕТ Енерджи Трейдинг България", за която се твърде, че е един от купувачите на газ в петък

"Управляващото мнозинство допусна хора, които са работили в търговски дружества, лицензирани по Закона за енергетиката, да станат част от КЕВР и да вземат решения за бившите си компании. Тази тема трябва да се изчисти и да се намери възможност, ако са направени нарушения, енергийният министър да има адекватна реакция", посочи Кирова.

"Не са само фирмите причината за закриване на заседанието. Започнати са проверки на КЕВР и разследване на ДАНС, което се надяваме да проследим", отвърна ѝ Рибарски.

"Присъствието на председателя на ДАНС Пламен Тончев е черезвичайно и това предполага наличието на класифицирана информация", защити предложението Владимир Табутов от "Продължаваме промяната".

"Имате право да коментирате информацията след заседанието, ако няма класифицирани данни", посочи Рибарски.

С 12 гласа "за", четирима "против" и трима "въздържали се" заседанието бе закрито, външните лица помолени да напуснат, а мобилните телефони на депутатите – събрани в специални кутии.

Малко по-късно обаче се оказа, че част от привиканите на изслушването не могат да участват в него след закриването му, тъй като нямат допуск до боравене с класифицирана информация, каквато автоматично станаха данните, които ще се съобщят в комисията.

"Съжаляваме, че трябваше да напуснете залата. Тази комисия беше пародия, защото се оказа, че зам.-министърът няма допуск до класифицирана информация, шефовете на "Булгаргаз" и на газовата борса също. И се наложи да напуснат, а това бяха хората, които можеха да отговорят на нашите въпроси. Оказа се, че хората, които знаят фирмите, нямат допуск до тази класифицирана информация, а българското общество няма право да разбере", посочи Делян Добрев пред журналисти след края на заседанието.

"Единствената полезна информация беше от ДАНС, председателят ѝ каза фирмите, количествата и цените, но не можем да ви ги кажем, защото това бе целта за закриването на заседанието", заяви той.

"Абсурдна е ситуацията вие да ме питате, аз да знам информацията и да не мога да ви я кажа. А хора без допуск знаят тази информация", продължи депутатът от ГЕРБ.

"Мога да направя извод, че това управление дойде с обещанията за прозрачност, а такава не виждаме – кои са търговците, които са посредниците. Не можем да разберем кой е взел трохите, а се надяваме да разберем кой се бута да изяде баницата", коментира още той.

Според него има компетентни органи, които да преценят дали има конфликт на интереси при новия шеф на "Булгаргаз" заради сделката с бившата му фирма. "Но не е нормално до четвъртък да работиш в една фирма, в петък да станеш шеф на "Булгаргаз" и да продадеш на фирмата, за която си работил довчера", смята Добрев..

Той прогнозира, че до края на годината делът на "Булгаргаз" ще остане наполовина, а обществото ще плати с 250-300 млн. лв. повече, ако се приемат обявените от енергийния министър Александър Николов и бъдещото ръководство на енергийния регулатор намерения за разделяне на функциите на газовия оператор като обществен доставчик за топлофикациите и газоразпределителните дружества и като търговец – за предприятията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Solar Power
    #5

    Ако ББ беше на власт този щеше вече да е подал оставка :)

  2. Стефанов
    #4

    Естественно, естественно мафията ПП и коалиционни приятели, знае как да се прикрива сега ще замажат далаверата

  3. т€еритория на Мики Маус
    #3

    „Тези хора са продали едни количества газ на цени, на които е абсурдно да се продава. Едни фирми са получили добри печалби. Тези фирми са осем на брой и едната се казва „МЕТ Енерджи Трейдинг“. Това е фирмата, от която идва новият изпълнителен директор на „Булгаргаз“. Дали има конфликт на интереси да каже КПКОНПИ", това заяви в „Денят на живо“ по Нова нюз Румен Овчаров, бивш министър на енергетиката.
    „Поставих въпроса, не за да спорим колко са продадени, поставих въпроса чисто политически. Не можеш

  4. Мони Монев Тиранофоб
    #2

    Vasko Nachev
    1 час ·
    След като шефът на Булгартрансгаз за втори път в прав текст заяви тази сутрин по БТВ, че има трасе по което може цялото количество азерски газ да бъде внасяно у нас и зависи само и единствено от това, какъв договор за доставка са сключили от Булгаргаз, възникват няколко въпроса:
    1. Ще имат ли доблестта всички тези да се извинят, (включително Николай Павлов) за твърденията си, че липсата на интерконектора с Гърция е единствената причина да не се внася цялото количество азерски

  5. greda
    #1

    Продължаваме какво...?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.