Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

36 коментара
Сн. БГНЕС

България чества днес Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

24 май е обявен за официален празник със Закона за изменение на Кодекса на труда, приет от 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 г.

За първи път празникът в памет на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост, се чества в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив на 11 май по стар стил през 1851 г. - по инициатива на Найден Геров.

С въвеждането на Григорианския календар на 1 април 1916 г. 24 май се отбелязва като църковен, училищен и всенароден празник. След 1969 г. Българската православна църква отбелязва Деня на светите равноапостоли Кирил и Методий на 11 май.

Със Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, приет от 44-ото Народно събрание на 9 декември 2020 г., 24 май се отбелязва като Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност.

През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука - глаголицата. Оригинално творческо дело, тя предава удивително точно звуковите особености на българската реч и е пригодена към фонетичните особености на старобългарския език.

С глаголицата се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги - т.нар. Изборно евангелие, Хризостомовата (Златоустовата) литургия, Служебник (молитви и четива за различните църковни служби), части от Псалтира и Требника. С това се полагат основите на старобългарския литературен език.

В Моравия Кирил и Методий отиват през 863 г. и остават там три години и половина по молба на моравския княз Ростислав, който иска да създаде славянска църква и така да се противопостави на германизацията. През 867 г. двамата братя отиват да защитят делото си пред папата в Рим, където блестящият полемичен дар на Кирил принуждава папа Адриан Втори да признае официално славянските книги. В римската църква "Св. Марина" е отслужена литургия на славянски език.

Кирил се разболява и умира в Рим на 14 февруари 869 г., където е погребан в базиликата "Св. Климент". Методий продължава своята проповедническа и просветна дейност сред западните славяни до смъртта си на 6 април 885 г. Кирило-Методиевото дело е съхранено и продължено от техните ученици - Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий.

В края на девети век двамата братя са канонизирани от църквата за светци. Още в най-ранното средновековие, 11 май е определен за ден в памет на славянските първоучители, защото тяхното апостолско дело ги обединява в едно и те са равни по достойнство.

"Българите сме неделима част от Европа не по милост, а по принос”

Ние българите сме неделима част от Европа не по милост, а по принос, не за услуги, а заради заслуги. Днес ние трябва да се гордеем с това.

Това заяви държавният глава Румен Радев в своето слово на тържеството пред Националната библиотека.

„Има един ден в годината, в който България изглежда така, както мнозина искаме да я видим. Има един празник, за който не спорим. В Деня на светите братя Кирил и Методий сваляме доспехите, зарязваме злободневните дискусии, пози и титли. Крачим заедно в шествията – студенти и академици, млади и стари, защото в безбрежното поле на науката и културата цял живот си оставаме ученици. На 24 май всички сме деца, спомняме си какви сме били, иска ни се да сме като тях – непредубедени, възторжени, откриващи света. Днес си спомняме буквите и лицата на учителите, които са ни направили хора“, отбеляза Радев.

„От България тръгват значими културни процеси в Европа. Българската азбука, славянската книжовност и богослужебна традиция, богомилството са вградени в културния код на континента“, допълни още българският държавен глава.

Според Румен Радев в „българското културно поле на нашата кръстопътна родина“ е попило много влияние. „Смея да твърдя, че има неща, които остават недостъпни за хладния ум, но които нашият народ разбира, тъкмо поради своя древен, сложен, понякога болезнен, но богат духовен опит. На 24 май всички българи имаме повод да почувстваме уюта на нашия роден език. В него се завръщаме като в свой дом, дори когато сме сами в мислите си или далеч от родината. Нека не забравяме, че ние живеем в езика и той живее чрез нас, както и че всички заедно подреждаме този единствен общ дом. Нека бдим над него, нека го изговаряме с любов и не пилеем думите, а ги пазим“, каза още в словото си Радев.

По думите на държавния глава всяко поколение завещава своя версия на езика на следващото, затова ние трябва да пазим неговите богатство и изразителност.

Румен Радев определи като исторически успех международната награда „Букър“, присъдена на писателя Георги Господинов за романа „Времеубежище“. „Това не е не само признание за българския език, култура и просвета, но и един прекрасен подарък за днешния празник“, отбеляза държавният глава.

Слова произнесоха и столичният кмет Йорданка Фандъкова и писателят Георги Бърдаров - носител на европейската награда за литература за 2021 г. Присъстващите чуха "Аз съм българче" в изпълнение на две деца, ученици от първи клас на 44-то Средно училище „Неофит Бозвели". "Химн на светите братя Кирил и Методий" прозвуча в изпълнение на хора на Националното музикално училище „Любомир Пипков" с диригент маестро Славил Димитров.

Неосъзнатият глад за духовност превръща 24 май във всенароден, обединяващ всички българи празник

Софийският университет „Св. Климент Охридски“ отбеляза 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност, с академично тържество.

Ректорът приветства всички с добре дошли в Софийския университет, носещ името на един от учениците на светите братя Кирил и Методий, в празничния ден, в който отбелязваме 1160 г. от създаването на българската азбука. Той каза, че на 24 май всички българи честват с шествия, тържествени събрания и празненства деня на българската писменост, но и на културата, и на духовността. Тази духовност, вдъхновила създателите на нашите букви, авторите на българските книги, творците на нашата култура за великото дело, на което са се посветили.

"Вече десет години използвам тази трибуна на патронния ни празник 25 ноември и на 24 май - този най-български празник, за да призова българите към обединение за ново духовно възраждане - не само за да запазим културата, просветата, науката и духовните традиции, а за да съхраним човечността си. Посочвах, че не изкуственият интелект и роботите застрашават човечеството, а това, че губим човешкото в нас. Предупреждавах, че истинската опасност не е изчезването на българите по демографски причини, а изчезващата духовност на българите", отбеляза проф. Герджиков.

Той каза, че днешният ден е особено подходящ за такива размисли, а стремежът към духовно израстване е дълбоко присъщ на човека и неосъзнатият глад за духовност превръща 24 май във всенароден, обединяващ всички българи празник.

"Това обединяване на българите, на славяните и на европейците в името на духовното и духовността дава основание светите братя Кирил и Методий да бъдат обявени за небесни съпокровители на цяла Европа, а делото им според папа Йоан Павел II представлява изключителен принос за формирането на общите християнски корени на Европа, тези корени, които образуват поради своята сила и жизненост една от най-стабилните отправни точки, които не могат да се пренебрегнат от никой сериозен опит за възстановяване на единството на континента по нов и модерен начин", отбеляза проф. Анастас Герджиков.

По думите му може например да се делим на привърженици и противници на Европейския съюз, но има ли българин, който би отрекъл казаното в Договора относно присъединяването на Република България към Европейския съюз, че кирилицата представлява "съществена част от културното наследство на Европа" и "особен български принос към езиковото и културното многообразие на Съюза"?

Проф. Анастас Герджиков посочи, че вече е бил подготвил тези свои думи, когато вчера късно вечерта е получил новината за престижната награда, получена от писателя Георги Господинов.

Тази година традиционното академично слово в празничния ден изнесе доц. д-р Георги Бърдаров, заместник-декан на Геолого-географския факултет. Темата на словото бе "Светът и университетът между вчера и утре".

Той посочи, че наградата "Букър" на писателя Георги Господинов няма да бъде приета еднозначно в България, но тези неща ще отминат и ще остане един факт, който е безспорен - че един български писател е спечелил една от най-големите литературни награди в света. "Много се радвам за Георги", каза доц. Георги Бърдаров.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #36

    Някой досеща ли се защо най-главниия и обичан държавен празник у нас се празнува по стар стил на 24 май вместо на 11 май както е редно? Много просто - за да съвпада с празнуването в сесере и руZZия!

  2. Мунчо Велики
    #35

    Произходът на думата "славянин" е латински - sclavus. Преминал е и в произхождащите от него езици: немски - Sklave, френски - esclave, английски - slave, с други думи - роб. Така римляните са наричали презрително обитателите на тези земи. Много по-късно Екатерина Велика използва този термин като обединителен, за осъществяване на своите имперски интереси, а именно - излаз на топло море. Аз лично НЕ се чувствам "славянин" и се обиждам, когато ме наричат така.

  3. Филка Русофилка
    #34

    2. Oт дpугa cтpaнa, пpинoc към cъздaвaнeтo нa „cлaвянcкaтa“ лъжa имaт и xъpвaтитe. Кaтo пo-близo дo Зaпaдa и oтнocитeлнo пo-нeзaвиcими, пpeз 16-17 вeк тe зaпoчнaли дa ce вeличaят кaтo нaй-cлaвни oт дpугитe бaлкaнcки нapoди и лaнcиpaли т.н. Илиpийcкa идeя. Пpeз 1532 г. xъpвaтинът Винкo Пpибoeвич oт o-в Xвap издaл във Вeнeция „Cлoвo зa пpoизxoдa нa увeнчaнитe cъc cлaвa cлaвяни”, cпopeд кoятo „нaй-cлaвнитe“ щeли дa oглaвят ocтaнaлитe „cлaвяни“.

    Пpeз 1601 г. xъpвaтинът oт Дубpoвник – aбaт Мaвpo Opбини

  4. Филка Русофилка
    #33

    1. В сътворяването на лъжата „Славяни“ участват германците, хърватите и руснаците, подпомагани от гърците. От една страна това е германски геополитически термин – измислица на кабинетни учени. После е възприет с готовност в Русия. Още повече, че руската историография и въобще руската наука са създадени от германците. В основаната през 1724 г. от цар Петър I Руска академия на науките до 1840 г. почти 95 процента от професорите-историци са били германци. На немски са писали и трудовете си. Впоследствие

  5. Калико Джо
    #32
    Отговор на коментар #14

    Още бащата на Борис, Пресиян воюва със сърбите и губи войната си с тях. Борис също воюва със сърбите и праща армия начело със сина си Владимир-Расате, но той е победен и сключват мир, като си разменят подаръци. Рашка е столицата на тази сръбска държава и те също приемат християнството от Византия, а писмеността от учениците на Кирил и Методий по същото време. Но крепостта Белград (от латинското Singidunum - бяла крепост, не от Болгар град) е била в български ръце тогава, но не задълго. И има славянски

  6. BLM
    #31

    Много от долните коментари от хора, които по принцип уважавам говорят или само споменават "славяни". Те такова животно НЯМА. Честит БЪЛГАРСКИ празник.

  7. BLM
    #30
    Отговор на коментар #29

    "Славяни" е въведено от Екатерина II. Ако някой ви каже, че азбуката е руска, му кажете, че когато е възникнала, просто е нямало Русия. А московитите са откраднали името от Киевская Русь около 1000 години по-късно.

  8. Филка Русофилка
    #29

    Нитo 1 дpeвeн иcтopик нe e cпoмeнaвaл тaкъв eтнoним “cлaвяни“. Тoecт пиcaтeлитe oт eпoxaтa нa Къcнaтa Aнтичнocт, кoятo в oбщи линии зaвъpшвa пpeз 6 вeк – упpaвлeниeтo нa пocлeдния oт гoлeмитe pимcки импepaтopи-peфopмaтopи – cв. цap Упpaвдa-Юcтиниaн I Вeлики. Имa дpeвни пиcaтeли, кoитo ca излaгaли дoбpocъвecтнo фaктитe, дpуги ca пpeмълчaвaли някoи, тpeти ca ги пpeинaчaвaли. Нитo 1 oт тяx oбaчe нe e дpъзнaл дa изpeчe бpутaлнaтa лъжa „cлaвяни“, нaтpaпeнa нa бългapcкaтa pуcoфилcкo-пaнcлaвянcкa иcтopиoгpaфия и пoвтapянa c тaкoвa caзoмaзoxиcтичecкo уcъpдиe oт нeйни типoпpeдcтaвитeли дo днec.

  9. ABV
    #28
    Отговор на коментар #25

    Правилната дата е 11 май. А иначе няма по подходяща дата за национален празник от този, който е обединявал нацията много преди да има бългаска държава. Национален химн трябва да бъде песента "Върви народе възродени!" вместо сегашния, оскатен завинаги чрез отвратителния кичьозен аранжимент, направен така, че да прилича на съветския.

  10. Калико Джо
    #27
    Отговор на коментар #24

    По времето на Кирил и Методий и Борис няма католици и православни. Схизмата е 200 години по-късно, а империята на Шарлеман (Карл Велики) е вече разделена на три. Моравия е съсед на Източната Франкска държава, която можем и да наречем Германия, но тя се развива, като се разпада не все по-малки части и след 876 никога не единна. От империята на Карл Велики името Франкия запазва само най-западната третина, която е съвременна Франция, а от средната третина много по-късно е наследник Италия. Франция и

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.