Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Четвърти дубъл: Пак сме в предизборна кампания

6 коментара
Четвърти дубъл: Пак сме в предизборна кампания

От полунощ на 2 септември официално започна предизборната кампания за предстоящия предсрочен парламентарен вот, макар тя неофициално да е в ход още преди разпускането на 47-ото Народно събрание.

Този път обаче партиите ще се борят за гласовете на избирателите в сложна ситуация – на фона на войната на Русия срещу Украйна, повишаващите се цени на газа и проблемите с доставките му, растящата инфлация и прогнозите за предстояща рецесия.

През последните седмици основната тема за участниците в изборите е доставката и осигуряването на природен газ за следващите месеци. Това става не без дейното участие на служебното правителство, което поднови преговорите с "Газпром" и се отказа от 6 от 7-те танкера с втечнен газ, договорени преди това от кабинета на Кирил Петков. Очаквано, тези действия бяха остро критикувани от "Продължаваме промяната", както и от "Демократична България", която обяви, че "служебният кабинет реставрира зависимостта от Кремъл и води страната към тежка газова криза". Бившият коалиционен партньор на двете формации БСП пък приветства подновяването на преговорите с руската страна и засега изглежда, че именно тази тема е основна разделителна линия между доскорошните управляващи, които ще трябва да разрешат тези противоречия, ако решат отново да са на власт заедно след изборите.

От ГЕРБ почти всекидневно дават пресконференции на тема газ и енергетика, като се обявяват за "100% диверсификация от "Газпром" и дори поне засега се заричат, че няма да водят преговори с руската фирма, ако дойдат на власт след 2 октомври.

По-рано тази седмица пък служебният премиер Гълъб Донев подчерта, че кабинетът "не участва в изборите, поради което е логично партиите и коалициите да потърсят опоненти другаде". Макар и индиректно, думите му бяха насочени към БСП, която от седмици се оплаква от уволнения на нейни кадри от администрацията и държавни фирми. 

Какви са позициите на старта на кампанията

Социологическите проучвания от последните седмици показват, че в следващия парламент със сигурност биха влезли ГЕРБ, "Продължаваме промяната", ДПС, БСП, "Демократична България" и "Възраждане", около чертата е "Български възход" на Стефан Янев, а под нея – "Има такъв народ" на Слави Трифонов. Това показва и последното проучване на "Тренд", публикувано по-рано тази седмица

Всичко това обаче са моментни нагласи, а до изборите остава месец.

На 2 октомври ще се проведат четвъртите поредни парламентарни избори от април миналата година досега, което може да доведе до още по-ниска избирателна активност. За да не стане това, през следващите седмици партиите би трябвало да мобилизират потенциалните си избиратели да идат до урните.

Какви са правилата на играта

Според Изборния кодекс предизборната кампания се води на български език. Не се допуска предизборна агитация в държавни и общински учреждения, институции, държавни и общински предприятия и в търговски дружества с повече от 50 на сто държавно или общинско участие в капитала. Не се позволява и агитация от служители на вероизповеданията. Забранява се и използването на държавния и общинския транспорт за предизборна агитация.

По време на предизборната кампания кандидатите, партиите, коалициите и инициативните комитети може да изготвят и разпространяват плакати, обръщения и други агитационни материали. На всеки агитационен материал задължително се отбелязва от чие име се издава. Всеки агитационен материал трябва да съдържа информация, че купуването и продаването на гласове е престъпление. Забранява се публикуването и излъчването на анонимни материали, свързани с предизборната кампания.

Не са позволени и материали, които застрашават живота и здравето на гражданите, частната, общинската и държавната собственост и безопасността на движението, както и материали, които накърняват добрите нрави, честта и доброто име на кандидатите. В агитационните материали се забранява използването на герба или знамето на България или на чужда държава, както и религиозни знаци или изображения.

Изборният ден

Предизборната кампания ще приключи в полунощ на 30 септември. Денят преди изборите – 1 октомври, е ден за размисъл. По време на него, а и в самия ден на вота не се позволява предизборна агитация.

На 2 октомври изборният ден ще започне в 7.00 ч. И ще продължи до 20.00 ч, като има възможност да бъде удължен с още час, ако пред секцията има негласували хора.

По закон и на тези избори в секциите в страната и чужбина с над 300 избиратели ще се гласува само с машини, а в тези с по-малко – само с хартия. Това е факт, въпреки усилията на ГЕРБ, ДПС и БСП в 47-ото Народно събрание да върнат изцяло хартиения вот, които не се увенчаха с успех.  

По закон ЦИК трябва да обяви получените гласове и разпределението на мандатите между партиите и коалициите не по-късно от 4 дни след изборния ден, а до 3 дни по-късно - и имената на избраните народни представители.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Splatterhouse
    #6

    Принципно това сменяне на правителства и постоянни предизборни кампании излиза прекалено скъпо на държавата. Да не говорим колко безотговорно и опасно е постоянно да нямаме работещо управление.














    Докато много по-практично е правителството да остава, но чрез народен натикс














    ( ако се налага в случаите когато то не изпълнява поетите предизборни обещания ) то да спазва предизборните си обещания. И да няма толквоа мн. партии. И една ни стига. Достатъчно е тя да е нацоналистическа

  2. анита хегерланд
    #5

    Енергийните ни експерти изглежда са заспали преди дебатите по кризата и са се пробудили от бурната, но празна дейност на Кирето. Неговите напъни не бяха облякъни в логика и шляпането е повече от говоренето. Но изводите от боричкането са следните: ние имаме нужда от сравнително малко количество газ, които е плюс във всякакви преговори.

  3. Bлaдo
    #4

    "големите" промени за тоя тур: - половината бсп-избиратели окончателно се преливат във въZражданЭ; - воля, атака и итн са умрЭли от естествена смърт; - някакви (заблудени предния път) избиратели се завръщат от ПП в ДБ; - герб вече наблягат на привлекателността си отзад (а не отпред), защото ще им се наложи да се (ея)коалират (преждевременно) с дпс ... :-)))

  4. John Doe
    #3
    Отговор на коментар #1

    Точна и изчерпателна рекапитулация на т.н. "преход".

  5. John Doe
    #2

    Радев чрез руската пета колона провежда операция "разделяй и владей" в полза на фашисткия кремълски режим. Надеждата му е да превърне България в "Задунайская губерния" и Путлер да го назначи за негов генерал губернатор.

  6. bgp
    #1

    Етапи на трансформацията в България 1989-2022 от комунистическа диктатура към държава Мафия !

    1.
    1989-1996 Власт на Бандитските групировки !
    Характеристкики .... липса на държава , институцийте работят съвместно с бандите , прокурори , съдии , адвокати стават част от Бандите .
    Два фалита на държавата .
    Редовите хора са напълно беззащитни .Ежедневни убийства за територии и влияние между бандите .

    2.
    1997-2001 Опити за зъствановяване на държавата .
    Характеристики ..... Приватизации

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.