Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чиновниците ще се назначават централизирано от банка с кадри

Изборът им ще става с двуетапен конкурс, предвиждат промени в закона за държавния служител

4 коментара
Чиновниците ще се назначават централизирано от банка с кадри

Правителството ще прави банка с кадри на държавната администрация, които ще бъдат избирани на два тура – общ и специализиран. Този нов модел за централизиран подбор на кадрите ще стане с промени в Закона за държавния служител.

Промяната е била одобрена единодушно от Съвета за административна реформа, председателстван от вицепремиера по коалиционна политика и държавна администрация Румяна Бъчварова, съобщи правителствената пресслужба.

В момента всяко ведомство само назначава служителите си. Ефектът е 81% от назначенията и преназначенията в държавната администрация са станали без конкурс, чрез "вратички" в закона, е посочено в съобщението.

Целта на промяната е да се сведе до минимум субективният момент при назначенията и преназначаването на държавни служители, като се осигури прозрачност.

Чрез новия модел "ще се гарантира качество в държавната администрация, както и затварянето на "вратичките" за нарушаване и заобикаляне на правилата за подбор", казва вицепремиерът Бъчварова.

Новият модел по примера на Еврокомисията

За база за въвеждането на новия подход за назначения в държавната администрация е възприет моделът на Европейската комисия и други европейски модели за подбор на кадри, е посочено в съобщението.

Предвижда се провеждането на два етапа на конкурс.

По време на първия етап - т.нар. централизиран подбор, ще се отсяват кандидати за държавната администрация, които притежават необходимите задължителни общи компетенции.

Отсетите кандидати ще бъдат включени в банка от кадри с валидност три години.

В рамките на този период всяка една администрация ще ползва създадения чиновнически пул, за да подбере най-подходящите кандидати за последващи специализирани тестове и интервюта, когато провеждат конкурс за заемане на длъжности в държавната администрация.

Задължителна оценка за въздействие на законодателството

Практическото въвеждане на задължителната оценка на въздействието на законодателството е било обсъдено още по време на заседанието на Съвета по административна реформа.

Представеният проект за промени в Закона за нормативните актове "цели създаването на механизъм, който да подобри качеството на законодателството", казва вицепремиерът Бъчварова.

Чрез този способ ще се отговори и на критиките на бизнеса за липса на последователност и предсказуемост на регулаторната политика. На базата на данни от други европейски държави, въвеждането на задължителна оценка на въздействието може да доведе до 40% по-малко промени в законодателството, се казва в правителственото съобщение.

По думите на вицепремиера Томислав Дончев, оценката на въздействието и нейното подлагане на обществено обсъждане ще позволи и конкурентност, тъй като дава възможност по време на периода на обществена консултация представители на организации, като тези от НПО сектора, да предложат алтернативна оценка на въздействието и свой анализ.

По време на обсъждането, представителите на министерствата подкрепиха предложенията, изработени съвместно от екипа на Бъчварова и този на председателя на парламента Цецка Цачева.

Предстои финализиране на законопроекта на база коментарите от заседанието на съвета.

"Това е механизъм, който брани обществения интерес и механизъм, който е антилобистки и

антикорупционен", допълни Бъчварова.

Амбиция за въвеждане на оценка на въздействието на законодателството беше заявила и вицепремиера по икономическите въпроси Даниела Бобева в предишния кабинет, но до реализация на идеята ѝ така и не се стигна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stixxx
    #4

    Евала Даскале! Много вярно. Освен това пак не се изключва възможността за манипулиране и прибутване на "наши хора" да минат на по-видно място в тази банка с кадри.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  3. Доналд Дък
    #2

    №1 Даскал, Абсолютна истина ! Кетапи, дипломи, магистратури, докторанти на път и под път, като платената любов, най лошото е,че този механизъм вече не е пожалил и редица рискови отрасли като здравеопазването, съдилищата, финансиите, полицията и т.н. С конкурс или без конкурс тази песен по всичко се вижда, че няма край!

  4. daskal
    #1

    Мислете как да съкращавате администрацията! Другото е ала-бала. Напълнило се е с дипломирани отсекъде специалисти - с по няколко кетапа и нам к`ви си специализации, които не стават и да се подпират вратите с тях. Щото са полуграмотни. Има цели институции, които могат да бъдат закрити веднага. И дори няма да се разбере, че са съществували. Да не ги изреждам, защото няма да ми стигне листа. Десетки хиляди са вредните чиновници паразити.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.