Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Членове от режима Саддам потвърждават за подкупите

0 коментара

Барелите иракски петрол, давани от сваления режим на Саддам Хюсеин на чуждестранните му последователи, понякога били "подаръци" или плащания на внесени стоки в нарушение на ембаргото, наложена на Ирак, твърдят пред АФП бивши високопоставени ръководители на режима.

Бившият френски вътрешен министър Шарл Паскуа отрече твърденията, че е получавал подаръци от Саддам Хюсеин в замяна на подкрепа за режима, а правителството на Йордания обяви, че разследва твърденията за участие на видни личности в незаконни продажби на иракски петрол. Скандалът започна след като иракският вестник Ал Мада публикува списък с имена на личности, фирми и организации от близо 50 държави, които са били подкупвани от Саддам Хюсеин, за да подкрепят отмяна на санкциите срещу Ирак.

Схемата на подкупите

Режимът имаше навика да подарява на арабски и чуждестранни политици "купони" за милиони барели петрол, които те пък препродаваха на пазара, заяви един от тези източници в разговор по телефона от Аман, уточнява Франс прес.

Според същия източник тези договори, сключени от Иракската държавна организация за добив на петрол и продажби на петролни продукти (SOMO), били законни и използвани и през последните месеци преди войната.

Цената на един купон, получен чрез SOMO, през годините 1999 и 2000 бе между 0,025 и 0,030 долара за барел, а след това падна на 0,010 и дори 0,015 долара към края на 2002 г., когато пазарът бил наводнен, допълва бившият иракски лидер по времето на Саддам Хюсеин, пожелал анонимност.

Той подчертава пред Франс прес, че през годините редица видни личности са се възползвали от тези подаръци и направили големи пари от тях.

Получилият договор обикновено се обръщал към специализирани компании, чиито централи са най-вече в Обединените арабски емирства. Те купували тези "купони" и ги препродавали на пазара, уточнява същият неназован източник на Франс прес.

Системата не отнемала много време и не била сложна, а тези хора получавали бърза печалба без да бъде необходимо да се главоболят за транспорт на петрола от Басра, допълва анонимният лидер от режима на Саддам Хюсеин.

Като се има предвид търсенето на иракски петрол заради доброто му качество и относително умерената му цена, компаниите трупали печалба, като го препродавали въпреки комисионните на посредниците, които според договорите или ги оставяли за себе си, или давали част от тях на режима все в нарушение на санкциите.

Друг иракчанин от сваления режим на Саддам Хюсеин, с когото Франс прес разговаря по телефона, твърди, че имало система за размяна на петрол срещу стоки. Според нея йордански, ливански, сирийски или други бизнесмени се ангажирали да изнасят за Ирак продукти, попадащи под ударите на ембаргото, а в замяна на тях им било плащано с барели петрол.

Санкциите на ООН бяха наложени на Ирак, след като нахлу в Кувейт през 1990 г., припомня Франс прес.

Йордания започна разследване

Йорданският вицепремиер и министър на промишлеността и търговията Мохамад Халайка заяви в парламента в отговор на запитване от депутат, че правителството е започнало разследване.

"Въпросът се проучва, стремим се да установим дали някои хора наистина са получавали иракски подкупи", заяви вицепремиерът, цитиран от АП.

Халайка поясни, че кабинетът е разгледал въпроса на заседание във вторник вечер. Министърът на финансите Мохамад Абу Хамур е дал нареждане да бъде започнато разследване и в хазната да бъдат внесени всички средства, които са подлежали на събиране от държавата, каза още вицепремиерът.

В списъка на получатели на подкупи от Саддам Хюсеин, разгласен тази седмица от иракски вестник, са имената на 14 фирми, базирани в Аман, и на йордански граждани, сред които има бивши държавни служители и депутати.

Бивш френски министър отрича да е подкупван от Саддам

Бившият френски вътрешен министър Шарл Паскуа отхвърли написаното в Ал Мада, като каза,че никога не е получавал нищо от Саддам Хюсеин - нито петрол, нито пари.

В телевизионно интервю той каза: "Никога не съм получавал каквито и да е подаръци от иракското правителство и нямам навика да вземам решения на базата на някакви облаги, които бих могъл да получа".

Паскуа отрече да знае за каквито и да е подобни сделки, които са ставали в края на 90-те години, но заяви, че това не го изненадва.

"Бившият вътрешен министър Шарл Паскуа не е въвлечен, но може би други бивши министри са въвлечени", каза той.

Пред в. Монд Паскуа каза, че никога не е бил приятел на Саддам Хюсеин.

Той припомни, че неоголистката партия RPR, в която е членувал по време на първата война в Залива през 1991 г., е настоявала за действия против режима на Саддам Хюсеин.

В списъка, публикуван в иракския вестник, фигурират 11 имена на французи.

България също е участвала в схемата на нелегален износ на петрол, според Ал Мада, чрез БСП и една българска частна фирма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.