Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Членството в ЕС подкрепяно от три четвърти от българите

27 коментара

Три четвърти от българските граждани виждат полза от членството на страната в ЕС, която, според тях се състои в отварянето към Европа, в порасналите възможности за пътуване, работа, обучение. Младите, хората с по-високи доходи и квалификация, които най-силно са се възползвали от тези шансове, са най-големи еврооптимисти. Това показват резултатите от представително проучване на социологическата агенция "Алфа Рисърч", направено в началото на декември сред 1200 граждани в цялата страна. Данните бяха представени в неделя.

Най-голямото разочарование в обществото е от бавните вътрешни промени. 75-% от анкетираните не виждат позитивни промени в работата на съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност, в подобряването на инфраструктурата и подпомагането на селското стопанство. Средното и по-възрастното поколение, хората с по-ниски доходи, жителите на малките населени места и земеделските стопани, които са по-слабо мобилни и са разчитали не толкова на излизането “навън”, а на промяната вътре в страната, се очертават като най-разочаровани от досегашните ефекти от членството.

18% от българите, или с 4% повече от 2007 г., са пътували в страна членка на ЕС, като две трети от пътуванията са били за почивка, екскурзия или туризъм. Всеки трети заявява, че в неговото семейство или сред приятелите му има хора, които са заминали на работа в страна от ЕС след 1 януари 2007 г. Общественото мнение обаче е разделено на две по въпроса как ще повлияе световната икономическа криза върху съотношението между заминаващите на работа в чужбина и връщащите се оттам. 44% очакват броят на хората, които търсят работа в Европа, да се запази, а почти толкова - 39%, обратното, очакват връщане на български емигранти заради икономическата рецесия и загуба на работни места, показват още резултатите от проучването.

Икономическите проблеми остават водещи

За хората традиционно най-сериозни остават проблемите, свързани с работата. Инфлацията, страховете от световната финансова криза, загубата на доходи и работни места оглавяват класацията на най-значимите за българите проблеми. 35% очакват влошаване на икономическата ситуация у нас през следващата година, 39% са на мнение, че тя няма да се промени, а едва 26% се надяват на подобрение. Малко по-оптимистични са оценките в личен план. Делът на песимистите и оптимистите е равен (по 30%). Мнозинството (40%) разчитат да запазят и през следващата година сегашния си материален стандарт и покупателна способност.

Ниско доверие в институциите

Доверието в институциите остава ниско, като най-критични са българите към работата на парламента (7% положителни оценки), правителството (10%), съда, следствието и прокуратурата (12-14%). Позитивен знак е запазването на доверието към БНБ (53% доверие срещу 14% недоверие) и стабилността на банковата система. 36% смятат, че търговските банки у нас са изцяло стабилни, 42% - “в известна степен” и едва 19% - че “не са стабилни и крият рискове”.

Нисък интерес към евроизборите, 60% готови да гласуват за нашия парламент

В политически план, задаващите се евроизбори не са приоритет на българите и те остават незаинтересовани. 29%, или приблизително толкова, колкото гласуваха на първите за България евроизбори през 2007 г., в отговор на въпрос “Доколко важни за вас европейските избори?”, ги определят като “много важни”. По-висок е интересът към националните избори. 60% от анкетираните заявяват, че ще участват във вота за Народно събрание.

ГЕРБ остава първа политическа сила с 21% подкрепа, но с тенденция към спад. Най-сериозен отлив търпи партията в областните центрове и сред избирателите, деклариращи десни политически възгледи.

БСП, с 15-16%, заема втора позиция, като най-сериозен проблем пред нея се очертават негативите от спирането на средства по еврофондовете.

ДПС и Атака, с по 6-7% подкрепа, също се очертават като сигурни участници в следващия парламент. Според "Алфа Рисърч" има признаци на известен малък отлив в бъдеще.

Добри шансове има евентуално обединение на десните партии СДС и ДСБ. При успех, то би могло да привлече по-висока подкрепа от сбора на сегашните проценти (съответно 1.6% и 2.1%). Предизвикателство за тях е начинът, по който ще се извърши това обединение и преодоляването на противоречивото отношение към лидерите сред твърде разединените десни избиратели, коментира агенцията.

НДСВ бележи лек ръст през последните месеци (до 2.2%), макар и да не може все още да се каже, дали става дума за тенденция, или за моментно явление. Електоралният потенциал на жълтата партия е свит до 5-6% от избирателите, като в тях влизат монархисти, юпита, евро и евроатлантически ентусиасти и пр. Проблемът пред НДСВ е да намери обединяващ тези разнородни групи мотив за вот.

Новосформираното Движение “Напред” има подкрепата на около 1.5 - 1.8% от избирателите в страната. При по-слабо представяне на ГЕРБ шансовете на “Напред” нарастват, и обратно.

В зависимост от икономическата конюнктура и конкретната политическа ситуация, следващият парламент може дса започен работа с максимум до седем парламентарни групи, което крие рискове от нестабилност и заредени с вътрешни противоречия коалиции.

Над 40% от българите не са решили дали и за кого да гласуват. Те са потенциален резерв, и за промяна в сега регистрираната картина на електоралните нагласи, и за консолидиране на евентуални нови политически формирования, считат още социолозите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. KOSTA
    #28

    Айде на бас че няма да имат и 0.1%Сега е времето на лъжливите социолози

  2. петров
    #27

    Медиапул,възможно ли е да публикувате едно и също изследване 2 пъти?То бива ,бива ама вече преигравате.Странното е следното-ГЕРБ -21%,СДС-1.6%,ДСБ-2.1%-а на всички други 15-16,6-7%.За едните точно ,другите -неточно.В началото на декември?Коя дата?В кои населени места?Защото същото го обявиха на 10 декември.Същата агенция.Явно ДС агентите се задействаха.Кольо,Райчев,Асланов,Томов,БъчвароваМирата,Тончев!Колко от тях след време ще се окажат ДС агенти?

  3. sam
    #26

    I na umrelite e jasno, che niamat nisto obsto s deistvitelnostta. Javno, che prinzipa na Göring e tvardo usvoen ot nashite upravnizi - edna laja povtorena hiliada pati se prevrasta v istina!

  4. социолог
    #25

    Аз направих проучване сред баба ми - 99.9% ще гласуват за БКП и 0.1% за Отечествения фронт.

  5. СИМПАТЯГИ
    #24

    ВСИЧКИ МЕ ИЗКЕФИХТЕ, НО НАЙ МНОГО "СОЦИОЛОГА" И КОСТА. БЪДЕТЕ ЗДРАВИ!

  6. мунчо
    #23

    в коалиция БСПпппппппппппп е отчайващо бавно Според проучване:Членството в ЕС подкрепяно от три четвърти от българите80% са разочаровани от бавните вътрешни промени

  7. 4и40
    #22

    Принципът за повтарянето на лъжата не е на Райхсмаршал Гьоринг а на Д-р Гьобелс. Да бъдем точни.

  8. .
    #21

    Джугашвили от... и така нататък... до дълбока древност. Преоткрили са "топлата вода".На Джугашвили се причислява лафът, че не е важно кой за кого гласува, а кой брои бюлетините.По-важно е къде лъжите намират лесно най-добра почва за да процъфтяват...Ето една поучителна версия на въпросния лаф:Кажи една лъжа 100 пъти и все някой ще повярва.Ако си достатъчно прост, ще си повярваш от веднъж, щеш-нещеш.Действително, от много лъгане човек може да излъже съвсем резултатно себе си...Относно: до петровАвтор: 4и40Получено на: 29 Декември 2008 00:24Принципът за повтарянето на лъжата не е на Райхсмаршал Гьоринг а на Д-р Гьобелс. Да бъдем точни.

  9. Mickey
    #20

    Че тези проценти ако са вярни важат само за 10% от имащите право на глас! Това са гласуващите на всяка цена(пък ако ще и за креатура на ДС-БКП). Разбира се че това е НАЙ–ОРАНИЧЕНАТА УМСТВЕНО част от избирателите! Нормално е тъпаци да има най-много от фанатичните фенове на ГЕРБ БСП АТАКА и ДПС! Посланията на СДС и ДСБ са предназначени по принцип за по-интелигентната част от извирателите(нищо че ит са ДС-БКП креатури), затова Е НОРМАЛНО по-интелигентните, по да не се връзват на тези ДС-креатури! Патериците

  10. челония
    #19

    www.bulgariangreens.org

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.