Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Човешките права на Балканите през 2001

0 коментара

РУМЪНИЯ

Румънското правителство като цяло спазва човешките права на гражданите, макар че правата на човека остават недостатъчно зачитани в някои сфери., се посочва в за състоянието на човешките права в отделните страни.

Полицията използва прекомерна сила в някои случаи, което е довело до смъртта на четирима души. Румънските полицаи продължават да бият задържани, да използват прекомерна сила и да тормозят представители на ромската общност, посочва Държавният департамент.

В доклада се отбелязва, че правителството е разследвало някои случаи на злоупотреби на полицаи и е осъдило някои от тях във военни съдилища. Въпреки това разследванията на полицейските злоупотреби в страната са дълги и неубедителни, и рядко завършват със съдебно дирене или наказания, отбелязва Държавният департамент. Според авторите на доклада в реформирането на полицията в Румъния е постигнат известен напредък, но продължава да има случаи на нехуманно и лошо отношение от страна на властите към задържани.

Макар че условията в затворите са претърпели някои подобрения, положението в тях е все още тежко, като пренаселеността им продължава да бъде проблем, се посочва в доклада.

Понякога властите нарушават забраната за произволни арести и задържане, алармират от Държавния департамент.

Съдебната система в Румъния продължава да бъде обект на влияние от страна на изпълнителната власт.

Румънските власти са прогонили известен брой роми от техните жилища в рамките на програма за връщане на незаконно настанилите се на общинска земя по родните им места, се отбелязва в доклада.

Религиозни групи, които не са официално признати от правителството, се оплакват, че към тях се проявява дискриминационно отношение. Насилието и дискриминацията срещу жените в Румъния остава сериозен проблем.

В големите градове има голям брой бедни бездомни деца, а детският труд продължава да бъде проблем за страната, отбелязват авторите на доклада. В документа се посочва също, че трафикът на жени и момичета с цел да бъдат принудени да проституират е проблем, който не е намерил разрешението си в Румъния.

Изтъкнати са още обществения тормоз срещу представители на религиозни малцинства и роми.

Има информация и за правителствена намеса в дейността на синдикатите, отбелязват авторите на доклада.

ЮГОСЛАВИЯ

Югославия е постигнала значителен напредък по отношение на спазването на правата на човека след избирането на Воислав Кощуница за президент през септември 2000 г., но все още се наблюдават някои сериозни проблеми, съобщи днес Държавният департамент на САЩ, цитиран от АП.

В своя годишен доклад департаментът отбелязва, че полицията понякога извършва побой над задържани и упражнява тормоз над граждани, особено тези от ромски произход.

Според доклада много от арестуваните по времето на Слободан Милошевич етнически албанци все още са в затвора по политически причини.

От друга страна в доклада се посочва, че повече от 1700 затворници са били освободени от 1 януари 2000 г. насам, но не се споменава колко са останали зад решетките, пише АП.

В сръбската провинция Косово, която в момента е управлявана от ООН, все още се наблюдават някои сериозни нарушения на човешките права. Те са свързани с продължаващото междуетническо напрежение в Косово и албанските бунтовници в долината Прешово и Македония, се казва в документа.

В доклада се посочва, че властите все още не са освободили етническия албанец Африм Зекири, обвинен в убийството на трима сърби през май 2000 г., в това число и едно дете, въпреки че съдебна комисия, съставена от етнически албанци, определи като неоснователни обвиненията срещу него. Две международни съдебни комисии постановиха освобождаването му, посочва агенцията.

Според доклада в Черна гора човешките права се спазват, но полицията понякога бие или упражнява друг вид тормоз върху граждани. Има случаи на произволни арести.

Докладът отбелязва също, че правителството на президента Мило Джуканович зачита свободата на печата, но политическите партии упражняват прекалено силен контрол върху медиите, което води до изопачаване на фактите.

МАКЕДОНИЯ

Основните нарушения на правата на човека в Македония са регистрирани в контекста на конфликта в страната между етническите албански бунтовници от Армията за национално освобождение /АНО/ и македонските сили, се казва в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за състоянието на правата на човека по страни.

Отбелязват се сериозни нарушения на човешките права от страна на недисциплинирани и необучени запасняци от полицията, които са формирали паравоенни групи.

По време на военните операции са извършвани убийства без съд и присъда и са убивани цивилни. В повечето случаи македонското правителство е предприело недостатъчни или не е предприело никакви стъпки, за да разследва и накаже отговорните лица, се казва в доклада.

Според авторите на доклада македонската полиция често е упражнявала побой, понякога фатално над заподозрени лица и затворници, особено албанци и роми. Произволните арести и задържания са сериозен проблем, отбелязват от Държавния департамент.

Полицията продължава да принуждава гражданите да се явяват на разпити въпреки закона от 1997 г., който изисква първо да се получи съдебно разрешение за това, се посочва в доклада.

Правителството е ограничавало правата на личността, а полицията преднамерено е разрушавала и ограбвала къщи по време на конфликта, се отбелязва още в документа.

От Държавния департамент посочват, че полицията е била и заплашвала журналисти, а правителството е ограничавало етнически албански медии.

Македонското правителство е поставило някои ограничения върху свободата на вероизповедание, като е ограничило установяването на места за поклонение.

Правителството е ограничило свободата на движение, хиляди лица са били разселени. Понякога е била ограничавана информацията на неправителствени организации за нарушения по време на конфликта.

Насилието и дискриминацията срещу жените, особено от етническата албанска общност, остават проблем, се посочва в доклада.

Проблем продължава също така да бъде дискриминацията, в това число роми, етнически албанци, етнически турци и етнически сърби.

В доклада на Държавния департамент се посочва, че трафикът на жени и момичета с цел проституция е сериозен проблем.

Етническите албански бунтовници от АНО също са извършили сериозни нарушения срещу цивилното население, в това число убийства, побоища, грабежи и "етнически чистки".

От обявяването на независимостта икономиката на страната се сблъска с многобройни проблеми.

По време на бунта на етническите албанци правителството е пренасочило средствата за икономическо развитие към осигуряване на нови мерки за сигурност. В комбинация с глобалния икономически спад през годината това се отрази на крайно ограничените чуждестранни инвестиции.

Според Националното статистическо бюро към края на ноември безработицата е била 39,1 на сто

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.