Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чуждата конкуренция в търга за софтуер на държавата се сведе до 1 фирма

Полската “АПН Промис” играе за първи път в България

8 коментара
Снимка: БГНЕС

Очакванията за засилен интерес на чуждестранни компании за доставката на софтуер за държавната администрация за над 60 млн. лева не се оправдаха – спорната обществена поръчка събра четири оферти, три от които на местни играчи. Близо 100 000 безсрочни лицензи за бъдещата операционна система на Microsoft Windows 8 поиска да достави и полската “АПН Промис”, която стъпва за първи път на българския пазар.

Това стана ясно по време на отварянето на офертите на кандидатите в понеделник.

Поръчката, обявена от Министерски съвет в края на февруари, обра критиките на опозицията и фирми от ИТ бранша, заради подозрения, че е нагласена, а и че е излишна. По неофициална информация около 50% от техниката на чиновниците у нас няма необходимите параметри за внедряване на новата операционна система. Според главния секретар на Министерски съвет Росен Желязков обаче 70 на сто от администрацията работи на последната версия Windows 7. Премиерът Бойко Борисов дори обяви от трибуната на Народното събрание, че ще отмени поръчката, ако всички не се убедят в нейната “изключителна прозрачност”.

Няколко дни по-късно стана ясно, че прекратяване на конкурса въобще не стои на дневен ред.

Оферти са подали Обединение “Про Ком”, “АПН Промис – Полша”, “Стемо” ООД и обединение “Ай Ес енд Т”. Всички участници са оторизирани доставчици на Microsoft и имат референции от централата на компанията за Европа, Близък Изток и Африка, която се намира в Ирландия.

В първото сдружение влизат “ЦАПК Прогрес” и “Контракс”. Именно “ЦАПК Прогрес” е сочена за фаворит в спечелването на поръчката. Компанията на Пламен Матеев доставя софтуер на Microsoft на държавата от 2002 г. и има поръчки за над 130 млн. лева. “Контракс” на Йордан Йорданов също е сред силните играчи в ИТ сектора. Тя работи по изграждането на системата за телефон 112 и др.

За полската компания това е първо участие в конкурс за обществена поръчка у нас. В родината си тя е доставяла софтуер за редица финансови институции и публични организации. Представителят на фирмата заяви, че не е оторизиран да дава изявления и отказа коментари.

Местната “Стемо” е решила да играе сама. През 2007 г., когато “ЦАПК Прогрес” печели конкурс на тогавашното Министерство на държавната администрация за доставка на 60 000 лиценза на Microsoft, “Стемо” е в обединение с “Акт Софт”. Сега авторът на кирилизиращия софтуер “Кирила” е в съдружие със “С&Т България”.

Тръжната комисия има на разположение няколко седмици да разгледа предложенията на участниците, след което ще се отворят ценовите оферти. Прогнозната стойност на поръчката е 62 млн. лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Малко информация за пресата:

    Обединение “Про Ком” е добре познатият победител ЦАПК, мутирал в обединение с Контракс след скандала с поръчката, за да не се набива на очи.

    АПН Промис – Полша е доведения от ЦАПК чуждестранен участник, чиято роля е поддържаща оферта за ЦАПК и заради съмнения, че няма се съберат 3ма участника да попълни бройката.

    обединение “Ай Ес енд Т” е АКТ Софт и Ес анд Ти - необходимо за да може да участват предвид множеството странни сертификации заложени в търга от Роската Желязков

  2. Анонимен
    #7

    Малко информация за пресата: Обединение “Про Ком” е добре познатият победител ЦАПК, мутирал в обединение с Контракс след скандала с поръчката, за да не се набива на очи. АПН Промис – Полша е доведения от ЦАПК чуждестранен участник, чиято роля е поддържаща оферта за ЦАПК и заради съмнения, че няма се съберат 3ма участника да попълни бройката. обединение “Ай Ес енд Т” е АКТ Софт S

  3. Анонимен
    #6

    Само не разбрах защо W8 - според новините тази весия ще е готова през Октомври 2012. Как са решили че им трябва точно това и как успяха да го тестват вече.

  4. Анонимен
    #5

    Бразилия, Русия, Китай и Индия са само някои от страните, които използват безплатната програма Linux. В България не могат да разберат (или по-скоро не искат), че ще похарчат тези 60 милиона за софтуер, който може да се окаже толкова лош, колкото бе Vista. Някой бе казал тъп, но упорит.

  5. Анонимен
    #4

    От тези 60 милиона лева грешни народни парички около 1/3 ще потънат в ограничен брой джобове, да си имат хората за харчлък, зерем избори идат, пък и животът е хубав. А пари за наука, образование, здравеопазване - нанай. За пенсионерите въобще не споменавам, докато се усетят и кучетата ще ги излапат като топъл хляб. Това е положението в Страната на мутро-калинките.

  6. Анонимен
    #3

    Ти си нещо тъп, много ясно. А офис пакети, а сървърни приложения и т.н.? Не са 1 или 2 нещата.

  7. Анонимен
    #2

    № 1 Не ти си тъп, а всички ние сме ненормални, че ги търпим тия обирджии на власт! Иначе, сметката е много проста 45 млн. 30% комисионна на властниците и става общо 58,5 млн. лв. Комисионната е колкото почти печалбата на фирмата, която е сензационна - почти 50%. Но от нея трябва да дадат и още пари - на "някоя" политическа партия, а още по-добре - на 2-3... та така си върви българският "бизнес".

  8. Анонимен
    #1

    А бе аз ли съм нещо тъп, или нещо не чета правилно?! Индивидуален лиценз за 1 копие на Windows 7 Professional в момента е 300 долара. Следователно 100000 индивидуални лиценза са 30 милиона долара, което по курса в момента е около 45 милиона лева. Оторизирани Microsoft-дилъри получават отстъпка най-малко една трета от цената за закупуване на едро, тоест цената за тия 100000 лиценза не трябва да е повече от 30 милиона лева. Какви са тия 60 милиона от държавата?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.