Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чуждите инвестиции са паднали с 50% от януари до ноември 2011-та

7 коментара

Чуждите инвестиции в България са паднали с 48% за периода януари – ноември 2011 г. спрямо година по-рано, съобщи Българска народна банка (БНБ).

Чуждите компании са вложили у нас 740.3 млн. евро, докато година по-рано постъпленията са били 1.431 млрд. евро, показват предварителните данни на БНБ.

На годишна база преките чужди инвестиции през ноември намаляват със 75% до 77.4 млн. евро. Година по-рано през ноември те са били 305 млн. евро.

Чуждите инвестиции са един от основните фактори, на който се разчита да раздвижи българската икономика в условията на свито кредитиране. Фактът, че продължават да намаляват, обяснява забавения ръст на БВП през третото тримесечие и занижените оценки на правителството за икономическия растеж през миналата година.

Най-големите преки инвестиции към страната са от Австрия (327.3 млн. евро), Холандия (313.1 млн. евро) и Русия (168.1 млн. евро). Най-големите нетни отрицателни потоци за периода са към Германия (174.1 млн. евро) и Великобритания (203.3 млн. евро), които се дължат основно на плащания по вътрешно фирмени кредити в съответствие с погасителните планове на предприятията, посочва БНБ.

Финансовата сметка на голям дефицит

Свиването на чуждите инвестиции е сред главните причини финансовата сметка на платежния баланс да излезе на минус с 1.452 млрд. евро за единадесетте месеца на 2011 г. Това е със 137% повече от дефицита за януари - ноември 2010 г., който беше в размер на 612 млн. евро.

Дефицитът показва с колко изтичането на капитали от България превишава притока им. Освен преките чужди инвестиции финансовата сметка включва кредитните взаимоотношения на финансовите институции с техните централи зад граница и други кредитори, депозитите на чуждестранни лица у нас и средствата, които българският бизнес изнася в чужбина под формата на инвестиции или задгранични депозити.

Изтичането на капитали през финансовата сметка обаче се компенсира от валутните постъпления, които носи външната търговия и предоставянето на услуги от български фирми за чуждестранни клиенти. Тези процеси се отчитат в текущата сметка, като за периода  януари -ноември миналата година е с излишък от 1.151 млрд. евро, а за същия период година по-рано бе с дефицит от 165 млн. евро.

Излишък при услугите

Салдото на услугите е с излишък от 2.35 млрд. евро, което представлява 17% ръст на годишна база. Той се формира главно от парите, които чуждите туристи оставиха в страната ни през силния летен сезон.

Износът на стоки също расте с 30%, а вносът само с 20% и като резултат търговският дефицит намалява с 39% на годишна база до 1.444 млрд. евро.

Третата основна статия в платежния баланс - капиталовата сметка, формира излишък от 240 млн. евро и така за януари - ноември платежният баланс приключва с общ дефицит от 56 млн. евро., което е свиване от 91% спрямо същия период на миналата година.

За периода януари - ноември 2011 г. резервните пари на БНБ намаляват с 56,1 млн. евро спрямо намаление с 662,8 млн. евро за същия период на миналата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    NE SA SPADNALI S 50% A S 70%!!!KOGATO SE NAZNA4AVAT PODSTAVENI LITZA S IZMISLENO CV I PO LO6O 6TE STANE!NE MOJE ZAM M-R NA VYN6NATA TYRGOVIA IVO MARINOV DA IMA N U L E V OPIT V TAZI OBLAST,A CEO NA BAI DA SE E ZANIMAVAL S..NEDVIJIMI IMOTI,SAMIAT"MINISTER"TRYKOV E PREDLOJEN SRE6TU OGROMNA SUMA PARI OT VICE PREMIER DIANKOV I OBSLUJVA EDNO EL D-VO!? DOKOGA BULGARIA 6TE TYRPI TAKIVA PORAZII!uPRAVLIAVA6TI-IDVA VIDOV DEN!!!!!!!!

  2. Анонимен
    #6

    другара Тодар Живков
    Ами значи практически нема „дефицит” на платежния баланс.
    56 млн.евро е направо смешно малко число спремо БВП-то и е 10 пъти по-малко от дефицита през 2010 г.
    Платежният баланс има 3 сметки, а ако искаме да обръкаме хората, можем и на 30 да ги разбием. Когато спадат ПЧИ-то, финансовата сметка са влошава, а капиталовата са подобрява и обратното. Важно е общото салдо на 3-те сметки, а то е добро.
    Никой не може към днешна дата да каже, че „Чуждите инвестиции в България са паднали

  3. Анонимен
    #5

    и още ще падат

  4. Анонимен
    #4

    Никак не е лошо, ами е даже оптимистично. Износът расте с 30%, търговският дефицит намалява с 40%, услугите и туризма растът с двуцифрени проценти. Усвояването на европейските фондове за развитие също се подобрява. Кое му е лошото. Спадът на инвестиции иде от там, че много пари изтичат навън. Основно, това е банков ресурс, раздаван като кредити преди кризата. Сега трябва да се връщат с лихите, а много кредити изгоряха. Затова банките вдигат лихвите. Любомир Христов говори за това в интервюто си. Цяло чудо е, че икономиката не само издържа, но и расте в тази среда. Това също е оптимистично, свидетелства за скрит потенциал.

  5. Анонимен
    #3

    Гарантирано от Гроб за всички българи ООД.

  6. Анонимен
    #2

    Ако може "другара Тодар Живков" да се произнесе, че ми е некак по понятно...това с дефицита не го разбрах. Нещо статийката...

  7. Анонимен
    #1

    Лошо Борисов,лошоооо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.