Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Да разбиеш ПВО". Русия промени тактиката си за обстрел на Украйна

32 коментара
Харков след руски ракетен обстрел

Миналата зима руската армия се опита да унищожи енергийната инфраструктура на Украйна, за да замрази градовете и да сломи волята на украинците за съпротива. Около половината от енергийните съоръжения бяха разрушени или повредени. Тази зима, непрекъснато попълвайки арсенала си с ирански дронове и добавяйки севернокорейски ракети, Русия се опитва да претовари украинската противовъздушна отбрана с масирани удари.

Военни и промишлени обекти се превърнаха в основни цели, а ударите се нанасят на вълни, започвайки с бавни дронове и завършвайки със свръхзвукови ракети. Лишена от постоянни доставки от Запада, украинската система за ПВО се справя все по-зле, пише Financial Times.

И така, миналия понеделник се проведе втората по големина атака за тази година: Русия изстреля 59 дрона и ракети, от които по-малко от половината бяха неутрализирани. В събота осем от 40 обекта бяха свалени, а други 20 бяха потиснати от радиоелектронната борба.

Доскоро силите за противовъздушна отбрана обикновено успяваха да прехванат около 80% от целите, а през май миналата година ефективността достигна 90% благодарение на получените западни оръжия, успешната организация на частите на украинските въоръжени сили и неуспешната подготовка на ракетните атаки от страна на Русия.

Сега, казва говорителят на украинските военновъздушни сили Юрий Игнат, "нямам време да преброя всички удари": "Имаме нужда от повече доставки на системи за противовъздушна отбрана и боеприпаси за тях ... редовни доставки".

Само от 29 декември до 2 януари Русия е изстреляла повече от 500 ракети и дронове, според украинските власти. Миналата есен, когато започнаха масираните ракетни атаки, имаше само две атаки с около 100 или повече ракети, след което интензивността намаля. Освен това ударите вече са по-премислени и планирани, казват военни анализатори и украински официални лица.

Атаките идват на вълни: първо се изстрелват дронове, след това крилати ракети, летящи ниско с дозвукови скорости, а след това свръхзвукови балистични ракети, летящи по висока параболична траектория. "Комбинацията от свръхзвукови и дозвукови ракети усложнява избора на приоритетни цели за украинските сили за противовъздушна отбрана", казва Сам Крани-Еванс, научен сътрудник в Кралския институт на ООН за изследвания в областта на отбраната.

Според Игнат най-трудните за прехващане са балистичните ракети като Искандер-М и Кинжал: това могат да направят само американските системи Patriot, но Украйна има само няколко батареи от тях. Ракетите за тези системи са скъпи, а търсенето им расте, включително от Израел.

Дара Масикот, старши сътрудник в Центъра Карнеги във Вашингтон, казва: "Руснаците се опитват да разбият украинския код за ПВО. Ако успеят, Украйна няма да може да защити небето си, а това е голям проблем, защото тогава ще отвори път за руски тежки бомбардировачи".

До май 2023 г. Русия е изразходвала около 70% от ракетите с голям обсег, които е имала и допълнително произвеждала по време на войната, изчисли тогавашният експерт по руската външна и отбранителна политика Павел Лузин. Ракети Искандер-М (обхват на полета до 500 км) почти не останаха. В началния етап на войната Русия можеше, според различни оценки, да произвежда от 20 до 50 ракети на месец.

Въпреки това тя успя да организира производството на оръжия. Сега, според украински и западни служители, се произвеждат повече от 100 ракети на месец и около 300 атакуващи дрона, пише FT. При такива производствени обеми няма да е възможно дълго да се поддържа скорошният темп на обстрел, но Русия ще компенсира недостига с ирански дронове и севернокорейски ракети.

Според Анкит Панда, оръжеен експерт в Центъра за международен мир Карнеги, откритите отломки предполагат, че Русия е използвала доставени от Северна Корея ракети KN-23 при ударите срещу Харков през януари. "По време на полет те могат да маневрират със свръхзвукова скорост, заблуждавайки системите за противовъздушна отбрана."

Северна Корея разполага с до 100 ракети KN-23 на склад, повечето от които може да продаде на Русия, ако цената е подходяща, и да произведе повече, добавя Янг Уук, военен експерт в Азиатския институт за политически изследвания в Сеул. Още няколкостотин балистични ракети може да предостави Иран, който има най-голямата ракетна програма сред страните от Близкия изток, смята Бен Тейлблу от Американската фондация за защита на демокрациите.

Бившият австрийски военен Гюстав Гресел от Европейския съвет за външни отношения обобщава: "За да изтощи Украйна, Русия използва всичко, което може".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #32

    ...а руската "тактика" с бамбьожките... пиZдьовците я замисляха като "убийствена"..., обаче им се получИ малко ... САМОубийствена... ;-))) ... ...

  2. Bлaдo
    #31

    "погрешния"... - да..., но чак пък "човек"... :-)))

  3. ефрейтора
    #30
    Отговор на коментар #28

    Ей , " насран-дев " , закачаш се с погрешния човек...

  4. Bлaдo
    #29

    ... като им думнаха единствения "ауакс" и ... на русняците им "тактиката" ... помЕтна... :-))) ... Но действителността е наистина променена: Украйна вече методично отвръща на руското бомбардиране на цивилни квартали ... с обстрел на (цЕли на руска територия) руски складове с боеприпаси и летища... (онзи ден Севастопол, вчера Белгород, днес Воронеж....)

  5. Srandev
    #28
    Отговор на коментар #18

    Из този форум се подвизава някакъв, който е кръстил сам себе си "ефрейтора". Искам да припомня на по-младата публика старата армейска максима, която бе особено актуална по времето на всеобщата наборна служба: "Чист пагон, чиста съвест"! За да станеш ефрейтор (най-низшия чит след обикновените редници) бяха необходими поне две неща, да си натегач и подмазвач!!! Ако си и доносник, още по-добре... Та като чета великолепните скудоумия на тоз приказен субект, ясно е от къде е получил своята духовна/душевност и интелектуална прозорливост! Ами от некой фатмак у казармата по времето на комунизЪма...

  6. The Rock
    #27
    Отговор на коментар #25

    Кой ви ги пише тия глупости не знам. Това е за пред електората на възраждане и бсп.

  7. Bлaдo
    #26

    "Истината е една и тя е неоспорима." :-)) - с това изреченийце сам си умножил по нула всичките извpaтени рус-наци-стки лъжи, които си пейстнал, нощен пи3дьо(25)...

  8. estadosunidosdecaca
    #25

    Истината е една и тя е неоспорима. Целта на тази война е да се отслаби Европа. САЩ никога не са харесвали нито еврото, нито ЕС. Чрез тази война им се отдаде възможност да контролират всички процеси в ЕС, а руснаците само помагат за отслабването и обедняването му. И САЩ, и Русия обичат да господстват над другите. Затова трябва да има балансирана политика и българският интерес да е на първо място, но вече такъв няма и с такива политици няма да има и занапред. Целта е населението на БГ да стигне до

  9. eks
    #24
    Отговор на коментар #16

    Ако си позволи твоята Русия да нападне натовска страна нали разбираш какво ще стане с нея за нула време?

  10. Bлaдo
    #23

    ... а като свалиха руския "летящ радар" и руския "летящ щаб"..., украинците съвсем я ... промениха ;-))) ... "променената руска тактика" ... ;-)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.