Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да се разкрива собствеността на медиите

5 коментара
Гоненето на печалби поставя на риск ролята на пресата като регулатор на демокрацията, предупредиха европейските депутати от всички политически групи.

Изключително необходими са мерки за защита на редакционната независимост и качеството на съдържанието, за да се предпазят медиите от намеса на собственици, акционери и правителства, се казва в доклада, приет от комисията по култура в ЕП, предаде Euobserver.

"Случаите на неограничена концентрация на собственост или на недостатъчен плурализъм на съдържанието в медиите са заплаха за културното разнообразие и за свободата на изразяване не само на националните пазари, но също и на европейско равнище", каза председателката на комисията Катарина Батзели (ПЕС).

Докладът, приет с 33 срещу 1 гласа, има подкрепата на всички партии.

"Европа трябва да обърне внимание на риска за независимостта на медиите, предизвикан от съществуването на медийни групи, притежавани от огромни компании", заяви след гласуването Мариеле де Сарнез от групата на либералите.

Докладът, подготвен от естонския депутат Марианне Микко (ПЕС), отправя препоръки към ЕК и страните членки да прилагат законодателството за защита на конкуренцията по отношение на медиите, за да се гарантира техният плурализъм.

Настоява се за пълно разкриване на собствеността на всички медии, за да се постигне по-голяма прозрачност по отношение на целите и произхода на издателите на печатни медии и операторите на електронни медии.

Докладът е за предпазването на демокрацията, каза Марианне Микко. "Трябва да има начин да се защити плурализмът на медийните канали и да се гарантира балансът между количеството и качеството на медийния пазар. За съжаление, случаят в 27-те страни членки не е такъв", заяви тя.

Друга ключова препоръка е създаването на "редакционни харти", които да бъдат прилагани еднакво във всички страни членки, така че да се гарантира отделянето на двете страни – редакционна и бизнес страна на медиите.

В тези харти може да залегнат принципи, целящи да предотвратят правителствена намеса. Редица италиански евродепутати изразиха особена загриженост в това отношение – министър-председателят на страната Силвио Берлускони е собственик на голяма част от италианските медии.

Призовава се и за създаване на независим медиен омбудсман в страните членки, който да следи за статуса на свободата, плурализма и независимостта на медиите.

Докладът, който няма тежестта на закон, но съдържа политически насоки за изпълнителните органи на ЕС, настоява да се въведат такси за съдържание, генерирано от потребителите и изясняване легалния статус на блоговете.

Все по-голямото използване в Интернет на видеоматериали и снимки, качени от потребителите, не винаги е съобразено със зачитането на личната неприкосновеност на гражданите и публичните фигури. Поради тази причина евродепутатите смятат, че са необходими законови мерки.

Притесненията по отношение на блогърите са във връзка със защитата на източниците, като се настоява блоговете и техните автори да бъдат извадени от неяснотата по отношение на легалния им статут, така че при съдебно дело те да могат да бъдат подвеждани под отговорност за клевета или онези, които се чувстват засегнати от публикации, да имат право на отговор.

Първото четене на доклада в пленарна зала е през юли.

Междувременно Европейската комисия инициира независимо проучване за индикаторите на медийния плурализъм в страните членки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. четящ
    #6

    Българските медии сигурно ще си помислят,че не се отнася до тях.Сега те/с много малки изключения/ се чустват комфортно в медийното затъмнение,което цари в България.

  2. caligo
    #4

    Оважавам този вестник повече от много други и затова го чета редовно. Но това не означава че знам кой го притежава :P

  3. Mina
    #3

    Е, от тук трябва да се започне!

  4. лимпида
    #2

    скак бТВ, НТ, в-к Труд, 24 часа, Стандарт, Монитор ставата независими. Как на раздаването на наградите Черноризец Храбър те отказват достъп на Гоце и министри от правителството. като в песента " когато до всеки добър човек застане по още един ехххххххххх........

  5. -
    #1

    Те никога не са били регулатор на демокрацията, а средство за пропаганда и манипулация. Нека им разкрият собствениците, нека отворят досиетатат на главните им редактори. Ние и без това си ги знаем кои са, но си мълчим и не знаем какво да правим.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.