Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да запазим съветския модел или да закрием следствието

0 коментара

Като общество ние трябва да решим дали искаме в България да продължава да функционира съветския модел на досъдебно производство, или да приемем европейската практика и стандарти. Това обяви в петък заместник министърът на вътрешните работи Бойко Коцев, по време на дискусия за по-ефективното наказателно производство в борбата срещу престъпността, организирана от фондация "Демокрация" и фондация "Конрад Аденауер".

Всички страни кандидатки на ЕС вече са закрили своите следствени служби, заяви Коцев.

Зам.вътрешният министър се опита да обясни, че сегашната позиция на следствието е неефективна и че навсякъде в Европа разследва криминалната полиция, под ръководството и контрола на прокуратурата, която е гарант, че полицията не нарушава човешки права и граждански свободи. Има и съдебен контрол, посочи Коцев.

По време на форума следователи демонстративно напуснаха зала 8 на НДК, обяснявайки на висок глас, че не желаят да слушат изказването на Коцев.

Функциите на българската следствена служба са сравними с тези на служителите от криминалната полиция в страните членки на ЕС, но практиката ни не съответства на европейската, обясни зам.вътрешният министър.

Освен че в ЕС няма институция, сравнима със следствието, служителите на криминалните полиции там не са независими, не са несменяеми и нямат имунитет, както българските следователи, посочи Бойко Коцев.

Българските следователи имат юридическо образование като съдиите и прокурорите, но нямат необходимото ниво на обучение в областта на криминалистиката, което по принцип се изисква от служителите в криминалните служби в страните от ЕС, каза още заместникът на Петканов.

По думите му, българските следователи нямат необходимите умения за разследване на местата на извършване на престъпления, за снемане и вземане на пръстови отпечатъци, наблюдаване и подслушване и други.

Коцев увери, че МВР активно се подготвя за осъществяване на новите си функции по разследване на престъпленията, които променения НПК ще възложи на полицаите.

До края на годината общият брой на назначените специализирани дознатели с юридическо образование ще бъде 1250. С това, по думите му, се гарантира качеството и ефективното разследване на тежките престъпления.

МВР вече създава организация, при която по-леките престъпления или така наречената битова престъпност ще се разследват от полицейски служители с възложени дознателски функции - полицаите в участъците и в РПУ-та. Тежките ще останат за специализираните дознатели. Само в рамките на НСБОП ще се назначат нови 60 - 70 разследващи полицаи, които ще поемат предварително разследване на средно годишно 500 - 600 дела, в момента са от компетенциите на следователите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.