Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Данъчните проектозакони убиват доброволното осигуряване

1 коментар

Одобрените от правителството проекти на Закон за облагане доходите на физическите лица и на Закон за корпоративните данъци подменят изцяло философията на пенсионния модел и могат да сринат доброволното допълнително пенсионно осигуряване. Това заявиха в понеделник от Българската асоциация на дружествата за допълнително доброволно пенсионно осигуряване.

С въвеждането на твърда необлагаема месечна сума от най-много 50 лв. за пенсионните вноски се ограничават данъчните преференции за доброволното пенсионно осигуряване, заяви София Христова, член на Управителния съвет на асоциацията и изпълнителен директор на ПОД "Алианц България" АД.

До 2003 г. вноските за доброволно пенсионно осигуряване бяха освободени от облагане с данък общ доход. След това се въведе ограничение от максимум 10 на сто от дохода, който не се облага с данък ако е внесен в доброволните фондове. Също 10% от дохода беше ограничението за доброволните здравни вноски и застраховките “Живот”.

Сега се предлага без данък да са до 50 лв. месечно или общо 600 лв. годишно, като в сумата влизат и пенсионните, и здравните доброволни осигуровки. 

Според асоциацията на пенсионните дружества, промяната съвсем ще ограничи стимулите за доброволно осигуряване за работещите българи, а за тези на възраст около 50 години изобщо няма да имат такива. Има реална опасност хората на тази възраст в момента да се пенсионират с много малки пенсии, тъй като на практика се изключват от участие в третия стълб на осигуряване и ще разчитат само на ограничените пенсии от ДОО.

Христова посочи и че законът създава условия за различно третиране на данъчните субекти, тъй като от данъчните облекчения са изключени едноличните търговци и свободните професии.

От асоциацията смятат и че в проекта на Закон за корпоративните данъци няма ясна дефиниция за работодателските вноски, а в действащия е посочено, че ако вноските са персонифицирани, не се облагат с данък. В сегашния корпоративен закон, пенсионните дружества формират резерва си преди данъчното облагане, а в проектозакона резервите не са освободени от данък, което е крачка назад, посочи още София Христова.

По данни на компаниите, броят на осигурените в допълнителни пенсионни фондове през 2004 г. се е увеличил с 18.36 на сто спрямо 2003 г., на 2 716 367 души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Надя
    #2

    Ако това е така - това е истински абсурд. Преференциите трябва да са еднакви за всички.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.