Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Даниел Вълчев: Колкото и органа да направим, няма как да заобиколим прокуратурата

13 коментара
Даниел Вълчев: Колкото и органа да направим, няма как да заобиколим прокуратурата

"Колкото и органа да направим, няма как да заобиколим прокуратурата. Ако това е идеята, няма да се получи". Това заяви деканът на юридическия факултет в СУ "Св. Климент Охридски" и бивш вицепремиер и министър на образованието проф. Даниел Вълчев в събота пред БНР.

Според него по отношение на обмисляната реформа на КПКОНПИ трябва да се направи дебат дали да има такъв орган, "който е с квази репресивни възможности, макар и контролиран от съда", или искаме да го направим в полза на гражданите - "ще остане лицето Х с необяснимото си имущество, ще го обложим, но в замяна на това няма да има опасност някой от нас да пострада от това нещо".

По думите му в България има достатъчно структури с разследващи функции - полиция, данъчни, митнически, ДАНС.

Никой в момента не дебатира по въпроса дали е хубаво да има специализирано правосъдие, посочи той.

"Коя от двете злини ние ще трябва да изберем - то да е свръхцентрализирано, каквото е в момента, и показва недостатъци. Другата е - когато го разхвърляш по окръжните съдилища - опасността е прокурорът, съдията и престъпникът да си говорят. Това беше и една от големите критики тогава към България и се реагира по този начин. Т.е. ние се връщаме горе-долу преди 8-9 години, без отново да направим по същество дебати".

Проф. Вълчев коментира като очаквано решението на Конституционния съд, че правосъдният министър може да прави номинации за главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища, следователно може - при наличие на законови основания за това - да иска и тяхното отстраняване.

"За мен не е имало съмнение, че министърът на правосъдието би могъл да прави това. Доколко ВСС би откликнал на такова искане - това е съвсем друг въпрос. И едното е добре, и другото е добре. Защото идеята за разделение на властите е не да има някакви органи, които да са напълно независими едни от други, а е тъкмо обратното".

Той цитира изтъкнатия юрист проф. Стефан Баламезов, според когото властта е една, тя е единна и принципът не води към идеята за разделение, а по скоро за разграничение и взаимен контрол между властите.

"Няма нищо лошо в това изпълнителната власт да поставя проблеми, включително свързани с персонални назначения в съдебната власт, както няма и нищо лошо съдебната власт - в лицето ва ВАС - да отменя актове на правителството. Въпросът е да не се бъркат една с друга, когато става дума за конкретни решения", коментира още Вълчев.

По думите му прокуратурата не е главният прокурор.

"Най-важното е да се види мястото на обвинението в наказателния процес. ... Не може МВР и прокуратурата да не си говорят, това е институционално недопустимо".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. balchovalkov
    #13

    Вълчев ти си бита карта , теб никой не те пита , така че си трай там в кочината.

  2. boriana
    #12

    Какво само прозрение. Какво ни казва. В типичния си циничен стил- "напъвайте се все тая, без прокуратурата не може". Ама ние знаем. Проблемът не е наистина в човека, той просто използва слабостта на Конституция и начина на институиране на съдебната система. Някои негови предщественици не бяха толкова нагли в използването им, но бяха все пак юристи. А този е милиционер. Прос.т милиционер.

  3. maribo2005
    #11

    Има и друго нещо - парите, които получава Прокуратурата като издръжка, заплати, бонуси са нашите пари, от нашите данъци. Въпросът е към какво число клони отношението резултати/издръжка - мен това ме интересува

  4. maribo2005
    #10

    Типично за Вълчев - неподготвен както обикновено. Ами да въведем Наказателно преследване, което може да бъде иницирано и от частни лица и нещата може би ще се получат. Дали нещо знае за съдебната система извън БГ? Абсолютна посредственост

  5. Entdecken
    #9

    Много им е мъчно както на Вълчев така и на други НДСВ-исти като Герджиков че никой не ги кани да изкарат нЕкой лев от български или тлъсти европейски пари като консултанти на нЕкое правителство и само плюят...

  6. pepe
    #8

    Бла, бла, г-н Вълчев - "квази репресивни възможности" :)
    Хайде по-добре кажете какво трябва да има според вас /защото /почти/ всеки може да каже какво не трябва/. Твърдите ли, че не трябва да има организация, занимаваща се с разследване на корупция в държавните органи?
    Що се отнася до "специализираното правосъдие" - да, така беше, "говореха си", когато бяха "по места" /с покровителството на "местните власти/, но се оказа, че и когато се "централизираха", пак продължиха да "си говорят", но вече с

  7. .text
    #7

    И един орган стига - ако влезе на правилното място.

  8. olele
    #6

    умиргане има-оттърваме няма, овладяната държава

  9. т€еритория на Мики Маус
    #5

    Уважавам го, НО НЕ Е прав! Допускане адвокати да водят обвинение също! Частни детективи-да разследват. За 5 години. И за особено значими случаи. После-ще видим!

  10. АниD
    #4

    Другарят вълчев най добре да не прави нищо и още по добре да си кротува тихичко.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.