Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Даниел Вълчев подкрепи идея за нов закон за висше образование

3 коментара
Даниел Вълчев подкрепи идея за нов закон за висше образование

Около идеята за нов закон за висшето образование се обединиха министърът на образованието Даниел Вълчев и депутатите Лютви Местан от ДПС и Татяна Калканова от НДСВ  на дискусия за рейтингите на българските университети, състояла се в понеделник. Проявата бе организирана от вестник “24 часа” и фондация “БГ шанс”.

Наличието на предварително експертно съгласие по целите и обхвата на евентуален нов закон за висшето образование ще улесни до голяма степен работата по конкретните текстове от закона, смята министър Вълчев.

Лютви Местан посочи необходимостта от изцяло нов закон за висшето образование, а не поредното изменение в настоящия. Според него реално бизнесът трябва реално да участва при определянето на бройките за висше образование, субсидирани от държавата.

Татяна Калканова от НДСВ също смята, че е необходим нов закон за висшето образование, за да се отговори адекватно на предизвикателствата от членството на страната в Европейския съюз. Бившият депутат от десницата Кина Андреева е на мнение, че трябва да се повиши заплащането на преподавателите в университетите.

Вицепремиерът Вълчев коментира още, че в страната почти няма населено място без висше училище. Той заяви, че няма нищо против откриването на нови университети, но според него фактът, че много преподаватели пътуват, за да преподават в няколко висши училища не осигурява достатъчно добро образованието.

Той се съгласи, че е много важно завършващите да бъдат подготвени за пазара на труда, но същевременно посочи, че системата на висшето образование трябва да продължи да създава хора с фундаментална подготовка, за да бъдат адаптивни към променящите се условия на пазара на труда.

Същевременно стана ясно, че Софийският университет "Климент Охридски" и Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) заемат първите места в класацията за рейтинга на висшите учебни заведения в страната. Това е мнението на бизнеса и агенциите за наемане на работна ръка, сочи изследване на асоциация "Дебати" и Американският университет в България.

Проучването е направено сред 42-ма работодатели и агенции за наемане на кадри в страната. Рейтингът на ВУЗ-овете е оценен чрез точкова система въз основа на данните, получени от анкетите.

Максималният брой точки, който може да получи всеки ВУЗ, е 140. Разликата  в точките между университетите в първата тройка е сравнително минимална - Американският университет в Благоевград (99 т.), Софийският университет (95 т.) и УНСС (94 т.), но оценката за тях е значително по-висока от останалите висши училища в изследването.

Според проучването първенците по рейтинг имат водещо място по предлагано качество на образованието и това рефлектира и върху високата оценка на бизнеса по отношение на подготовката на кадрите.

Сравнително добър рейнинт има и Стопанската академия "Д. Ценов" в Свищов (68 т.).

Димитър Денков, зам.-декан на Философски факултет в Софийски университет, посочи, че в България не учат слаби студенти, но най-добрите заминават за чужбина. По думите му около 90% от учениците, завършващи езикови гимназии в София, се готвят да напуснат България. Денков заяви, че в останалата част от страната ситуацията не е много по-различна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българче
    #4

    Това е поредица от трагико-комедийни грешки. Един турчин ще ни учи на образование. Но най-жалкото е, че само и само да се даде на царския блюдолизец пост му беше дадено и така беше за пореден път ПРЕДАДЕНО българското образование.Човек, който като Меглена Кунева се интересува само от себе си. Пълен нарцис, самовлюбен перко, който няма нещо общо с българската жадност за наука и знание.

  2. 7UP
    #2

    Около идеята за нов закон за висшето образование се обединиха министърът на образованието Даниел Вълчев и депутатите Лютви Местан от ДПС и Татяна Калканова от НДСВ на дискусия за рейтингите на българските университети, състояла се в понеделник. Проявата бе организирана от вестник “24 часа” и фондация “БГ шанс”.Л.Местан фъфли повече от фъфльото.А с БЪЛГАРСКИЯ ... до тук.

  3. IA
    #1

    Nezavisimo koi sa iniciatorite naistina ima nuzhda ot nov zakon i vmesto da se vazmuschtavat njakoi hora che ne bili tochno etnicheski balgari, da se zamislim, zaschto tezi etnicheski balgari ostavjat drugi da opravjat balgorskoto obrazovanie, neka da poznaja - zaschto na tezi balgari ne um puka izobschto, vazhnoto e samo dalaverki da pravjat.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.