Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата да не прехвърля на работодателите тежестта за военните пенсии

0 коментара

Пакет от мерки за по-точно определяне на осигурителните рискове, както и на съответстващите им осигурителни вноски, предложиха в четвъртък депутатите от ОДС на среща с представители на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт (НОИ).

Държавата да поеме справедливата осигурителна тежест за ранното пенсиониране на военните, излишъците от отделните осигурителни фондове да не се пренасочват всяка година за покриване на дефицита за пенсии, както и стимулиране на работодателите, които подобряват условията на труд, са сред предложените от ОДС мерки.

Идеите ни не противоречат, а доразвиват сегашния осигурителен модел и ще доведат до намаляване на част от вноските , коментира пред Mediapool депутатът Росица Тоткова. Според управителят на НОИ Йордан Христосков мерките ще повишат доверието в осигурителната система. Участващите в срещата представители на работодателите и на синдикатите също изразиха подкрепа за замисъла на ОДС-депутатите, които ще организират и по-разширена експертна дискусия по предложенията си.

Държавата да не прехвърля върху частните работодатели тежестта на военните пенсии

Осигурителните вноски за кадровите военнослужещи и държавните служители да се определят в съответствие с условията на пенсиониране, е едно от предложенията на ОДС.

Росица Тоткова посочи, че в момента държавата осигурява военните и военизираните служители в МО, МВР, дирекцията по затворите в правосъдното министерство само с 3% по-висока от нормалната вноска, а ги пенсионира с 20 години по-рано. В същото време, останалите работодатели осигуряват работещите първа категория труд с 12% по-висока вноска за 8 години по-ранно пенсиониране. На практика държавата стоварва тежестта върху частните работодатели, като е избрала за себе си режим с по-малко разходи.

В същото време, всяка година в държавния бюджет се планира субсидия за недостига

Същата логика - за справедливия осигурителен принос - следва и предложението военните, държавните служители и магистратите също да започнат да внасят лични осигурителни вноски, както правят всички останали граждани. В момента личната част от вноската за тези категории се поема за сметка на държавата.

Край на осигурителните дотации за пенсиите

От ОДС предлагат и по-точно определяне на осигурителните рискове и съответните им осигурителни вноски. Това може да стане само ако започне да се спазва принципа за фондова организация на средствата, записан в Кодекса за социално осигуряване.

Всяка година осигурителните вноски за четирите осигурителни риска се трупат в отделни осигурителни фондове на НОИ, и в края на всяка година излишъците в някои от тях се прехвърлят във фонд "Пенсии", за да покрият регулярния му недостиг.

Така се губи възможността за определяне на реалната тежест на отделния осигурителен риск и преценката дали съответната вноска е по-голяма или по-малка от необходимото, аргументират се от ОДС. Това демотивира и хората, които се осигуряват и които искат да плащат за точно определен риск.

Най-фрапиращият пример е с фонд "Безработица", чийто годишен излишък е по-голям от изразходваните средства в течение на годината, посочи Тоткова. Изчисленията на ОДС сочат, че само за този риск осигурителната тежест може да се намали два пъти.

Същото, макар и в по-малка степен, се отнася и за фонд "Условия на труд", където се внася осигурителната вноска за трудова злополука и професионална болест.

Като допълнителен аргумент в подкрепа на идеята от Българската стопанска камара са посочили по време на срещата, че се допуска вътрешно преразпределение на осигурителните средства. Примерът на БСК отново е с вноската за безработица, която не се плаща от самоосигуряващите се лица, а с парите от нея се покрива дефицитът за всички пенсии.

Трябва да се направи ясно разграничение между отделните осигурителни рискове и да се преизчисли тежестта им в общата осигурителна вноска, заяви още Тоткова. Тя напомни, че според разчетите при стартирането на пенсионната реформа през 2000 г., се очаква към 2010 - 2012 г. държавното обществено осигуряване (ДОО) вече да не бъде на субсидия, а всеки осигурен да получава според осигурителния си принос.

Трудовият риск да се определя от условията на работното място, а не от професията

От ОДС предлагат още категорията на труда да се определя съобразно условията на работното място и характера на трудовата дейност, а не от вида професия, както е в момента.

Така осигурителната тежест ще се намали при по-добри условия на труд, което е начин за стимулиране на работодателите да инвестират в тази посока, коментира Тоткова.

Според депутатите от партия Демократи за силна България, трябва да се въведат диференцирани вноски за трудова злополука и за професионална болест.

Не НОИ, а държавата трябва да стимулира раждаемостта

От ОДС предлагат още да се намали осигурителната тежест за майчинството, защото задължението за ограничаване на демографската криза е на държавата, а не на НОИ.

Държавата трябва да отдели финансови ресурси и да ги концентрира в различни действия, за да се преодолее демографската криза. Тази криза не е свързана само с това 2 или 3, или една години майките да си гледат децата в къщи, а се изразява в подкрепа за тяхното отглеждане, в подкрепа за образованието им, посочи Тоткова.

Тя напомни и че заради действаща в момента система бъдещите майки са подложени на дискриминация, защото заради осигурителната тежест работодателите се предпазват да наемат млади жени, особено такива, които ще стават майки.

Идеята на ОДС е да се намали осигурителната вноска, като осигурителният риск "майчинство" покрива по-малко права, а големият пакет права на майките да се финансира директно от държавата.

Според ОДС пакетът от мерки като цяло ще доведе до намаляване на осигурителната тежест и ще разшири броя на хората, които се осигуряват. Подобен ефект прогнозира и шефът на НОИ, който се ангажира до седмица институтът да изготви финансови разчети по мерките.

Идеята на ОДС е да ги предложи за дебат в парламента преди приемането на бюджета на държавното осигуряване за 2005 г., за да може част от мерките да задействат още от догодина.

Тоткова определи като подходящ момента, в който се предлагат идеите, защото освен финансова стабилност, вече започва регулярно да се натрупва и голям бюджетен излишък, което дава възможност за по-добро планиране на средствата за догодина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.